ZAMKNIJ ZAMKNIJ

O wpływie koronawirusa na organizm człowieka można byłoby napisać wiele. Jednak dziś chcemy skupić się na jednej, niezwykle ważnej rzeczy - jego wpływie na serce. Czy COVID - 19 jest dla serca obojętny czy działa na nie szkodliwie? Czy może zagrażać życiu osoby chorej? Jeśli tak, to do jakich powikłań może prowadzić? Na te i na wiele innych pytań, postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Temat koronawirusa od ponad roku gości na świecznikach. Żyjemy z nim obok, starając się mimo trudnych czasów, zadbać o namiastkę normalności w tych jakże trudnych warunkach. Dla jednych ten temat wydaje się być totalnie nadmuchany, dla innych stanowi przerażenie. W gruncie rzeczy jednak wiemy, iż mimo tego ogromnego szumu medialnego i wielu niewiadomych, jest on niebezpieczny, jest szkodliwy, jest po prostu silny w swoim działaniu.

 

Negatywny wpływ koronawirusów na serce

Koronawirusy, w tym między innymi SARS-CoV-2 wykazują powinowactwo do komórek mięśnia sercowego, mogąc tym samym skutkować jego uszkodzeniem. I choć jeszcze niedawno niewiele można było powiedzieć o jego wpływie na organizm, dziś wiemy, że w przebiegu COVID - 19, może pojawić się wiele, zagrażających zdrowiu i życiu powikłań oraz następstw. Z racji patomechanizmu działania patogenu, wirus nie jest obojętny dla układu krążenia i może on powodować uszkodzenie narządu, jakim jest serce. Najczęściej pojawiającym się problemem jest zapalenie mięśnia sercowego, ale także i arytmie serca. Pojawiające się zaburzenia rytmu serca związane są między innymi ze zwiększoną aktywnością układu neurohormonalnego, jaka w czasie infekcji się rozwija. Co więcej, COVID-19 może także skutkować pojawieniem się powikłań zakrzepowo - zatorowych. 

Oczywiście wiadomym jest, iż w przeciągu roku, kiedy to świat nasz zmienił się o 180 stopni, niemożliwym jest wskazanie wszelkich możliwych powikłań dla serca, jeśli chodzi o działanie COVID-19. Wraz z kolejnymi ozdrowieńcami, zobaczyć można wpływ jego działania na organizm człowieka, w tym na serce i wiedza ta nieustannie jest poszerzana i uzupełniana. 

serce covid

Koronawirus a choroby przewlekłe

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kto ma większe ryzyko zachorowania czy u kogo przebieg choroby będzie mniej lub bardziej łagodny. Choć w dużej mierze bardziej na ciężkie skutki działania koronawirusa mają osoby starsze, jak również i mające choroby współistniejące, to zauważyć można również i ciężkie przejście choroby czy nawet zgon, także w przypadku ludzi młodych i zdrowych. Nie ma więc potwierdzeń na podstawie pacjentów, kto jest w grupie ryzyka i jak bardzo koronawirus może wpłynąć na daną grupę osób.

Nie ma jednak wątpliwości, iż choroby serca mogą mieć znaczenie dla bardziej ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dotyczy to przede wszystkim takich stanów, jak:

  • zaawansowana choroba wieńcowa
  • niewydolność serca
  • nadciśnienie tętnicze
  • arytmia przedsionkowa
  • arytmia komorowa
  • wcześniej odbyte powikłania zakrzepowo - zatorowe

 

Opieka kardiologa dla osób chorych na COVID-19

Jednym z kluczowych elementów, o jakich powinien pamiętać absolutnie każdy człowiek, jest odpowiednia opieka kardiologiczna, szczególnie w przypadku osób borykających się z chorobami przewlekłymi. Istotne znaczenie ma oczywiście przestrzeganie zaleceń lekarza, przyjmowanie odpowiednich leków, a do tego szybka reakcja, gdy pojawiają się sercowe objawy. W takich przypadkach należy działać od razu.

serce covid3

Jakie objawy powinny sprawić, że chory musi wezwać pomoc?

W przypadku pojawienia się duszności, obrzęków wokół kostek, wzrostu ciśnienia, kołatania serca czy zawrotów głowy - należy działać natychmiast. Niepokojące się bóle w klatce piersiowej, bardzo duże zmęczenie połączone z zadyszką, problemy ze spaniem w związku z ,,ciężkim oddechem”. Oczywiście takie objawy są alarmujące zarówno dla osób ze zdrowym sercem, jak również, jeśli nie szczególnie, u osób mających problemy sercowe, gdzie ta pomoc potrzebna jest jeszcze bardziej. W żadnym wypadku nie można takich objawów lekceważyć, bowiem mogą one przyczynić się do bardzo poważnych powikłań, a nawet i śmierci.

 

Niezbędne badanie podczas covid - EKG serca

Jeśli pacjent czuje się źle, powinien natychmiast wezwać pomoc. Karetka pogotowia w zależności od stanu zdrowia, może wykonać EKG serca sprzętem przenośnym w domu pacjenta lub też w karetce pogotowia, jak również i może przewieźć osobę chorą do szpitala, gdzie to właśnie badanie EKG jest kluczowym, by móc sprawdzić wpływ koronawirusa na sprawność i pracę serca. W tym celu podłącza się pacjenta do aparatu EKG, którego zadaniem jest sprawdzenie czynności elektrycznej serca za pomocą przymocowanych do ciała elektrod. Dzięki niemu można wykluczyć zawał serca, który jest najczęściej pojawiającym się powikłaniem, ale także i zaburzenia rytmu serca czy inne problemy, które tego narządu mogą dotyczyć.

 

Jakie mogą być konsekwencje powikłań dla serca po COVID-19?

Kardiolodzy biją na alarm - COVID-19 może mieć ogromny wpływ na dalszą pracę serca i jego uszkodzenie. W blisko 78% przypadkach zauważyć można było w trakcie badania EKG i rezonansu magnetycznego zmiany w sercu. Dotyczyły one między innymi zapalenia mięśnia sercowego, uszkodzenie mięśnia sercowego, a także zawał serca. Ponadto w wielu przypadkach widoczna była także dysfunkcja lewej komory serca i stan zapalny, który się tam rozwijał. To wszystko razem w konsekwencji może prowadzić do niewydolności serca i powikłań sercowo - naczyniowych, mających wpływ na dalsze życie ozdrowieńca.

 

Troska o swoje zdrowie

Powiedzenie, iż lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, z pewnością odgrywa tutaj kluczową rolę. Każdy z nas powinien zrobić wszystko, aby móc się przed wirusem ustrzec. Warto prowadzić zdrowy styl życia, stawiać na pełnowartościową dietę, omijać skupiska ludzi, dbać o higienę rąk i nosić maseczki. Trudno jest z racji codzienności życia nie być w ogóle narażonym na pojawienie się tej choroby, jednak warto robić wszystko, aby zminimalizować ryzyko jej pojawienia się, co jest tak ważne w przypadku osób borykających się z chorobami serca, dla których problem ten może mieć dużo poważniejsze konsekwencje. Troska o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych to priorytet, dlatego też należy zrobić wszystko, aby cieszyć się jego dobrą kondycją i troszczyć się o to, by COVID-19 ominął nas szerokim łukiem. To stanowi absolutnie rzecz najważniejszą i na tym należy się skupić. 

Wciąż wykonywane są badania, wciąż obserwowani są pacjenci chorzy i ozdrowieńcy, a to wszystko po to, by móc znaleźć odpowiedzi na nurtujące ludzkość pytania i wpływ określonych substancji na skuteczność leczenia czy zminimalizowanie skutków ubocznych choroby. W przypadku pacjentów z zaburzeniami pracy serca i licznymi chorobami, w sposób szczególny należy troszczyć się o odpowiednią ich opiekę. Bez wątpienia stały kontakt z lekarzem kardiologiem i stosowanie się do jego zaleceń, a w razie wystąpienia objawów natychmiastowa reakcja, to kluczowe elementy, aby móc zminimalizować ryzyko powikłań czy śmierci pacjenta na skutek niewydolności serca

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny