ZAMKNIJ ZAMKNIJ

choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia są to różnorodne stany chorobowe, które mogą być mniej lub bardziej poważne dla zdrowia i życia osób chorych. Mogą być one wrodzone, które związane są z różnymi wadami, jak również i nabyte, powstałe w wyniku różnorodnych zdarzeń czy powikłań. Bez wątpienia nie można bagatelizować żadnych objawów, bowiem te mogą świadczyć o bardzo poważnych stanach, a im szybciej zostaną one wykryte, tym większe prawdopodobieństwo ich wyleczenia. EKG serca odgrywa wartość nadrzędną. 

  • na-czym-polega-i-jak-wykonac-badanie-cholesterolu

    Aparat do mierzenia cholesterolu. Badanie cholesterolu w domu.

    Cholesterol występuje we wszystkich komórkach, a także we krwi człowieka jako substancja tłuszczowa i jest on niezbędny do utrzymania dobrego zdrowia oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wszystkim organom. Jego podwyższony poziom jest jednak niebezpieczny dla człowieka i zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób związanych przede wszystkim z układem sercowo-naczyniowym. Dlatego niektóre osoby powinny korzystać regularnie z urządzenia do pomiaru cholesterolu. 

  • Arytmia u dziecka. Zaburzenia rytmu serca u dzieci

    Arytmia serca kojarzona jest z chorobami występującymi u osób starszych. Tymczasem coraz częściej obserwuje się arytmię serca u noworodków, dzieci i nastolatków. Jest to spowodowane m.in. dostępnością zdecydowanie lepszych metod rozpoznania nieprawidłowości rytmu serca, niż miało to miejsce kilkanaście lat temu.

  • Ból w klatce piersiowej i genezy jego powstawania

    Ból w klatce piersiowej jest objawem, który zazwyczaj budzi w ludziach paniczny lęk. Fakt ten nie jest niczym zaskakującym, badania bowiem wskazują, iż najczęstszą przyczyną śmierci, stanowiącą aż 40% wszystkich zgonów są choroby układu sercowo-naczyniowego. Bardzo często ból w klatce piersiowej wiąże się jednak z zupełnie innymi schorzeniami, bardziej lub mniej groźnymi, które znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie człowieka. Dlaczego nigdy nie powinno bagatelizować się bólu w klatce piersiowej i co tak właściwie może on oznaczać?

  • Choroby serca i ich diagnozowanie

    Serce i jego praca jest bardzo trudnym, złożonym procesem. Trwa przez całe życie. Mięsień sercowy działa niczym pompa, która rozprowadza tak cenną dla organizmu człowieka krew po całym organizmie. Dopóki serce bije - trwa życie. Tak ważne i istotne znaczenie ma więc to, aby jak najlepiej o nie dbać. Kluczową rolę ma bez wątpienia zdrowa dieta, aktywność fizyczna i odpoczynek. W wyniku niezdrowego trybu życia, z powodu wieku lub innych, często niewyjaśnionych przyczyn, nasze serce i układ układ sercowo - krążeniowy zmaga się z różnego rodzaju chorobami. Jedne są mniej poważne, inne bardziej.

  • Choroby układu krążenia

    W DOBIE KORONAWIRUSA, KOBIETY BARDZIEJ ZAGROŻONE CHOROBAMI SERCA!

    Choroby układu krążenia są, wbrew powszechnej opinii, groźniejsze dla kobiet, niż dla mężczyzn. Szczególnie w okresie pandemii, przede wszystkim kobiety powinny zwrócić uwagę na stan swojego serca, kontrolować ciśnienie, a w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, jak najszybciej konsultować się z lekarzem. Według badań, panie mają bowiem większą tendencję do niedostrzegania zagrożenia zawałem, i bardziej od mężczyzn obawiają się obecnie zakażenia Covid-19.

  • Czym jest nerwica serca?

    Często z powodu zdenerwowania czy nadmiernego stresu, odczuwamy nieprzyjemne bóle w okolicy klatki piersiowej. Pojawia się przyspieszony oddech, kołatanie serca, wewnętrzne rozbicie. Czym taki stan jest spowodowany? Czy nerwica serca faktycznie związana jest z nerwami? Jak najprościej taki problem można opisać? 

  • Czym jest tamponada serca?

    Wśród licznych problemów z sercem, z całą pewnością jednym z nich jest tamponada serca, będąca patologicznym stanem, który dotyczy okolic mięśnia sercowego. Do jej powstania dochodzi w wyniku wypełnienia się jamy osierdziowej płynem. Co istotne, ten ma charakter przesięku lub wysięku. Sytuacja ta powoduje, że znacząco ograniczony zostaje proces, w którym przedsionki i komory serca mogłyby wypełnić się krwią. Jak rozpoznać objawy tamponady serca? Jak leczyć ten stan? Jakie mogą być powikłania tego schorzenia?

  • Dieta w nadciśnieniu tętniczym

    Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najpowszechniejszych chorób układów krążenia. Dane wskazują, że ma je aż 30-45% dorosłych Polaków, z czego jedna trzecia jest nieświadoma swojej choroby.

    Nadciśnienie tętnicze charakteryzuje się stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi powyżej 140/90. Do jego rozwoju najsilniej przyczynia się otyłość, palenie tytoniu, picie alkoholu, nadmierne spożycie sodu oraz stres. Komplikacje wynikające z nadciśnienia mogą być poważne i niekiedy zagrażające życiu. Z tego względu niezmiernie istotne jest zbijanie ciśnienia, aby utrzymywać je na prawidłowym poziomie.

  • Dlaczego holter ciśnienia jest tak ważny?

    Nie każda chorobę serca można szybko zdiagnozować. Czasem potrzeba długotrwałego podłączenia do sprzętu medycznego, badania w czasie ruchu oraz spoczynku. Po to właśnie jest holter - bada pracę serca bez konieczności zostawiania pacjenta na oddziale szpitalnym przez kilka dni.

  • Ból w klatce piersiowej

    Migotanie przedsionków i migotanie komór

    Migotanie przedsionków to najczęściej występująca arytmia serca. Nie jest ona bezpośrednim zagrożeniem życia, ale nieleczona, może doprowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, których konsekwencją jest śmierć. Czym jest to zaburzenie? Jak się objawia? Co jest jego przyczyną? I oczywiście, w jaki sposób się ją leczy? Postaramy się tutaj zwrócić uwagę na tę przypadłość, starając się przy tym skupić uwagę na wszystkim, co jest z tą arytmią związane.

  • Na której ręce mierzyć ciśnienie?

    Większość osób praworęcznych wykonuje samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego na ręce niedominującej, czyli lewej. Lekarze z kolei w większości przypadków wykonują badanie na ręce prawej. Dlaczego lekarz mierzy ciśnienie na prawej ręce i na jakiej ręce mierzyć ciśnienie w domu, aby wynik był najbardziej wiarygodny? Okazuje się, że jest to kwestia indywidualna, jednak można ją w łatwy sposób sprawdzić, aby we właściwy sposób kontrolować swoje ciśnienie również na co dzień.

  • Wpływ koronawirusa na serce

    O wpływie koronawirusa na organizm człowieka można byłoby napisać wiele. Jednak dziś chcemy skupić się na jednej, niezwykle ważnej rzeczy - jego wpływie na serce. Czy COVID - 19 jest dla serca obojętny czy działa na nie szkodliwie? Czy może zagrażać życiu osoby chorej? Jeśli tak, to do jakich powikłań może prowadzić? Na te i na wiele innych pytań, postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

  • Wszystko o ciśnieniu krwi

    Ciśnienie krwi jest jednym z najważniejszych parametrów pozwalających na ocenę stanu zdrowia. O problemach z układem krążenia świadczy przede wszystkim zbyt wysokie ciśnienie. Jeśli taki stan się utrzymuje, diagnozowane jest nadciśnienie, które wymaga leczenia i zmian w stylu życia. Nadciśnienie może prowadzić nawet do zagrożenia życia. Jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w naszym kraju. Oto wszystko o ciśnieniu krwi oraz nadciśnieniu.

  • Zespół metaboliczny — czym  jest, jak go leczyć i jakie są jego skutki?

    Zespołu metabolicznego nie można nazwać chorobą. Jest jednak zbiorem czynników, których występowanie sprzyja rozwojowi schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Mimo tego, że jak zostało wspomniane, sam w sobie nie jest chorobą, nie można go bagatelizować. Choroby układu krążenia są w czołówce przyczyn przedwczesnych zgonów zarówno na świecie, jak i w Polsce.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny