ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Inhalator membranowy umożliwia podawanie leku w aerozolu bezpośrednio do układu oddechowego, a także przeprowadzania oczyszczania i nawilżania górnych dróg oddechowych. Nazywany jest inaczej inhalatorem nowej generacji, pomimo że pierwszy jego model pojawił się już w latach 80. XX wieku. Jak działa nebulizator membranowy, jakie są jego zalety i czym się kierować przy jego wyborze?

Zastosowanie inhalatorów 

Inhalator membranowy, podobnie jak inne inhalatory, ma bardzo szeroki zakres zastosowania. Sprawdza się doskonale w leczeniu chorób układu oddechowego, ponieważ dostarcza środek leczniczy bezpośrednio do dróg oddechowych, gdzie jest najbardziej potrzebny. Inhalacje są wykorzystywane m.in. przy astmie oskrzelowej, zapaleniu płuc i oskrzeli, mukowiscydozie, nadciśnieniu płucnym i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Inhalatorem membranowym leczy się ponadto zapalenie zatok, wywołane w większości przypadków przez infekcje wirusowe. Inhalacje wykonujemy z wykorzystaniem soli fizjologicznej lub środka leczniczego zaleconego przez lekarza. W ten sposób udrażniamy zatoki, łagodzimy dolegliwości bólowe oraz odzyskujemy swobodę oddychania. 

Inhalacje pomagają też przy uciążliwym kaszlu, szczególnie suchym i męczącym. Leki mają właściwości wykrztuśne oraz ułatwiają usuwanie zalegającej wydzieliny. Inhalator membranowy można jednak wykorzystać również przy kaszlu mokrym. Jest to też urządzenie, będące przyjacielem astmatyków. Astma objawia się świszczącym kaszlem i napadami duszności, organizm wykazuje się obniżoną odpornością na czynniki drażniące, przez co dochodzi do zwężenia oskrzeli. 

 

Jak działa inhalator membranowy? 

Inhalator membranowy różni się mechanizmem pracy od innych urządzeń przeznaczonych do inhalacji. Wyposażony jest w wibrującą membranę, stąd jego nazwa. W momencie, kiedy dochodzi do drgań o niskiej częstotliwości, przez mikrometrowe otwory w tej membranie przepychany jest podawany środek leczniczy. W ten sposób powstaje aerozol. 

Nebulizator membranowy nazywany jest inaczej inhalatorem MESH oraz siateczkowo-membranowym. Jest bardzo skuteczny w leczeniu chorób układu oddechowego, a także aparatem wybieranym w celach profilaktycznych. Inhalator membranowy wymaga regularnego wymieniania membrany, która jest jednocześnie najdroższym elementem urządzenia. Wykorzystuje się go do inhalacji osób w każdym wieku, równie dobrze sprawdza się w przypadku dorosłych, jak też dzieci i seniorów. 

 

Zalety inhalatora membranowego 

Wśród opinii o inhalatorze membranowym bardzo często pojawia się jego cicha praca. To bardzo ważna cecha, szczególnie jeżeli urządzenie będzie wykorzystywane do inhalacji u dzieci. Emitują one dźwięk na poziomie zaledwie ok. 30-40 dB. Przy pomocy inhalatora membranowego można podawać wszystkie rodzaje leków, jakie są przeznaczone do nebulizacji. Zatem jest to urządzenie, które przyda się do inhalacji solą fizjologiczną, jak też leczenia przewlekłych chorób układu oddechowego i infekcji, przy których konieczne jest zastosowanie leków sterydowych i antybiotyków. Pozytywne opinie o nebulizatorze membranowym dotyczą ponadto jego niewielkich, kompaktowych rozmiarów. Jest to urządzenie, które można ze sobą zabrać w podróż i korzystać z niego poza domem. Jest łatwy w obsłudze, dzięki czemu samodzielnie mogą korzystać z niego już starsze dzieci. 

 

Wybieramy nebulizator membranowy. Na co zwrócić uwagę? 

Nebulizator membranowy jest jednym z kilku rodzajów inhalatorów dostępnych na rynku. Wszystkie tego typu urządzenia różnią się jednak podobnymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim jest to wskaźnik MMAD, który określa wielkość cząsteczek, do jakich urządzenie rozpyla środek leczniczy. Ma to znaczenie dla miejsca wchłaniania leku i jego możliwości docierania do różnych obszarów układu oddechowego. Cząsteczki o wielkości powyżej 8 μm dotrą do gardła i krtani, ale do tchawicy, oskrzeli i oskrzelików już tylko takie, których wielkość jest od 5 μm do 8 μm. W pęcherzykach płucnych wchłonięte zostaną takie cząsteczki, których rozmiary są mniejsze niż 5 μm. Inhalator membranowy wyróżnia się cichą pracą, jednak poszczególne modele różnią się głośnością emitowanego hałasu. Im będzie on działał ciszej, tym większy komfort dla użytkownika. Warto jest zdecydować się na aparat, który pracuje w trybie ciągłym. Oznacza to, że nie ma konieczności przerywania jego pracy po 15-20 minutach, aby po kolejnych 40 minutach móc skorzystać z niego ponownie. Praca ciągła oznacza, że nebulizator membranowy wykorzystasz do inhalacji kilku osób bez odstępów w czasie. To idealne rozwiązanie dla rodziców, mających więcej niż jedno dziecko. 

Zwróć ponadto uwagę na wydajność i prędkość nebulizacji. Jest to parametr dotyczący ilości rozbijanego leku na mniejsze cząsteczki w ciągu jednej minuty. Dobre nebulizatory będą osiągały ok. 0,29 – 0,35 ml/min. Im wydajność i prędkość są większe, tym czas inhalacji jest krótszy. To też istotna cecha przy inhalatorach dziecięcych. 

Cena inhalatora membranowego jest uzależniona od wyżej wskazanych parametrów. Nie bez znaczenia jest też obecność dodatkowych akcesoriów w zestawie, jak maseczki i ustniki o różnej wielkości, dzięki którym można urządzenie dostosować do indywidualnych potrzeb i wszystkich członków rodziny. 

 

Dlaczego warto się zdecydować na inhalator membranowy dla dzieci?

Nebulizator membranowy jest doskonałym rozwiązaniem dla dzieci ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie i bardzo cichą pracę. Sprzyja maluchom, które wcześniej nie miały kontaktu z podobnymi urządzeniami. Emitowany przez aparat dźwięk jest cichy, co minimalizuje ryzyko pojawienia się lęku i strachu. Ponadto przy pomocy inhalatora membranowego dla dzieci podamy maluchowi każdy rodzaj leku. To ważne, ponieważ środki w aerozolu nie obciążają żołądka, lepiej się wchłaniają i tym samym można zmniejszyć ich dawkę. Działają więc szybciej i skuteczniej. 

Inhalator membranowy jest cichy, wydajny, wyróżnia się wszechstronnością oraz kompaktowymi, małymi rozmiarami. Doskonale sprawdza się zarówno w profilaktyce dróg oddechowych, jak też w leczeniu infekcji i przewlekłych chorób. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny