Ssaki medyczne
Ssak Operacyjny New Hospivac 350 Full z 2 butlami 5L Apec
ANMER
Ssak Operacyjny New Hospivac 350 FS2
ANMER
Ssak Operacyjny New Hospivac 350 Full
ANMER
Ssak Operacyjny New Hospivac 350 Full z 2 butlami 4L
ANMER
Ssak Operacyjny New Hospivac 350 FS2 z 2 butlami 4 L
ANMER
Ssak Operacyjny New Hospivac 350 FS2 z 2 butlami 5L Apec
ANMER
Ssak Operacyjny New Hospivac 400 FS2
ANMER
Ssak Operacyjny New Hospivac 400 Full
ANMER
Ssak Operacyjny New Hospivac 400 Full z 2 butlami 4L
ANMER
Ssak Operacyjny New Hospivac 400 Full z 2 butlami 5L Apec
ANMER
Ssak Operacyjny New Hospivac 400 FS2 z 2 butlami 4L
ANMER
Ssak Operacyjny New Hospivac 400 FS2 z 2 butlami 5L Apec
ANMER
Ssak zabiegowy New Askir 30 Proximity
ANMER
Ssak New Aspiret do użytku domowego
ANMER
Ssak zabiegowy New Askir 30
ANMER
Ssak zabiegowy New Askir 20
ANMER
Ssak Askir C30 FS2
ANMER
Ssak Askir C30 Basic
ANMER
Ssak New Emivac mechaniczny, ręczno-nożny
ANMER
Ssak Askir 118-WM Karetkowy
ANMER
Ssak Askir 230V/12BR sieciowo-akumulatorowy
ANMER
ASKIR 36BR ssak sieciowo-akumulatorowy
ANMER
Ssak medyczny to specjalistyczny sprzęt służący do odsysania zalegających wydzielin, wykorzystywany w szpitalach, placówkach medycznych, hospicjach i transporcie medycznym oraz u pacjentów wymagających stałej opieki domowej.
Ssaki medyczne wykorzystywane są głównie w placówkach medycznych i służą do odsysania podczas operacji oraz zabiegów medycznych, a także w karetkach do odsysania wydzielin, takich jak ślina, wymiociny, krew, śluz czy ropa, niejednokrotnie ratując zdrowie lub życie pacjenta. Wybór urządzeń medycznych do odsysania wydzieliny powinien być dostosowany do miejsca, w którym jest używany oraz do częstotliwości jego funkcjonowania.
Ssak do odsysania w warunkach domowych sprawdzi się u pacjentów leżących, chorych na mukowiscydozę, oraz w stanie śpiączki. Ssaki medyczne do do użytku domowego są zazwyczaj nieco słabsze od tych używanych w szpitalach. Ssak medyczny do użytku domowego jest zazwyczaj stosowany przez jednego pacjenta i nie wymaga dużej pojemności czy mocy poborowej. U pacjentów przebywających w warunkach domowych jest możliwe stosowanie sprzętu stacjonarnego ustawionego w jednym miejscu przez cały czas. Urządzenia te stosuje się w celu skutecznego oczyszczenia dróg oddechowych.
Szpitalne ssaki medyczne są niezbędne na salach operacyjnych lub OIOM. Ich zadaniem jest odsysanie płynów, tkanki, gazów lub kości. Ssaki medyczne kupowane do domów opieki, hospicjum czy szpitala, są wykorzystywane przez wielu pacjentów. Szpitalne ssaki do odsysania wydzielin mają dużą moc i przepływ i powinny być wydajne i ciche. Ssaki medyczne stanowią trwałe urządzenia, które praktycznie nie wymagają konserwacji i służą przez lata. Posiadają trwałą pompę dającą dużą siłę ssania. Konstrukcja takiego ssaka zwykle wyposażona jest w kółka z blokadą oraz pedały do sterowania nożnego, a także zbiorniki do sterylizacji z filtrem bakteryjnym.
Ssak medyczny: ręczny, akumulatorowy czy elektryczny?
Ssaki do odsysania wydzieliny działają próżniowo, wykorzystując różnicę ciśnień między środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym. Ssaki medyczne różnią się od siebie ze względu na parametry, wielkość pojemnika, moc i przepływ, czy rodzaj zasilania. Dobór odpowiedniego rozmiaru jednorazowych cewników ssaka medycznego jest istotny w zależności od tego, czy są używane u dzieci czy dorosłych. Konstrukcja ssaka medycznego i specjalistyczne filtry gwarantują wysoką ochronę przed zakażeniami wewnętrznymi. Ssaki medyczne działają cicho i są przeznaczone do pracy ciągłej. Dają możliwość regulacji ciśnienia, a tym samym regulacji siły ssania. Ze względu na rodzaje ssaków medycznych istnieje szereg urządzeń ręcznych, akumulatorowych i elektrycznych.
Ssak medyczny ręczny to lekkie urządzenia, które łatwo można przenosić i nadają się do obsługiwania jedną ręką. Są dedykowane głównie dla przedstawicieli służb ratunkowych. Ssak medyczny akumulatorowy to sprzęt sprawdzający się przy potrzebie odsysania wydzieliny, kiedy podłączenie urządzenia do gniazdka elektrycznego jest niemożliwe. Najczęściej wykorzystuje się je w transporcie medycznym, ale czasem podczas podróży czy zwykłego spaceru mogą uratować życie. Niektóre modele ssaków medycznych akumulatorowych mają możliwość zasilania z gniazdka zapalniczki samochodowej. Ssak elektryczny z zasilaniem sieciowym to najczęściej wybierane urządzenia, zasilane energią elektryczną z gniazdek elektrycznych. Ssak elektryczny stosowany może być zarówno w warunkach domowych, jak i szpitalnych. Ssak elektryczny stanowi niezbędne wyposażenie sali operacyjnej, gdzie jego zadaniem jest odsysanie dużej ilości płynów.
Te urządzenia medyczne można podzielić również na stacjonarne i przenośne. Ssak medyczny stacjonarny idealnie sprawdzi się jako sprzęt używany przez pacjenta, który jako jedyny z niego korzysta. Z kolei szpitalny ssak medyczny często przenoszony z pomieszczenia do pomieszczenia najlepiej sprawdzi się w wersji mobilnej.
Jak właściwie obsługiwać ssaki medyczne?
Ssak do odsysania wydzielin to urządzenie specjalistyczne, dlatego też należy je stosować zgodnie z instrukcją obsługi producenta. Może go obsługiwać osoba po odpowiednim przeszkoleniu bądź instruktażu wykwalifikowanego personelu medycznego. Obsługa ssaka jest zwykle bardzo prosta i między innymi obejmuje podłączenie wymiennych akcesoriów, założenie filtra, uruchomienie, a następnie ustawienie pożądanego ciśnienia do aspiracji.
Nieprawidłowe zastosowanie ssaka może mieć przykre konsekwencje zdrowotne dla pacjenta, wywołując na przykład silne podrażnienie dróg oddechowych. Niezwykle ważna jest również wymiana filtra, ponieważ przy stosowaniu urządzenia może dojść do zarażenia patogenami. By tego uniknąć, należy pamiętać o regularnej wymianie filtra - te elementy są integralną częścią każdego ssaka medycznego. Dreny i pojemniki, które są przeznaczone do wielokrotnego użytku, należy także dezynfekować przy pomocy środka bakteriobójczego. Filtr bakteryjny znajdujący się w wielu modelach ssaków medycznych nie tylko zapobiega zakażeniom bakteryjnym, ale również zabezpiecza kompresor przed dostaniem się do niego wilgoci.