Jak serce wytwarza i reguluje w układzie krwionośnym prawidłowe tętno?

Serce jest najważniejszym narządem w organizmie człowieka. Dzięki temu, że bije i tym samym dostarcza krew do wszystkich komórek ciała, pozwala człowiekowi żyć. Praca serca uzależniona jest od prawidłowej pracy układu krążenia, a z nim związane jest jedno z najważniejszych parametrów życiowych, czyli tętno. W gruncie rzeczy, choć zbyt mała ilość uderzeń serca na minutę nie jest dobra, to w przypadku osób aktywnych, jak najbardziej świadczy o doskonałym zdrowiu i jeszcze lepszym samopoczuciu. Im niższe tętno spoczynkowe, tym lepsza jakość życia i jeszcze lepsze zdrowie. Średnio serce bije z prędkością około 60 - 70 uderzeń na minutę. Prawidłowe tętno dobowe waha się między 90 tyś uderzeń a 110 tyś na dobę.

Często z powodu zdenerwowania czy nadmiernego stresu, odczuwamy nieprzyjemne bóle w okolicy klatki piersiowej. Pojawia się przyspieszony oddech, kołatanie serca, wewnętrzne rozbicie. Czym taki stan jest spowodowany? Czy nerwica serca faktycznie związana jest z nerwami? Jak najprościej taki problem można opisać? 

Migreny stanowią niezwykle często pojawiający się problem, który dotyka szczególnie kobiety. Silny ból głowy, któremu zazwyczaj towarzyszą zaburzenia wzroku, stanowią dolegliwość, jaka uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Czy tak zwane aury migrenowe mogą mieć jednak i wpływ na serce? Czy ból głowy, może mieć także konsekwencje i dla naszego układu sercowego?

Wśród licznych problemów z sercem, z całą pewnością jednym z nich jest tamponada serca, będąca patologicznym stanem, który dotyczy okolic mięśnia sercowego. Do jej powstania dochodzi w wyniku wypełnienia się jamy osierdziowej płynem. Co istotne, ten ma charakter przesięku lub wysięku. Sytuacja ta powoduje, że znacząco ograniczony zostaje proces, w którym przedsionki i komory serca mogłyby wypełnić się krwią. Jak rozpoznać objawy tamponady serca? Jak leczyć ten stan? Jakie mogą być powikłania tego schorzenia?

Sztuczny rozrusznik serca to stymulator będący małym urządzeniem elektronicznym, który wszczepia się w okolicę serca osoby chorej. Jego zadaniem jest pobudzanie rytmu serca, które nie jest możliwe w sposób naturalny. Może on zastępować aktywność elektryczną serca lub ją wspomagać. Rozruszki podejmują próbę stymulacji wiązką elektryczną mięśnia sercowego jeśli przerwa pomiędzy kolejnymi uderzeniami jest zbyt długa.

Dokładny termometr lekarski jest potrzebny zazwyczaj wtedy, gdy mamy do czynienia z gorączką lub stanem podgorączkowym. Pozwala on na precyzyjne dokonanie pomiaru temperatury ciała oraz sprawdzenie, czy coś niepokojącego dzieje się w naszym organizmie. Profesjonalne urządzenia lekarskie tego typu stosowane są przez lekarzy i personel medyczny w szpitalach i przychodniach, jednak dostępność produktów sprawia, że każdy pacjent może mieć nowoczesny termometr we własnym domu. Już teraz sprawdź, jaki termometr lekarski wybrać dla siebie spośród wielu opcji dostępnych na rynku.

W dzisiejszym świecie choroby układu sercowo - naczyniowego stanowią ogromny problem i są one główną przyczyną zgonów. Tak ważne i istotne jest regularne badanie się i nie lekceważenie objawów, które mogłyby świadczyć o rozwoju choroby. Skąd więc wiedzieć, jakie badania wykonać? Jak ocenić ryzyko zawału serca? W jaki sposób szybko wykryć rozwijającą się chorobę, która nie daje od początku konkretnych objawów?

AED czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, jest to urządzenie, którego celem jest analiza rytmu serca i możliwość wykonania w razie konieczności defibrylacji. W tym celu wykorzystuje się impulsy elektryczne, dzięki umieszczonym na ciele elektrodom. Takie urządzenie daje możliwość przywrócenia rytmu serca w momencie, gdy dojdzie do jego zatrzymania. W Polsce defibrylatory dostępne są dzięki programowi PAD. Znajdują się one w centrach miast, są w galeriach handlowych, w biurach. Ich obecność może uratować czyjeś życie, stąd też tak ogromne odgrywają one znaczenie. Dziś skupimy się w sposób szczególny na zaletach obecności defibrylatorów AED w naszej przestrzeni, starając się wskazać jak najwięcej płynących z tego tytułu korzyści. 

EEG - elektroencefalografia jest to jedno z podstawowych badań, oceniające czynność mózgu. Jak takie badanie wygląda? Dla kogo jest ono skierowane? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania, czym EEG dokładnie jest, jakie są wskazania do jego wykonania, jak wygląda samo badanie i w jaki sposób należy interpretować wyniki. Kompendium wiedzy na temat elektroencefalografii w jednym miejscu.

Zawał serca widoczny jest na zapisie EKG. Warto jednak przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, odnosząc się między innymi do IC - EKG, jakim jest elektrokardiograficzny zapis wewnątrzwieńcowy w porównaniu do zapisu nasierdziowego. Jeden i drugi wykazuje spore zbieżności, dlatego też warto temu tematowi przyjrzeć się nieco bliżej. Gdzie zauważalne są największe różnice? Jak wygląda zapis EKG wewnątrzwieńcowy, a jak wygląda zapis EKG przezklatkowy? 

Wśród licznych, występujących chorób największego mięśnia w organizmie człowieka są wady zastawek serca. Te możemy podzielić na wrodzone, które tworzą się jeszcze w czasie życia wewnątrzmacicznego i nabyte, które dotyczą procesów chorobotwórczych i ich konsekwencji dla serca.

Bieganie stało się niezwykle modne i popularne. Ludzie zaczęli stawiać na aktywność fizyczną, zarówno w aspekcie wyglądu, jak również i zdrowia. Niestety, ale bardzo często podejście do biegania jest mało profesjonalne, co skutkuje pojawianiem się kontuzji, jak również i dużych problemów ze strony układu sercowego. Czy warto więc wykonać przed tego typu aktywnością odpowiednie badania? Czy ergospirometria bądź próba wysiłkowa to dobry sposób na to, by bieganie przez amatorów okazało się być dużo bardziej bezpieczne i co ważne - odpowiednio dobrane treningowo do możliwości biegacza? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Próba wysiłkowa, określana inaczej jako EKG wysiłkowe, jest to nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie miarodajne badanie, w którym to ocenia się wydolność fizyczną organizmu. Dlaczego jest ona tak istotna i w jakiej sytuacji należy ją przeprowadzić? Jak wygląda samo badanie? Na te i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym właśnie artykule. Jedno jest pewne - próba wysiłkowa jest często jedynym sposobem na postawienie diagnozy. 

Choroba wieńcowa to inaczej choroba niedokrwienna serca, często też określana mianem dusznicy bolesnej - jest to zespół objawów, który to jest konsekwencją niedokrwienia mięśnia sercowego. Stan jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia, ale i dla życia. Warto więc poznać, czym ona jest, jak się rozwija, jakie wykazuje objawy i jak można ją leczyć. Kilka istotnych, cennych informacji zawartych w jednym artykule.

Rehabilitacja kardiologiczna stanowi niezwykle ważny punkt leczenia dla osób po przebytym zawale, jak również i po operacji serca. Jest to zespół kompleksowych działań, na które składają się między innymi: edukacja, opieka medyczna i psychologiczna, jak również i określony wysiłek fizyczny. Całość rehabilitacji musi być zawsze dopasowana indywidualnie pod każdego pacjenta. Oczywiście równocześnie z nią w parze powinien iść zdrowy styl życia, a więc zbilansowana dieta, regularne ćwiczenia, troska o zdrowie i rezygnacja z wszelkich używek i alkoholu.

Pikflometry są to urządzenia określające wskaźnik szybkości wydychanego powietrza po głębokim wdechu, określany w skrócie jako PEF. Ten niezwykle mały, ale jakże praktyczny w swoim zastosowaniu sprzęt stosowany jest w astmie oskrzelowej, określanej inaczej jako astma bronchitowa. W zależności od wyniku pomiaru, określa się stopień ciężkości tej choroby i konkretne z nią postępowanie. Z jednej strony pozwala sprawować kontrolę nad chorobą, z drugiej jest sposobem uniknięcia napadów ataku astmy. Co warto na temat tych sprzętów wiedzieć?

Rehabilitacja kardiologiczna stanowi ważne działanie w leczeniu chorych, którzy doświadczyli zawału serca. Adresowana jest również do pacjentów po operacjach kardiochirurgicznych oraz osób z wadami serca. W rehabilitacji układu krążenia istotną znaczenie ma aktywność fizyczna i leczenie farmakologiczne, ale także właściwa dieta i zmiana dotychczasowego stylu życia. Sprawdź, co daje rehabilitacja kardiologiczna i jak przebiega na różnych etapach.

Osoby z chorobami serca, w sposób szczególny powinny dbać o odpowiednią aktywność fizyczną, ale w granicach zdrowego rozsądku. O ile w przypadku pojawiających się schorzeń, forsowanie się na siłowni czy bieg na 100 kilometrów nie wchodzą w grę, o tyle określone formy aktywności pod pełną kontrolą, są jak najbardziej wskazane.

Dla osób walczących z problemami sercowymi, z pewnością idealne okażą się być tak zwane - bezpieczne sporty, a więc na przykład spacer, joga, pływanie czy bardzo popularny w ostatnim czasie nordic walking. Dlaczego więc aktywność jest tak ważna dla serca? Na co ona wpływa? I co istotne, dlaczego warto na nią postawić, nie tylko w aspekcie perfekcyjnego wyglądu?

Klasyczne badanie EKG zna chyba każdy. Trwa ono kilka minut. Pacjent leży na kozetce, podłączony jest do elektrod EKG, nie może się ruszać. Aparat EKG tworzy zapis, który określa czynność elektryczną pracy serca, pozwalającą lekarzowi ocenić jego działanie i możliwe zaburzenia. Niestety, ale często takie badanie nie jest miarodajne, szczególnie, gdy problemy pojawiają się napadowo, raz na jakiś czas w ciągu doby.

Wiele osób, słysząc „masażer dla par”, od razu pomyśli o wizycie w sklepie z artykułami wibracyjnymi. Tymczasem na wspólne wieczory przyda się nie tylko słynny w czasach PRL-u masażer turystyczny albo inny masażer wibracyjny. Prozdrowotny masaż, jaki możemy wykonać samodzielnie w domu drugiej osobie, nie tylko zacieśnia więzy, ale i jest doskonałym wyrazem troski, pielęgnacji i miłości. W końcu nic tak nie świadczy o uczuciu do drugiej osoby, jak sprawianie, by była w dobrej formie i świetnie się czuła.

Nasze zdrowie psychiczne i działanie naszego mózgu może, na pierwszy rzut oka, nie mieć wiele wspólnego z układem sercowo-naczyniowym. W rzeczywistości są ze sobą niezwykle mocno powiązane. Wszelkie problemy z ciśnieniem oraz sercem mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego mózgu i umysłu. Z kolei zaburzenia naszego zdrowia psychicznego często wpływają na stan naszego układu krwionośnego.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

 

Choruje na nią co dziesiąty Polak po czterdziestce. Ale wiemy też, że choroba jest niedodiagnozowana, więc liczba chorych może być dużo większa. To choroba śmiertelna, WHO zakłada, że jednak z trzech najczęstszych przyczyn śmierci na świecie. Leczenie może ją wyhamować i poprawić jakość życia. Trzeba wiedzieć o niej jak najwięcej.

 

POChP - długa nazwa, która wszystko wyjaśnia.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc zawiera w swojej nazwie wszystko, co istotne w tej chorobie.

Przewlekła - oznacza, że nie można jej wyleczyć; jeśli się pojawi, to zostanie z nami do końca życia. Można ją wyhamować i ograniczyć jej efekty i temu właśnie służy leczenie.

Mięso, późne chodzenie spać i astma – co mają wspólnego?

Astma  jest chorobą dotykającą także dzieci i nic dziwnego, że poświęca się im wiele badań, szukając połączeń między rozwojem i zaostrzeniami choroby i różnymi czynnikami środowiskowymi. Do jakich wniosków doszli naukowcy w ostatnim czasie?

 

Mięso i astma – czy to się łączy?

Astma u dzieci trafia się coraz częściej. W ciągu ostatnich dwudziestu lat przyrost występowania astmy u dzieci to niemal trzydzieści procent. To najczęstsza choroba przewlekła u dzieci. Nic dziwnego, że wciąż bada się, co może mieć na nią wpływ. Naukowcy z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku pochylili się nad mięsem i objawami astmy u dzieci.

Pulsoksymetry przydatnymi urządzeniami w walce z Covid - 19

 

Pulsoksymetry są urządzeniami  niezbędnymi do przeprowadzania pomiaru saturacji krwi. Sprawdzają się one w sposób szczególny wśród pacjentów zmagających się z chorobami układu oddechowego i sercowo - naczyniowego. W dobie jednak i wszechobecnego na każdym kroku koronawirusa - także są doskonałymi urządzeniami medycznymi, pomagającymi z walce z tą chorobą. 

 

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr  to urządzenie, które służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi, a więc dokładnie wysycenia jej tlenem. Możliwe jest to dzięki różnym długościom fal - czerwonej i podczerwonej. W jaki sposób? Urządzenie takie mierzy między innymi stopień pochłaniania przez czerwone krwinki promieniowania o różnych długościach fal. Te fale mogą mieć 660 nanometrów i określane są jako czerwone, a także 940 nanometrów i określane są jako podczerwone. 

Pulsoksymetr jest to urządzenie elektroniczne pozwalające określić saturację, a więc wysycenie krwi tlenem. Działa ono na zasadzie pulsoksymetrii, wykorzystując w tym celu światło o różnej długości fal, w tym światło czerwone - 660 nm i światło podczerwone - 940 nm. W tym artykule w sposób szczególny chcielibyśmy skupić się normach wyników badań pulsoksymetrem, jak również i na dokładnej interpretacji wyników. 

 

Gdzie sprawdzają się pulsoksymetry?

Pulsoksymetry to niezwykle przydatne urządzenia, które mają niezwykle szerokie zastosowanie. Chcąc poznać sposób ich działania, trzeba skupić się przede wszystkim na całym mechanizmie potrzebnym do jego wykorzystania. I tak, hemoglobina pochłania długości fal w różnym stopniu. Uzależnione jest to bowiem przede wszystkim od tego, czy transportuje ona tlen, a więc czy mówimy o oksyhemoglobinie, czy też jest pozbawiona tlenu, a więc mówimy wtedy o hemoglobinie zredukowanej.

Sposoby pomiaru temperatury ciała w okolicach twarzy

Pomiar temperatury jest jednym z najprostszych sposobów na sprawdzenie, czy z organizmem nie dzieje się coś złego. Podwyższona temperatura może być wynikiem infekcji bakteryjnej, rzadziej infekcji wirusowej oraz przewlekłych chorób, na przykład chorób reumatycznych (reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa). Odpowiednio wczesne wykrycie podwyższenia temperatury ciała pozwala szybko zasięgnąć porady lekarskiej, a w razie potrzeby przyspiesza rozpoczęcie diagnostyki i leczenia. Ze względu na różne przyczyny, utrzymująca się gorączka powinna być konsultowana z lekarzem pierwszego kontaktu lub pediatrą/internistą.

Sposoby na zbicie temperatury u dziecka

 

Moje dziecko ma temperaturę 37,5 stopni – czy to już gorączka?

Temperatura ciała człowieka ma szerokie granice normy – od 36,6 stopni Celsjusza do aż 37, 6 stopni Celsjusza (kiedy pomiar wykonywany jest w odbycie). Kiedy mierzymy temperaturę, musimy więc uwzględnić nie tylko uniwersalne zakresy normy (podawane dla pomiaru pod pachą), ale również miejsce pomiaru.

Przyjęto, że prawidłowa temperatura ciała człowieka wynosi 36,6-37 stopni Celsjusza. Podwyższoną temperaturę rozpoznaje się, kiedy jest wyższa niż 37,5 stopnia Celsjusza. Wynik pomiaru niższy niż 38 stopni Celsjusza wskazuje na stan podgorączkowy, natomiast powyżej 38 stopni – na gorączkę.

Podwyższona temperatura u dziecka

Temperatura 37 stopni Celsjusza u dziecka – czy to już gorączka?

Prawidłowa temperatura ciała człowieka waha się w szerokich granicach – od 36,6 stopni Celsjusza mierzonych pod pachą do 37,6 stopni Celsjusza mierzonej w odbycie. Do oceny, czy dziecko ma gorączkę czy też nie, konieczne jest uwzględnienie miejsca pomiaru.

Tradycyjny podział temperatury człowieka zakłada, że stan podgorączkowy to temperatura nie przekraczająca 38 stopni Celsjusza, natomiast powyżej mówimy już o gorączce. Należy jednak mieć na uwadze, że są to normy określone dla pomiaru pod pachą – jeżeli mierzyliśmy ją w innym miejscu, koniecznie trzeba to uwzględnić w interpretacji.

Pomiar temperatury u niemowląt i dzieci

Pomiar temperatury u najmłodszych może dostarczać wielu problemów zatroskanym rodzicom. Dlatego istotnym jest żeby dokonać zakupu adekwatnego do potrzeb termometru. Nie można także zapomnieć, że wartość temperatury będzie inna w zależności od tego, w jakim miejscu dokonujemy pomiaru. Okazuje się, że pomiary mogą różnić się między sobą nawet o 0,5 stopnia Celsjusza.

 

W jakich miejscach mierzyć temperaturę dzieciom? I jaki termometr dla dziecka będzie najlepszy?

Stetoskop na studia medyczne i pielęgniarskie 

W trakcie studiów zarówno studenci medycyny, jak i pielęgniarstwa stają przed dylematem: jaki stetoskop kupić? Podpowiadamy, czym się kierować podczas wyboru pierwszych słuchawek lekarskich.

 

SECA, Littmann, MDF, a może Spirit?

Czy kupowanie drogiego, markowego stetoskopu to najlepsze rozwiązanie dla studenta? Niekoniecznie. Wielu studentów zaopatrzonych w najdroższe i najczulsze stetoskopy nie słyszy nic, podczas gdy bardziej wprawione ucho profesora rozpoznaje patologiczne szmery za pomocą najtańszego stetoskopu „no name”.

Badania w ciąży - 5 faktów i mitów

Czy USG w ciąży jest bezpieczne? Detektor tętna płodu zastąpi KTG robione w szpitalu? EKG wpływa negatywnie na rozwój ciąży? Czy ciężarna musi mieć swój glukometr i ciśnieniomierz? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące najczęstszych pytań o badania specjalistyczne wykonywane kobietom ciężarnym.

 

Radość z zobaczenia dwóch kresek na teście ciążowym to dopiero początek. Zanim maleństwo pojawi się na świecie, młoda mama musi zrobić wiele specjalistycznych badań, wokół których przez lata narosło dużo mitów. Spróbujemy je dla Was rozwiać.

Kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego - Program KOS

Zawał jest dramatycznym wydarzeniem, które pozostawia ślad w całym organizmie. Po zawale konieczne jest specjalistyczne leczenie i rehabilitacja. Właśnie dlatego został stworzony program kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego KOS-ZAWAŁ. Komu służy i na czym polega?

 

Program szyty na miarę

Osoby po zawale mięśnia sercowego wymagają szczególnej opieki i terapii [więcej o zawale tutaj:  zawal-serca-rodzaje-i-obraz-w-ekg]. Żeby to ułatwić pacjentom, ale i lekarzom, wprowadzono program KOS-ZAWAŁ. Skrót KOS to kompleksowa opieka specjalistyczna. Udział w programie jest bezpłatny, szpitale i przychodnie, które do niego przystępują, dostają dodatkowe środki z NFZ oraz inne systemowe ułatwienia.

Na czym polega i jak przebiega badanie spirometryczne?

 Spirometria jest badaniem pozwalającym określić pojemność i objętość płuc oraz przepływ powietrza, który następuje podczas różnych faz cyklu oddechowego. Dzięki temu badaniu, można wykryć wcześnie wiele poważnych chorób układu oddechowego i rozpocząć właściwe leczenie. Spirometria jest niezbędna w diagnozowaniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Pozwala ona określić, jakie rezerwy wentylacyjne posiada układ oddechowy pacjenta.

 

Jak wygląda badanie spirometrii?

Aby wykonać badanie oddechu należy użyć urządzenie zwane spirometrem, które rejestruje prędkość i pojemność wdychanego oraz wydychanego powietrza.

Jak oszukać spirometr – czyli co może zafałszować wyniki badań?

 

Spirometria jest to badanie układu oddechowego, z którego lekarz może uzyskać wiele istotnych informacji dotyczących jego stanu. Jednakże, niewiele osób zapewne zdaje sobie sprawę, że wyniki tego pomiaru mogą być zafałszowane, z powodu nieprawidłowego przygotowania pacjenta, lub zbyt małego wysiłku chorego, włożonego podczas spirometrycznego badania. Ponadto, poza właściwym wykonaniem testu i spełnieniem przez pacjenta zalecanych wymagań, niezwykle istotne jest również kontrolowanie sprzętu do wykonywania pomiarów, i przeprowadzanie niezbędnych działań, mających na celu zapewnienie jego dokładności.

Czym jest spirometria?

 Spirometria jest badaniem pojemności, objętości, oraz wydajności płuc, a także jest w stanie zbadać przepływ powietrza, który zachodzi w płucach i oskrzelach podczas cyklu oddechowego. Badanie to, zostało opracowano w XIX wieku, i początkowo służyło do prognozy szansy przeżycia u osób chorych na gruźlicę. Mierzoną w nim objętość płuc, nazywaną wówczas pojemnością życiową, ponieważ w tamtych czasach, niską pojemność wiązano z przedwczesną śmiercią chorych.

Etymologicznie, samo słowo „spirometria”oznacza w języku łacińskim „pomiar oddychania”, i z tego właśnie powodu badanie to, nazywane jest również pomiarem oddechu. Pozwala ono za pomocą przyrządu zwanego spirometrem na dokładną ocenę czynności układu oddechowego pacjenta, której nie umożliwiają ani badania fizykalne, ani obrazowe.

Produkty rozgrzewające - nie tylko gdy jest nam zimno

Kiedy zima daje się we znaki, a musimy dużo czasu spędzać na zewnątrz, ważne jest odpowiednie ogrzewanie organizmu, by nie doszło do wychłodzenia. Dogrzewanie poprawia także nasz komfort i samopoczucie. Jednak rozgrzewanie, to nie tylko sposób na to, by było nam ciepło. Produkty rozgrzewające często są stosowane w rehabilitacjach i terapii ciepłem. Jakie są rodzaje akcesoriów rozgrzewających i w czym mogą nam one pomóc? Na czym polega terapia ciepłem?

 

Rodzaje akcesoriów rozgrzewających

Na rynku dostępne jest wiele rozmaitych akcesoriów rozgrzewających. Najprostszymi produktami są na przykład maści rozgrzewające, do smarowania bolących miejsc.

Inhalator - codzienność astmatyków

Astma jest jedną z najczęściej występujących chorób układu oddechowego. To przewlekły stan zapalny dróg oddechowych, powodujący ataki duszności, kaszlu, rzężący oddech oraz niską wydolność wysiłkową. Przyczyną ataków astmy są różne czynniki – od genów (chorobę można odziedziczyć), przez zanieczyszczenie powietrza, alergie, stres, nadmierny wysiłek fizyczny, silne zapachy po niektóre leki. Niestety atak duszności związany z astmą może doprowadzić nawet do uduszenia, więc chorzy muszą cały czas nosić przy sobie leki. W leczeniu astmy stosowane są zwykle leki w formie wziewnej, czyli wdychane za pomocą inhalatora.

Maseczki ochronne - czy chronią przed koronawirusem?

Ostatni rok upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa. Niestety nawet teraz nie widać końca pandemii i obostrzeń z nią związanych. Od wielu miesięcy zmuszeni jesteśmy nosić wszędzie maseczki ochronne. Były momenty, gdy ich noszenie wystarczyło w zamkniętych przestrzeniach publicznych, czyli sklepach, kościołach lub pojazdach komunikacji zbiorowej. Od pewnego czasu jednak bez maseczki nie możemy wyjść z domu i nie zanosi się na to, by miało się to szybko skończyć. Noszenie maseczek ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Przeciwnicy nie są do końca przekonani, co do tego, czy maseczki chronią przed zakażeniem. Jak to więc w końcu jest? Jakie rodzaje maseczek są dostępne na rynku i jakie są rekomendowane?

Jak radzić sobie z przemęczeniem i spadkiem nastroju?

Przemęczenie i bardzo silny stres to tylko jedne z wielu czynników, które niekorzystnie wpływają na ludzką psychikę. Jednak nie tylko ciężkie sytuacje sprawiają, że tracimy nastrój. Czasem wystarczy jesienne lub wiosenne przesilenie, aby wraz z nim nadszedł spadek nastroju. Długie jesienne wieczory bywają depresyjne, ale to nie oznacza, że tak powinno być. Jak radzić sobie z ogromnym przemęczeniem? Jakie są sposoby na szybką poprawę nastroju?

 

Jak radzić sobie z chronicznym zmęczeniem?

Życie w ciągłym biegu nie sprzyja wyciszeniu się. Chęć pogodzenia życia rodzinnego z karierą zawodową, przy jednoczesnym realizowaniu własnych pasji, to nie lada wyczyn. Czasem przysłowiowych spraw na głowie mamy już za dużo, co od razu komunikuje nasz organizm

Pulsoksymetr - jaki wybrać i kto powinien stale mieć go pod ręką?

Pulsoksymetr to urządzenie medyczne służące do pomiaru poziomu saturacji, czyli stopnia wysycenia krwi tlenem. Aparaty umożliwiają szybkie sprawdzenie podstawowych parametrów życiowych, gdyż poza saturacją mierzą również tętno. Obecnie na rynku znajdują się także pulsoksymetry do użytku domowego, co umożliwia pacjentom wykonywanie samodzielnych pomiarów. Jaki pulsoksymetr wybrać i komu jest on potrzebny?

 

Jak działa i do czego służy pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to urządzenie, które do wykonania pomiarów wykorzystuje interakcje zachodzący między tkankami i płynami ustrojowymi ludzkiego ciała a promieniowaniem optycznym.

Platformy wibracyjne - do czego służą i dlaczego zyskują coraz większą popularność?

 

Platformy wibracyjne to sprzęt, który coraz częściej można spotkać na profesjonalnych siłowniach. Stosowane w strefach cardio pełnią rewelacyjną funkcję jako element zakończenia treningu. Taki sprzęt z powodzeniem można stosować również w domu – o ile powierzchnia użytkowa pozwala na ulokowanie urządzenia. Do czego służą platformy wibracyjne i co sprawia, że stają się coraz bardziej popularne?

 

Platforma wibracyjna - przełom wśród urządzeń fitness?

Trening na platformie wibracyjnej pobudza do pracy wszystkie mięśnie. Co więcej, ćwiczenia te aktywują cały układ kostno-stawowy, a także krwionośny  – wibracje wytwarzane przez urządzenie poprawiają ukrwienie stawów, co znacząco wpływa na ich wzmocnienie. Początkowo platformy wibracyjne stworzono w celu wzbogacenia i urozmaicenia tradycyjnych treningów, jednak po czasie okazało się, że ćwiczenia na platformach z powodzeniem mogą stanowić całościowy trening cardio.

Strona 1 z 3

Pulsometr z pasem piersiowym Beurer PM 25

BEURER pulsometr,beurer,pulsometry,pm25,pm 25,
Pulsometr z pasem piersiowym Beurer PM 25...
174,96 zł
Promocja

Koc rozgrzewający HD 90

BEURER koc rozgrzewający,hd90,hd 90,koc,rozgrzewający,
Koc rozgrzewający HD 90 cosy to produkt stworzony z myślą o zapewnieniu...
348,76 zł 387,51 zł

Leżanka drewniana Juventas RELAX MAX MINI

JUVENTAS leżanka,drewniana,juventas,relax max mini
Leżanka drewniana Juventas RELAX MAX MINI dzięki dzielonemu blatowi idealnie sprawdzi się...
877,00 zł

Klin 35x15x21 cm KN3 Juventas

JUVENTAS klin,do rehabilitacji,do ćwiczeń,juventas
Klin 35x15x21 cm KN3 Juventas to niezbędne wyposażenie każdego gabinetu rehabilitacyjnego i...
59,00 zł
Promocja

Ciśnieniomierz nadgarstkowy BP W90 (outlet)

MICROLIFE ciśnieniomierz,nadgarstkowy,bp,w90,w 90
Ciśnieniomierz nadgarstkowy bp w90 to automatyczny ciśnieniomierz nadgarstkowy. Posiada system detekcji arytmii...
106,92 zł 129,00 zł

Klin 30x40x16 cm KN6 Juventas

JUVENTAS klin,do rehabilitacji,do ćwiczeń,juventas
Klin 30x40x16 cm KN6 Juventas to niezbędne wyposażenie każdego gabinetu rehabilitacyjnego i...
69,00 zł

Analizator krwi benecheck plus

ROSSMAX analizator krwi,glukometr,rossmax,benecheck,plus
Analizator krwi benecheck plus to uniwersalne urządzenie stworzone do wykonywania wszechstronnych pomiarów...
159,99 zł

UMVIR+ 1l Gotowy do użycia płyn dezynfekcyjny

dezynfekcja,dezynfekcyjne,spryskiwacz,płyn dezynfekcyjny,unvir
UMVIR+ 1l Gotowy do użycia płyn dezynfekcyjny. Rozcieńczony koncentrat dezynfekcyjny UMVIR+ zamknięty...
28,08 zł

Analizator składu masy ciała Seca 535

SECA analizator,masy ciała,analizator ciała,mBCA,skład masy ciała,
Aparat Składu Ciała SECA mVSA 535 jest połączeniem klasycznego kardiomonitora z funkcjonalnością...
34560,00 zł

Analizator składu masy ciała Seca 515

SECA analizator ciała,analizator,seca,
Analizator składu masy ciała SECA mBCA 515 to innowacyjny sprzęt wysokiej jakości,...
48384,00 zł

Analizator składu masy ciała Seca 525

SECA analizator,masy ciała,analizator ciała,seca 525,seca,525,
Analizator składu masy ciała SECA 525 to niewielkie urządzenie o ogromnych możliwościach....
25704,00 zł

Waga lekarska kolumnowa Seca 704S

SECA waga lekarska,seca 704s,waga kolumnowa,kolumnowa,seca,704s,
Waga lekarska kolumnowa seca 704s jest stabilna i bezpieczna. Mimo wielkości swojej...
3290,00 zł

Waga medyczna kolumnowa z wzrostomierzem Seca 799

SECA waga medyczna,waga lekarska,seca 799,waga z wzrostomierzem,
Waga medyczna kolumnowa z wzrostomierzem SECA 799 oraz funkcją pomiaru BMI, dzięki...
1499,00 zł

Waga medyczna niemowlęca Seca 834

SECA waga medyczna seca,waga medyczna,waga seca,seca834,
Waga medyczna niemowlęca SECA 834 ze zdejmowaną szalką. W mgnieniu oka poprzez...
750,00 zł

Kredos doradza

BANK DO PŁATNOŚCI W PLN:    mBank S.A. skrytka pocztowa 2108, 90-959 Łódź     IBAN: PL 50 1140 2004 0000 3302 7428 5149     EUR/BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK      SORT CODE - 11402004