ZAMKNIJ ZAMKNIJ

COVID-19

COVID - 19 jest to choroba koronawirusa, którą od ponad roku żyje cały świat. To choroba zakaźna, która rozpowszechnia się w bardzo szybkim tempie. Jej objawy są podobne, jak przy grypie, dodatkowo u większości występuje brak zapachu i smaku. Sam przebieg uzależniony jest od stanu zdrowia pacjenta. Jedni przechodzą go łagodnie, z kolei inn bardzo ciężko, a nawet śmiertelnie. Od niedawna stosowana jest szczepionka na COVID, która ma na celu zmniejszyć jego rozpowszechnianie się i umożliwić w miarę normalne funkcjonowanie.

  • Aktywność fizyczna w pandemii – aktualne zalecenia WHO i najnowsze badania

    W prestiżowym czasopiśmie naukowo-medycznym „The Lancet” opublikowano właśnie komentarz[1] do najnowszych (ogłoszonych w listopadzie 2020) wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia. Autorzy skupiają się na istotnych zmianach proponowanych w tegorocznych rekomendacjach w porównaniu do zaleceń poprzednich (z 2010 r.). Co nowego proponują eksperci WHO?

    Wytyczne WHO 2020 – każda aktywność się liczy

    Nowe wytyczne WHO[2] akcentują znaczenie skrócenia czasu siedzenia – nawet przyjmowanie pozycji stojącej zamiast siedzącej może wpłynąć na poprawę zdrowia i stanu ogólnego u osób prowadzących siedzący tryb życia. 

  • Choroby układu krążenia

    W DOBIE KORONAWIRUSA, KOBIETY BARDZIEJ ZAGROŻONE CHOROBAMI SERCA!

    Choroby układu krążenia są, wbrew powszechnej opinii, groźniejsze dla kobiet, niż dla mężczyzn. Szczególnie w okresie pandemii, przede wszystkim kobiety powinny zwrócić uwagę na stan swojego serca, kontrolować ciśnienie, a w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, jak najszybciej konsultować się z lekarzem. Według badań, panie mają bowiem większą tendencję do niedostrzegania zagrożenia zawałem, i bardziej od mężczyzn obawiają się obecnie zakażenia Covid-19.

  • Jak nie przytyć w czasie pandemii COVID-19

    Pandemia COVID-19 postawiła przed światem niespotykane wcześniej wyzwania. Jednym z nich jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, praca zdalna oraz ograniczenie działalności branży fitness znacznie zmniejszyła aktywność fizyczną społeczeństwa. Jest to o tyle niepokojące, że osoby z nadmierną masą ciała są znacznie bardziej narażone na ciężki przebieg infekcji. Wykazują również większy odsetek umieralności[1].

  • Pulsoksymetry - czym są i jak działają?

    Panująca obecnie epidemia Covid 19 wywołana przez koronawirusa spowodowała zwiększone zainteresowanie urządzeniami mierzącymi poziom saturacji krwi. Do najczęściej wybieranych urządzeń zdecydowanie zalicza się klasyczny pulsoksymetr napalcowy.

  • Pulsoksymetry - sprawdź do czego służą te urządzenia!

    Z pewnością i w dobie panującego koronawirusa coraz częściej słyszysz o konieczności posiadania lub zastosowania nieinwazyjnego urządzenia do pomiaru poziomu natlenowania krwi – pulsoksymetru? Jeśli pomimo często dostarczanych informacji wciąż nie do końca wiesz, do czego służy taki przyrząd i jakie ma zastosowanie to koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu.

  • Pulsoksymetry i Domowa Opieka Medyczna - COVID-19

    Amerykańscy lekarze biją na alarm: pandemia koronawirusa z pewnością nie zakończy się w przeciągu miesiąca, czy dwóch, a pomocne w diagnozowaniu oraz kontroli stanu chorego mogą być pulsoksymetry. Wyposażyć powinien się w nie każdy, kto ma widoczne objawy zakażenia, ale również osoby starsze lub narażone na kontakt z chorym. W Polsce pulsoksymetry można nabyć w ramach zapisania się do narodowego programu Domowa Opieka Medyczna, bądź kupić go samodzielnie np. w aptece. Dlaczego warto mieć to urządzenie w domu i jak kontrolować wysycenie krwi tlenem?

  • Pulsoksymetry przydatnymi urządzeniami w walce z Covid - 19

    Pulsoksymetry są urządzeniami  niezbędnymi do przeprowadzania pomiaru saturacji krwi. Sprawdzają się one w sposób szczególny wśród pacjentów zmagających się z chorobami układu oddechowego i sercowo - naczyniowego. W dobie jednak i wszechobecnego na każdym kroku koronawirusa - także są doskonałymi urządzeniami medycznymi, pomagającymi z walce z tą chorobą. 

  • Pulsoksymetry w walce z COVID-19 - co warto wiedzieć?

    W poprzednim artykule wspomnieliśmy o tym, czym dokładnie jest pulsoksymetr oraz jakie ma zastosowanie. Dziś chcielibyśmy skupić się na tym, dlaczego to niewielkie urządzenie jest wykorzystywane w monitorowaniu pacjentów zakażonych COVID-19. Bo jak wskazują najnowsze dane, to właśnie pośród tej grupy osób zainteresowanie pulsoksymetrami jest największe.

  • Rodzaje testów na koronawirusa COVID19

    Dostępnych jest kilka rodzajów testów na wykrycie wirusa SARS-CoV-2 i zdiagnozowanie zachorowania na COVID-19. Ale który jest najskuteczniejszy, a który nie przyda nam się do sprawdzenia, czy jesteśmy obecnie zarażeni? Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po wszystkich dostępnych typach testów na koronawirusa, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

  • Serce w depresji

    Choć pandemia związana z koronawirusem trwa już prawie rok, tak dopiero w tym czasie często obserwujemy jej skutki, które niekoniecznie związane są z przebyciem choroby COVID-19. Nowa rzeczywistość, siłą rzeczy, doprowadza do tego, że znaczna część społeczeństwa jest zamknięta w czterech ścianach, z obawy przed zachorowaniem. Można rzec, że szczęście w nieszczęściu mają ci, których problemy zdrowotne (ogólne) nie dotyczą. Co jednak dzieje się z pacjentami przewlekle chorymi?

    Czas izolacji społecznej wpływa na kondycję i samopoczucie każdego z nas. Ograniczenie kontaktów z najbliższymi, często poleganie tylko na sobie czy sąsiadach, którzy nomen omen, pomagają „na odległość: (np. zostawiając zakupy na wycieraczce), powoduje w wielu z nas niepokój, smutek, poczucie samotności. Depresja może dotknąć każdego z nas, a jeśli dodamy do niej chorobę serca, z którą zmagamy się przez większość życia to

    ...
  • Szczepionki na Covid-19 dostępne w Polsce

    Szczepionki na Covid - wszystko co powienieneś wiedzieć.

    W Polsce rozpoczął się czas szczepień przeciwko COVID - 19. Wielu ludzi na to czekało, dla wielu jest to temat ogromnych kontrowersji, wielkiej niewiadomej i dużych obaw. W chwili obecnej na świecie zaszczepionych jest już 2,8 mln osób. U zaledwie kilku pojawiły się reakcje alergiczne, które się zdarzają, jednak nie są one powodem do niepokoju. W Polsce, pierwszą szczepionkę przyjęła naczelna pielęgniarka ze szpitala MSWiA w Warszawie. W pierwszej kolejności szczepieniu poddawane będą osoby z grup priorytetowych, a następnie wszyscy chętni, którzy od dnia 15 stycznia będą mogli zapisywać się już na pierwszą dawkę szczepionki.

  • Termometr lekarski – o czym mówi temperatura ciała?

    Termometr lekarski to urządzenie, które powinno znajdować się w każdym domu. Często jako pierwszy jest w stanie zasygnalizować, że dzieje się coś niepokojącego. Zarówno podwyższona, jak i obniżona temperatura ciała może wskazywać na zaburzenia pracy ustroju, dlatego wyników odbiegających od normy, nie można lekceważyć. Obecnie na rynku istnieje wiele, różnych sprzętów, które służą do sprawdzenia ciepłoty ciała.

  • Wpływ koronawirusa na serce

    O wpływie koronawirusa na organizm człowieka można byłoby napisać wiele. Jednak dziś chcemy skupić się na jednej, niezwykle ważnej rzeczy - jego wpływie na serce. Czy COVID - 19 jest dla serca obojętny czy działa na nie szkodliwie? Czy może zagrażać życiu osoby chorej? Jeśli tak, to do jakich powikłań może prowadzić? Na te i na wiele innych pytań, postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

  • Zalety posiadania pulsoksymetru – dlaczego aktualnie coraz więcej osób kupuje to urządzenie?

    Czy pulsoksymetr jest dla Ciebie? Tak, jeśli chcesz wiedzieć, czy Twoja wydolność oddechowa jest prawidłowa. To nieduże urządzenia jest szczególnie cenne w czasach pandemii COVID-19, a o konieczności jego posiadania mówi coraz więcej specjalistów. Sprawdź, jakie zalety wynikają z samokontroli wykonanej za pomocą pulsoksymetru!

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny