Worki na odpady medyczne służą do zapakowania odpadów powstających w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny. Worki na odpady medyczne muszą posiadać wszelkie atesty PZH, czyli świadectwa jakości zdrowotnej. Worki na odpady wykonane są z czystego o wysokiej jakości polietylenu.
Polietylen (polimer etenu) jest tworzywem sztucznym używanym do produkcji worków foliowych. Przy oznaczaniu polietylenu używany jest skrót PE. Polietylen o wysokiej gęstości nazywany jest HDPE, natomiast polietylen o niskiej gęstości to inaczej LDPE.
Zagadnienia związane z gospodarką odpadami reguluje ustawa z 14 grudnia 2012 roku o odpadach. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia dotyczącym postępowania z odpadami medycznymi w podmiotach leczniczych w przepisach określone zostały czym są, jakie wyróżnia się ich rodzaje, a także określono warunki ich magazynowania we wszystkich grupach klasyfikacyjnych.
Specjalne worki HDPE i LDPE na odpady medyczne o różnych pojemnościach dostępne są w ofercie sklepu medycznego KREDOS.
Odpady mogą być zaliczane do odpowiedniej grupy, podgrupy i rodzaju odpadów ze względu na poszczególne czynniki:
W podmiotach leczniczych podczas udzielania świadczeń zdrowotnych, obok tradycyjnych odpadów komunalnych występują także odpady niebezpieczne. Odpady medyczne są odpadami niebezpiecznymi, jeśli w ich składzie występuje wysokie stężenie substancji niebezpiecznych lub wykazują co najmniej jedną spośród właściwości, które powodują, że są niebezpieczne.
Odpady niebezpieczne stwarzają zagrożenie zarówno dla ludzi pracujących w kontakcie z nimi (konieczne jest sporządzenie i udostępnienie pracownikom instrukcji postępowania z odpadami medycznymi), jak i dla naturalnego środowiska, które może ulec skażeniu, dlatego też ustawa przewiduje szereg obostrzeń w ich wytwarzaniu, przechowywaniu i unieszkodliwianiu.
Odpadami niebezpiecznymi są odpady wskazane w katalogu odpadów jako odpady niebezpieczne, z tym jednak zastrzeżeniem, że posiadacz odpadów może dokonać zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne, jeżeli wykaże, że nie posiadają one właściwości odpadów niebezpiecznych określonych w ustawie.
W ramach odpadów zakaźnych wyodrębniono grupę odpadów wysoce zakaźnych - czyli takich, w których zidentyfikowano lub co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, że zawierają biologiczne czynniki chorobotwórcze.
Worki i pojemniki z odpadami medycznymi w miejscu ich powstawania powinny posiadać widoczne oznakowanie identyfikujące z informacjami:
Odpady medyczne muszą być zbierane do pojemników lub worków na odpady medyczne według przepisów, które w sposób przejrzysty i czytelny określają, że do ich segregacji wykorzystuje się 3 rodzaje worków:
Kolor czerwony - pojemniki/worki na odpady medyczne - na najbardziej niebezpieczne odpady medyczne, które mogą wywoływać choroby u ludzi i zwierząt.
Są to: organy i części ciała, pojemniki na krew i służące do jej przechowywania konserwanty, inne odpady, w których znajdują się żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny, zużyte po zabiegach w ramach działalności leczniczej peloidy o właściwościach zakaźnych, pozostałości z żywienia pacjentów przebywających na oddziałach zakaźnych
Kolor żółty - pojemniki/worki na odpady medyczne - do tego rodzaju pojemników lub worków zbiera się mniej niebezpieczne odpady medyczne.
Zalicza się do nich: wszelkiego rodzaju chemikalia i odczynniki chemiczne, które zawierają substancje niebezpieczne, leki cytotoksyczne i cytostatyczne, a także odpady amalgamatu dentystycznego
Kolor inny niż czerwony i żółty, np. niebieski, czarny, zielony - pojemniki / worki na odpady medyczne - pozostałe odpady medyczne.
Są to między innymi: narzędzia chirurgiczne i zabiegowe, materiałowe lub gipsowe opatrunki, pościel, jednorazowe ubrania i pieluchy, chemikalia i odczynniki chemiczne, leki, zużyte peloidy.
Wszystkie odpady medyczne muszą być zbierane i segregowane w miejscu ich powstawania oraz umieszczane w wytrzymałych pojemnikach lub workach, które są odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć oraz na działanie substancji chemicznych. Przedmioty o ostrych zakończeniach muszą być bezwzględnie zbierane do sztywnych pojemników jednorazowych, a ich kolor musi być zgodny z powyższym podziałem.
Kody klasyfikacyjne odpadów zgodne przepisami rozporządzenia w sprawie katalogu odpadów przedstawiają podział na trzy grupy klasyfikacyjne:
Pierwsza grupa klasyfikacyjna odpadów medycznych (odpady zakaźne) obejmuje: części ciała i organy oraz pojemniki na krew i konserwanty służące do jej przechowywania; inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia, że wywołują choroby u ludzi i zwierząt (np. zainfekowane pieluchomajtki, podpaski, podkłady), zużyte peloidy po zabiegach wykonywanych w ramach działalności leczniczej o właściwościach zakaźnych; pozostałości z żywienia pacjentów oddziałów zakaźnych; odpady niebezpieczne, które zawierają żywe mikroorganizmy lub ich toksyny, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do przyjęcia, że wywołują choroby zakaźne u ludzi lub innych żywych organizmów.
Do drugiej grupy odpadów niebezpiecznych, innych niż zakaźne klasyfikowane są odpady medyczne, takie jak: chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, zawierające substancje niebezpieczne; leki cytotoksyczne i cytostatyczne; odpady amalgamatu dentystycznego, odpady niebezpieczne, które zawierają substancje chemiczne, o których wiadomo lub co do które niosą ryzyko wywołania chorób niezakaźnych u ludzi lub innych żywych organizmów albo stanowić źródło skażenia środowiska.
Trzecią grupę klasyfikacyjną odpadów medycznych stanowią odpady medyczne inne niż niebezpieczne: narzędzia chirurgiczne i zabiegowe oraz ich resztki; opatrunki z materiału lub gipsu, pościel, ubrania jednorazowe, pieluchy; chemikalia, w tym odczynniki chemiczne; leki; zużyte peloidy po zabiegach wykonywanych w ramach działalności leczniczej oraz pozostałe odpady medyczne nieposiadające właściwości niebezpiecznych.
Worki foliowe czerwone mocne 240 litrów 10szt/rolka, to produkt jednorazowego użytku,...
Worki foliowe czarne 240 litrów 10szt/rolka, to mocne i wytrzymałe worki na odpady...
Worki foliowe zielone 120 litrów 10szt/rolka, to wygodne do segregacji odpadów i śmieci...
Worki foliowe czerwone 120 litrów 10szt/rolka, to duże, wygodne worki, wykorzystywane do...
Worki foliowe czerwone 60 litrów 20szt/rolka, to produkt z którego korzysta większość...
Worki foliowe czarne 60 litrów 20szt/rolka, przeznaczone są do segregacji śmieci i...
Worki foliowe niebieskie mocne 120 litrów 10szt/rolka, to wytrzymałe worki, których można...
Worki foliowe niebieskie 60 litrów 20szt/rolka, to worki, które używane są do segregacji...
Worki foliowe czarne 120 litrów 10szt/rolka, są niezbędne do zachowania czystości we...
Worki foliowe czerwone 35 litrów 20szt/rolka, to mocne worki do pakowania odpadów i...
Worki foliowe czarne 35 litrów 20szt/rolka, to niezastąpiony produkt, wykorzystywany na...
Worki foliowe niebieskie 35 litrów 20szt/rolka, to worki, które mogą być wykorzystywane...
Worki foliowe czarne 20 litrów 20szt/rolka, to jednorazowe worki przeznaczone na odpady.
Worek foliowy na odpady 35 litrów 20szt/rolka. Grubość 22 mikrometry - [0,022mm].
Worek foliowy na odpady 60 litrów 20szt/rolka. Grubość 24 mikrometry - [0,022mm].
Worek foliowy na odpady 120 litrów 10szt/rolka. Grubość 30 mikrometrów - [0,03mm].
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny