ZAMKNIJ ZAMKNIJ

ekg serca

EKG serca jest to jedno z najważniejszych badań, jakie należy wykonać w przypadku diagnostyki, jak również i samego leczenia chorób serca. Bada ono czynność elektryczną pracy serca, zwracając uwagę na wszelkie zzaburzenia rytmu serca choroby serca. Wykorzystywany podczas badania aparat EKG i podłączone do ciała osoby badanej elektrody ekg, pozwalają na bezinwazyjne dokonanie badania, które jest bezbolesne i które daje natychmiastowy wynik. 

  • Aparat EKG - zasada działania i interpretacja wyników

    Aparat EKG - zasada działania i interpretacja wyników

     

    Badanie EKG jest jednym z najczęściej wykorzystywanych do diagnozowania chorób serca jak również i kontrolowania postępów leczenia danej przypadłości związanej z sercem. Elektrokardiografia, bo tak właśnie nazywane jest znane przez wszystkich EKG wykorzystuje do badania specjalne urządzenia, które to rejestrują prądy czynnościowe mięśnia sercowego, jakie produkowane są przy każdorazowym skurczu serca. Na czym polega elektrokardiografia? Czym są aparaty EKG i jakie choroby pozwalają one wykryć?

  • Badanie EKG – jak się przygotować?

    EKG należy do badań nieinwazyjnych. Jego wykonanie zaleca się w celu zdiagnozowania chorób mięśnia sercowego. Badanie jest bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak też osób starszych oraz dzieci, nawet niemowląt. O jego nieinwazyjności świadczy ponadto wykonywanie go u kobiet w ciąży. W trakcie badania możliwe jest wykrycie nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego. Gdzie można wykonać EKG? Możliwe jest to w gabinecie zabiegowym, zarówno w szpitalu, jak też klinice, a także w przychodni, która jest wyposażona w odpowiedni sprzęt. EKG wykonuje się też przez telefon. Jak wygląda przygotowanie do EKG, jak przebiega badanie i jak długo trwa?


  • Choroby serca i ich diagnozowanie

    Serce i jego praca jest bardzo trudnym, złożonym procesem. Trwa przez całe życie. Mięsień sercowy działa niczym pompa, która rozprowadza tak cenną dla organizmu człowieka krew po całym organizmie. Dopóki serce bije - trwa życie. Tak ważne i istotne znaczenie ma więc to, aby jak najlepiej o nie dbać. Kluczową rolę ma bez wątpienia zdrowa dieta, aktywność fizyczna i odpoczynek. W wyniku niezdrowego trybu życia, z powodu wieku lub innych, często niewyjaśnionych przyczyn, nasze serce i układ układ sercowo - krążeniowy zmaga się z różnego rodzaju chorobami. Jedne są mniej poważne, inne bardziej.

  • ekg-serca-wykonanie-badania

    Czy EKG wykryje zawał serca? Zalety badania

    Zawał serca jest na liście najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju. Ryzyko jego wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem, chociaż zawału mogą doświadczyć też osoby młode, na co wpływ ma wiele czynników, w tym też styl życia i codzienne nawyki. Każdego roku z powodu zawału umiera około 30 000 Polaków. Czasami ataki pojawiają się kilkakrotnie, niektóre nie są konsultowane z lekarzem, a osoba może nie być świadoma, że miała zawał serca, a nawet kilka zawałów w ciągu ostatnich lat. Do monitorowania pracy serca wykorzystuje się nieinwazyjne badanie EKG. Czy EKG pokaże przebyty zawał? Czy może być ono pomocne w diagnozie i leczeniu?


  • Diagnostyka kardiologiczna u kobiet w ciąży- czyli badanie EKG u przyszłej mamy

    Problemy ze strony układu sercowo - naczyniowego choć nie są częstą przypadłością u kobiet w ciąży, to jednak się zdarzają. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które decydują się na późne macierzyństwo, które mają nadciśnienie tętnicze i wrodzone wady serca. Bagatelizowanie tego problemu może doprowadzić do poważnych w skutkach konsekwencji zdrowotnych. 

  • ekg-dziecka-przygotowanie

    EKG u dzieci. Przygotowanie, przebieg, analiza wyników

    Badanie EKG u dziecka umożliwia rozpoznanie m.in. arytmii, zapalenia i niedotlenienia serca czy też przeciążenia komór serca. Wczesne wykrycie przyczynia się do spowolnienia lub zahamowania rozwoju choroby, a także ograniczenia ryzyka wystąpienia poważniejszych stanów chorobowych.

  • Elektrokardiografia EKG

    EKG jest jednym z tych popularnych badań, które pozwalają lekarzowi „zajrzeć” do naszego serca. Warto wiedzieć, na czym polega i jak przebiega to popularne badanie.

  • Kiedy powinno się wykonać badanie EKG?

    Czy to już pora na wykonananie badania EKG? Czy wiesz, jakie dolegliwości wskazują, aby je przeprowadzić?

  • badanie-wysilkowe

    Próba wysiłkowa. Co to za badanie i kiedy się je wykonuje?

    Kardiologia jest dziedziną medycyny, zajmującą się nieprawidłowościami i zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego. Jednym z badań stosowanych w trakcie diagnozowania i kontrolowania stanu zdrowia pacjenta jest próba wysiłkowa. Umożliwia ono ocenę rytmu serca oraz ciśnienia tętniczego krwi i tętna, kiedy organizm jest narażony na obciążenie oraz wysiłek fizyczny. Sprawdza się ponadto w celu oceny wydolności, np. sportowców i osób po przebytym zawale. 

  • Serce mocne jak dzwon

    Serce stanowi główny narząd w naszym organizmie, a cały układ krwionośny odpowiada jednocześnie za pracę wszystkich innych narządów i układów. Tak ważna jest więc troska o to, by było ono mocne i silne jak dzwon. Bez względu na to, ile masz lat, czy jesteś kobietą czy mężczyzną – dbaj o swoje serce, bowiem Twoje życie będzie trwać tak długo, jak długo będzie ono bić…

  • Test wysiłkowy w rehabilitacji kardiologicznej

    Testy wysiłkowe, w skrócie określane jako ExT to nieinwazyjne badania czynnościowe, których celem jest ocena zintegrowanej odpowiedzi takich układów, jak: oddechowy, sercowo - naczyniowy, a także krwiotwórczy, nerwowy i mięśniowo - szkieletowy w trakcie wykonywania wysiłku.

  • Wpływ koronawirusa na serce

    O wpływie koronawirusa na organizm człowieka można byłoby napisać wiele. Jednak dziś chcemy skupić się na jednej, niezwykle ważnej rzeczy - jego wpływie na serce. Czy COVID - 19 jest dla serca obojętny czy działa na nie szkodliwie? Czy może zagrażać życiu osoby chorej? Jeśli tak, to do jakich powikłań może prowadzić? Na te i na wiele innych pytań, postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

  • Zapis EKG po przebytym zawale

    Do zawału serca dochodzi na skutek zaburzeń równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem na tlen, a jego zużyciem, przez co mięsień sercowy jest niedotleniony. Wszelkie nieprawidłowości związane z pracą serca możemy zdiagnozować z wykorzystaniem badania EKG, przeprowadzanego zarówno w celach diagnostycznych, jak też kontrolnych. Czy EKG wykaże przebyty zawał serca i w jaki sposób się on objawia? 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny