ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Arytmia serca - co to jest?

Arytmia serca to zaburzenia regularności rytmu miarowego serca. Charakteryzuje się przyśpieszeniem, zwolnieniem lub zupełną nieregularnością pracy. Potocznie mówi się o kołataniu serca. Arytmia to duże zagrożenie dla naszego życia, często przebiega bezobjawowo i bez specjalistycznych badań nie jesteśmy w stanie prawidłowo jej zdiagnozować. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie ekg elektrokardiografem. Aparat ekg jest w stanie wykryć i prawidłowo podzielić arytmie na komorowe i nadkorowe. 

Rodzaje arytmii oraz obraz EKG

W arytmiach w zależności od lokalizacji nieprawidłowości wyróżniamy rytmy nadkomorowe (obejmujące przedsionki i węzeł zatokowo-przedsionkowy SA) oraz komorowe (zlokalizowane w komorach).

 

Rytmy nadkomorowe

 

Niemiarowość zatokowa

Niemiarowość zatokowa zwana jest również niemiarowością oddechową. Jest to jedna z najczęściej występujących arytmii.  Często wykrywa się ją u młodych oraz u osób o słabej kondycji fizycznej. Polega na przyspieszeniu rytmu serca podczas wdechu oraz jego zwolnieniu w fazie wydechu. Jest to spowodowane aktywacją układu współczulnego oraz zwiększonym powrotem żylnym podczas wdechu. W EKG zmienia się jedynie odstęp TP (zmniejsza się podczas wdechu i wzrasta podczas wydechu). Ten rodzaj arytmii zwykle nie wymaga leczenia, jest przypadkowym znaleziskiem podczas rutynowego badania EKG.

 niemiarowosc zatokowa ekg

 

Bradykardia zatokowa

W bradykardii zatokowej częstość bicia serca spada poniżej normy, a więc jest niższa niż 60 uderzeń/minutę. Miarowość pracy serca jest zachowana. Do przyczyn bradykardii zalicza się zwiększenie napięcia układu przywspółczulnego, nieprawidłowości działania węzła zatokowo-przedsionkowego oraz działanie leków (np. beta-adrenolityków). Jest prawidłowym zjawiskiem u sportowców. Zespół QRS w bradykardii zatokowej może się nieznacznie poszerzyć, tak samo jak odstęp PQ i QT. Wartości te nie przekraczają jednak normy.

bradykardia zatokowa ekg 

 

Tachykardia zatokowa

Tachykardię zatokową rozpoznaje się, jeżeli serce bije z częstością większą niż 100 uderzeń/minutę. Do przyczyn tachykardii zalicza się zwiększone napięcie układu współczulnego, wysiłek fizyczny oraz stres. Może wystąpić u osób gorączkujących, z nadczynnością tarczycy, we wstrząsie hipowolemicznym, anemii i w niewydolności krążenia przy krwotokach. Obraz EKG przypomina prawidłowy rytm zatokowy. Zespół QRS oraz odstępy między załamkami mogą być prawidłowe lub skrócone, jednak mieszczą się w granicach normy.

tachykardia zatokowa ekg 

 

Zahamowanie zatokowe

W tym typie arytmii następuje „wypadnięcie” całego pobudzenia, widocznego jako linia izoelektryczna  w miejscu, gdzie powinno się znajdować kolejne wyładowanie. Świadczy to o okresowym całkowitym braku aktywności węzła zatokowego. Jest to zaburzenie z niemiarową pracą serca.

zahamowanie zatokowe ekg 

 

Blok zatokowo-przedsionkowy (SA)

Blok zatokowo-przedsionkowy polega na zahamowaniu przewodzenia między węzłem zatokowo-przedsionkowym a mięśniem przedsionków. Ten rodzaj arytmii może być wrodzony albo nabyty. Najczęstszą przyczyną nabytego bloku SA jest przebyty zawał mięśnia sercowego. Wyróżniamy dwa typy bloków zatokowo-przedsionkowych – typu Weckenbacha oraz typu Mobitz. W niemiarowości typu Wenckebacha czas przewodzenia z węzła zatokowo-przedsionkowego do przedsionków ulega stopniowemu wydłużaniu. Ostatecznie dochodzi do zablokowania jednego z pobudzeń. W EKG uwidacznia się to jako stopniowe skracanie odstępu między załamkami P aż do jego całkowitego wypadnięcia. W bloku typu Mobitz występuje okresowe wypadanie załamka P (tzn. w EKG po prawidłowych zespołach QRS z załamkami P kolejny zespół nie jest poprzedzony przez załamek P).

 blok zatokowo przedsionkowy ekg

 

Przedwczesne pobudzenie przedsionkowe (PAC)

Przyczyną przedwczesnego pobudzenia przedsionkowego (PAC) jest przedwczesna depolaryzacja komórek rozrusznikowych węzła zatokowo-przedsionkowego. W tym typie arytmii w EKG załamek P pojawia się wcześniej niż można się było spodziewać z rytmu zatokowego. 

 przedwczesne pobudzenie przedsionkowe ekg

 

Nadkomorowe wędrowanie rozrusznika

Jest to całkowicie niemiarowy rytm spowodowany przez aktywność wielu rozruszników zlokalizowanych w mięśniach przedsionków. Ta arytmia w EKG charakteryzuje się różnokształtnymi załamkami P (minimum 3 kształty). Odstępy PQ różnią się w zależności od umiejscowienia ektopowego rozrusznika – im dalej od węzła przedsionkowo-komorowego, tym dłuższy odstęp PQ.

nadkomorowe wedrowanie rozrusznika ekg 

 

Trzepotanie przedsionków (atrial flutter, AFL)

Trzepotanie przedsionków w EKG ma charakterystyczny obraz „zębów piły” spowodowany nadmierną aktywnością przedsionków. Częstość dodatkowych wyładowań wynosi od 250 do 350 pobudzeń/minutę. Dodatkowo w tym typie arytmii występuje blok przewodzenia AV. Zespoły QRS mogą więc pojawiać się po dwóch załamkach P (stosunek 2:1) lub większej ilości (stosunek 3:1, 4:1 i inne kombinacje).

trzepotanie przesionkow ekg

 

Migotanie przedsionków

Trzepotanie przedsionków może przejść w ich migotanie. W migotaniu przedsionków wiele komórek bodźcotwórczych zlokalizowanych ektopowo w przedsionkach generuje wyładowania o częstości 350-600/minutę (porównaj z trzepotaniem przedsionków). Dodatkowo arytmia ta charakteryzuje się zaburzeniami przewodnictwa w obrębie węzła AV. Prowadzi to do całkowitej niemiarowości pracy serca. Zespoły QRS występują nieregularnie, ponieważ tylko część pobudzeń dostających się do węzła AV przekazywane jest do mięśni komór. W EKG charakterystyczna jest fala f obrazująca aktywność przedsionków.

migotanie przedsionkow ekg

 

Rytmy komorowe

Przedwczesne pobudzenie komorowe (PVC)

Ten typ arytmii powstaje w wyniku przedwczesnego wyładowania w ognisku ektopowym obecnym w komorze. Ognisko komorowe ulega depolaryzacji wcześniej niż ośrodki wyższego rzędu. Z tego powodu występuje przerwa wyrównawcza, wynikająca z natrafienia przez prawidłowe pobudzenie zatokowe na okres refrakcji mięśni komór. Zespół QRS w PVC jest znacznie poszerzony i nie jest poprzedzony przez załamek P.

Przedwczesne pobudzenie komorowe ekg

 

Inna sytuacja występuje w zastępczym pobudzeniu komorowym, gdzie główny rozrusznik nie uległ wyładowaniu, a w tym czasie nastąpiło uaktywnienie ektopowego ośrodka komorowego.

 

Częstoskurcz komorowy (V)

Jest to szybki rytm komorowy, który występuje zwykle niezależnie od pobudzenia przedsionków. Ta arytmia w EKG charakteryzuje się szerokimi zespołami QRS zniekształconymi przez prawidłowe pobudzenia zatokowe.

czestoskurcz komorowy ekg

Do głównych kryteriów diagnostycznych częstoskurczu komorowego należą pobudzenia przewiedzione i zsumowane. Pobudzenie przewiedzione jest to przypadkowe pobudzenie, które zostało przewiedzione prawidłową drogą, ma morfologie fizjologicznego zespołu QRS. Pobudzenia zsumowane pojawiają się, gdy jednocześnie następuje wyładowanie rozrusznika komorowego i węzła zatokowo-przedsionkowego (głównego rozrusznika serca).

pobudzenia zsumowane i przewiedziane w VT ekg

Dodatkowo dla tej arytmii charakterystyczne są szerokie i ujemne zespoły QRS w odprowadzeniach przedsercowych (V1-V6), objaw Josephsona oraz objaw Brugady.

 

Trzepotanie komór

Jest to typ bardzo szybkiego częstoskurczu komorowego. Częstość wyładowań w komorach wynosi 200-300 uderzeń/minutę. W zapisie EKG niemiarowości widać niemal idealną, bardzo charakterystyczną sinusoidę. Ze względu na możliwość rozwoju w migotanie komór wymaga natychmiastowego leczenia.

 trzepotanie komor ekg

 

Migotanie komór

Migotanie komór jest ucieleśnieniem chaosu w komorach. Częstość wyładowań wielu ośrodków ektopowych w komorach może wynosić od 400 do 600 uderzeń/minutę. W EKG brak typowych zespołów QRS, jedynie nieregularne, nieuporządkowane fale aktywności elektrycznej. Ta niemiarowość jest stanem zagrażającym życiu pacjenta – może przejść w asystolię prowadzącą do zgonu. Leczenie musi być zatem wprowadzone natychmiast po rozpoznaniu.

migotanie komor ekg

 

Blok przedsionkowo-komorowy (AV)

W diagnostyce wyróżniamy cztery typy bloków przedsionkowo-komorowych: I, IIa (Wenckebacha, Mobitz typu I), IIb (Mobitza, Mobitz typu II) oraz III stopnia. Istotą bloku jest zahamowanie przewodzenia z węzła przedsionkowo-komorowego do dalszych elementów układu bodźco-przewodzącego.

W bloku I stopnia w EKG występuje wydłużenie odstępu PQ. Blok II stopnia Wenckebacha (Mobitz typu I) jest dalszym etapem bloku I stopnia – po wydłużaniu odstępu PQ następuje całkowite wypadnięcie zespołu QRS. Typ II stopnia typu Mobitza (Mobitz typu II) jest podobny do bloku Mobitz I, z tą różnicą, że odstęp PQ jest prawidłowy, a wypadania zespołów QRS występują rytmicznie, np. w stosunku 2:1 (2 prawidłowe pobudzenia do 1 wypadniętego zespołu QRS). Blok przedsionkowo-komorowy III stopnia jest całkowitym blokiem węzła AV -  przedsionki i komory pracują niezależenie od siebie. Wbrew pozorom rytm ten jest miarowy – częstość pracy komór i przedsionków jest stała, jednak rytmy te nakładają się na siebie (w wyniku braku synchronizacji).

blok przedsionkowo komorowy II stopnia typu Mobitza ekg

blok przedsionkowo komorowy II stopnia typu Mobitza

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny