ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Wiadomo, że najlepsza wilgotność powietrza w mieszkaniu wynosi 40-60%, są to optymalne warunki dla człowieka, które nie wpływają negatywnie na jego układ oddechowy, nerwowy i immunologiczny. Często zdarza się jednak tak, że poziom wilgotności jest zbyt wysoki lub niski, nie mieści się we wskazanych normach. Aby to skontrolować, używamy higrometru domowego. 

Mechanizm działania higrometru domowego 

Do nawilżania powietrza przeznaczony jest nawilżacz, z kolei do osuszania osuszacz. Zanim jednak skorzystamy z któregokolwiek z nich, trzeba wiedzieć, jaki jest poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu, aby odpowiednio go podnieść lub obniżyć. Do kontroli i pomiaru wilgotności powietrza służy higrometr domowy. To stosunkowo niewielkie urządzenie, które w nowoczesnych wersjach występuje w bardzo modnych wzorach i minimalistycznych formach, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na wygląd wnętrza. Higrometr do domu nazywany jest inaczej wilgotnościomierzem i jest powszechnie stosowany w laboratoriach, zakładach przemysłowych i produkcyjnych, hotelach, saunach i na basenach. Wyróżnić możemy kilka rodzajów tego urządzenia, które różnią się mechanizmem pracy, co często jest podstawowym aspektem warunkującym wybór. 

Najprostszy jest włosowy higrometr domowy. Wykorzystuje się w nim ludzkie, zwierzęce lub syntetyczne włosy. Na skutek kontaktu z wilgocią zmieniają swoją objętość. To właśnie po analizie parametrów włosa specjalny mechanizm wprawia w ruch wskazówkę, która ustawia się w odpowiednim miejscu, wskazując poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jest to urządzenie tanie, jednak problemem może okazać się precyzja jego pracy i dokładność odczytu. Zdecydowanie częściej wybieramy elektroniczny higrometr do domu. Jest dokładniejszy i łatwiej jest odczytać wynik z ekranu. Stosuje się w nim specjalne czujniki, analizujące wilgoć w pomieszczeniu. W tym przypadku granica błędu jest bardzo niska. W wielu modelach tego typu urządzenia są dostępne dodatkowe opcje, jak np. pomiar temperatury powietrza, zegar czy też możliwość połączenia ze smartfonem i z zainstalowaną w nim specjalną aplikacją. Do wyboru mamy jeszcze higrometr pojemnościowy. Znajduje się w nim czynnik higroskopijny, który zmienia swoją objętość na skutek wilgoci w powietrzu. W domach wykorzystywany jest on znacznie rzadziej, częściej spotkamy go w laboratoriach.

czarny termohigrometr wsrod roslin

Dlaczego warto zdecydować się na higrometr domowy? 

Opinie o higrometrze są coraz lepsze, a to ze względu na wzrost zainteresowania tymi urządzenia i zwiększonej świadomości wpływu wilgotności powietrza w mieszkaniu na nasze zdrowie i samopoczucie. Korzystamy z nich dzisiaj zdecydowanie częściej, niż jeszcze kilka lat temu, gdzie swoje zastosowanie miały jedynie w laboratoriach i zakładach przemysłowych. Poziom wilgotności powietrza w znaczącym stopniu decyduje o tym, na ile poprawnie funkcjonuje nasz organizm. Jeżeli mamy do czynienia ze zbyt niską lub zbyt wysoką wilgotnością przez krótki czas, to nie powinno to wywołać spustoszenia w organizmie człowieka. W domu jednak spędzamy dużo czasu, szczególnie ważnymi pomieszczeniami są salon i sypialnia, gdzie odpoczywamy, relaksujemy się, przyjmujemy gości i śpimy. To właśnie o warunki w tych pokojach powinniśmy zadbać w sposób szczególny. Higrometr do domu przyda się więc wszędzie tam, gdzie zależy nam na zapewnieniu dobrych warunków domownikom i bliskim. Trzeba wiedzieć, że niekorzystne warunki panują często w łazience i kuchni, gdzie z kolei wilgotność powietrza może być zbyt wysoka. Wraz z upływem czasu rozwijać się będzie w nich pleśń i grzyb. To natomiast objawia się zmianami skórnymi, problemami z układem oddechowym, jak również śladami zniszczeń na meblach.

Zbyt suche powietrze wysusza zarówno naszą śluzówkę, jak też skórę. Utrudnia to oddychanie, wywołuje podrażnienie gardła i kaszel, wzmaga alergie i katar, na skórze pojawiają się przesuszenia, czasem naskórek pęka, co może wywoływać ból. Warto wiedzieć, co jest tego przyczyną i dlaczego nie możemy we własnym domu odczuwać ulgi i ukojenia, a warunki w nim sprzyjające nie są dla nas wystarczająco dobre. Higrometr domowy pomoże Ci w kontroli wilgotności powietrza, dzięki czemu będziesz mógł regularnie osuszać lub nawilżać powietrze. Dowiesz się, jakie warunki panują w Twoim mieszkaniu, jaki jest stan powietrza i co możesz jeszcze zrobić, aby wszystkim mieszkało się w nim jeszcze lepiej.

 

Higrometr – jaki wybrać do domu? 

Jaki higrometr kupić, aby dobrze sprawdził się w konkretnym domu i warunkach, jakie w nim panują? Zwróć uwagę na jego typ. Jak już wiesz, wyróżnić możemy kilka rodzajów tego urządzenia. Włosowy wilgotnościomierz jest najprostszy w działaniu i kosztuje najmniej, jednak nie wykazuje się zbyt dobrą dokładnością. Trudno jest też odczytać z niego wskazane wartości, co może doprowadzić do błędów. Znacznie lepiej w domach sprawdzają się higrometry elektroniczne. To urządzenia wyposażone w wyświetlacz, na którym znajdują się wszystkie interesujące nas informacje, a więc dotyczące aktualnego poziomu wilgotności powietrza. Elektroniczny higrometr domowy jest dokładny, dzięki czemu możemy skuteczniej kontrolować warunki panujące w mieszkaniu. Ponadto, często jest wyposażony w dodatkowe funkcje. Może też dokonywać pomiaru temperatury w mieszkaniu, jak również wskazywać aktualną godzinę. Zastępuje więc termometr i zegar. Niektóre modele łączą się również za pośrednictwem Bluetooth ze smartfonem. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, aby jeszcze lepiej kontrolować stan powietrza w mieszkaniu. Nie bez znaczenia jest też jego wygląd. Nie schowamy go do szafki czy szuflady. Powinien znajdować się na otwartej przestrzeni. Z tego powodu warto zwrócić uwagę też na jego wygląd. Niech będzie możliwie jak najmniejszy, najlepiej w uniwersalnym białym, czarnym, szarym lub chromowanym kolorze. Do nowoczesnego wnętrza pasować będą urządzenia o geometrycznych formach, bez żadnego dekoracyjnego wykończenia. 

Kupując higrometr do domu, musisz mieć świadomość, że wraz z nim przy wskazaniach zbyt niskich lub zbyt wysokich powinieneś dokonać zmian w swoich nawykach. W wielu przypadkach konieczny jest również zakup nawilżacza lub osuszacza powietrza. 

Kredos doradza

Copyright © 2025 Kredos Sklep Medyczny