ZAMKNIJ ZAMKNIJ

suszarka do wlosow beurer hc 55

Większości osób pielęgnacja męska w pierwszej kolejności kojarzyć się będzie z zadbanym zarostem. I jest to skojarzenie jak najbardziej prawidłowe. Oprócz zwiększającej się świadomości mężczyzn dotyczącej dbania również o stan skóry, największa rolę w ich regularnej pielęgnacji odgrywa pielęgnacja włosów i zarostu. 

Równo przystrzyżona broda, czy brak tzw. „jednodniowego zarostu” to oznaka zadbanego mężczyzny. Jest to również postrzegane jak przejaw kultury i dobrego wychowania. Dlatego od lat na całym świecie funkcjonują tzw. barber shopy. To miejsca, w których barberzy zajmują się stylizacją głównie brody i zarostu, ale również fryzur. Niestety nie we wszystkich miejscowościach znajdują się takie zakłady lub nie każdy może z nich skorzystać. Dlatego też istnieje szereg możliwości ułatwiających samodzielną pielęgnacje. 

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń ukierunkowanych szczególnie dla potrzeb męskiej pielęgnacji. Ich konstrukcja oraz działanie pozwoli precyzyjnie skupiać się na poszczególnych elementach zarostu czy fryzury, aby zapewnić bardziej spektakularne efekty. Odpowiednie dobrane urządzenie pozwoli otrzymać porządane efekty bez wychodzenia z domu. 

Urządzenia dostosowane do męskich potrzeb zazwyczaj utrzymane są w ciemnym surowym designie, aby gwarantować też zadowalające efekty wizualne. Oprócz tego są one praktyczne i kompaktowe. Większość z nich posiada też etui, które ułatwia przechowywanie oraz umożliwia zabranie urządzenia w podróż. 

Większości mężczyzn z pewnością zależy, aby urządzenia te były solidnie wykonane. Możliwość wymiany ostrza czy innych części eksploatacyjnych jest zdecydowanie dodatkową zaletą takich produktów. Pozwala to zwiększyć czas ich użytkowania i ograniczyć koszty związane z zakupem nowych urządzeń. 

Oprócz samej stylizacji fryzury czy zarostu warto też pamiętać i ich odpowiednim oczyszczaniu oraz stosowaniu odpowiednio dobranych kosmetyków. Włosy, które będą w dobrej kondycji będą wyglądały o niebo lepiej od przesuszonych i rozdwojonych. Podczas wyboru szamponu warto poświęcić temu kilka chwil dłużej niż zazwyczaj, aby wybrać kosmetyk odpowiednio dobrany do potrzeb włosów. Stosowanie dodatkowej pielęgnacji w postaci odżywek pozwoli wzmocnić włos i polepszyć efekty. 

Niestety wielu mężczyzn zmaga się z problemami dotyczącymi łysienia, nadmiernego wypadania włosów czy łupieżu. Jeśli jedynym obserwowanym problemem jest przetłuszczanie się włosów - szampon dostępny w drogerii powinien wystarczyć. Jeśli jednak obserwujemy, któryś z powyższych problemów warto sięgnąć po produkty dermatologiczne dostępne w aptece, a w szczególnych przypadkach nawet skontaktować się z dermatologiem, który bliżej się temu przyjrzy i pomoże ocenić skalę problemu i zaproponować możliwe rozwiązania. 

Bardziej zaawansowane problemy takie jak łysienie oprócz interwencji dermatologa i przepisania odpowiednich środków pielęgnacyjnych i leczniczych mogą wymagać poważniejszych kroków. Przyczyny łysienia mogą być różne począwszy od poważnych uszkodzeń skóry po wypadkach. czy oparzeniach. Łysienie może być też dziedziczne. Przyczyną łysienia mogą być też różne choroby czy wahania gospodarki hormonalnej. Nawet chwilowe problemy hormonalne mogą powodować trwałą utratę włosów. U mężczyzn przyczyną tego problemu jest hormon o nazwie dihydrotestosteron, który powstaje w wyniku przekształcenia testosteronu w swoją bardziej aktywną formę. Dihydrotestosteron powoduje obkurczanie mieszków włosowych doprowadzając do ich wypadania. Łysienie androgenowe może co prawda dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn jednak zdecydowanie częściej dotyka ono mężczyzn. Łysienie androgenowe u kobiet najczęściej idzie w parze z niedoborem estrogenu. Łysienie o podłożu hormonalnym, genetycznym czy spowodowane wypadkiem lub innym urazem najczęściej jest trwałe i nieodwracalne. Niejednokrotnie jedynym wyjściem pozostaje przeszczep, który oprócz tego, że jest kosztowny wymaga też pobrania cebulek włosa z potylicy i wszczepienia ich tam gdzie ich brakuje - tym samym jest to inwazyjny zabieg medyczny, na który nie każdy chce się zdecydować. 

O ile o odporności mieszków włosowych na działanie dihydrotestosteronu decydują głównie uwarunkowania genetyczne o tyle działając odpowiednio wcześnie można spróbować temu zapobiec. Stosowanie wcierek i olejków do skóry głowy może pomóc naturalnie wzmocnić mieszki włosowe i zapobiec łysieniu. Po raz kolejny dobra kondycja włosów sprowadza się do odpowiedniej pielęgnacji. Olejki, które zaleca się stosować, aby wzmocnić mieszki włosa i uodpornić je na działanie dihydrotestosteronu muszą zawierać kwas oleinowy i kwas linolowy. Ten drugi obecny jest np. w oleju z wiesiołka, natomiast ten pierwszy jest zdecydowanie szerzej dostępny. Występuje m.in. w: oleju arganowym, oleju lnianym i rzepakowym, oleju rycynowym, oleju tamanu czy jojoba. Większość wymienionych olejków można obecnie z łatwością dostać w drogeriach czy marketach. 

Oprócz olejków warto stosować też wcierki i inne preparaty czy suplementy wzmacniające mieszki włosa. Ważne, aby wśród tych produktów znajdowały się składniki, które wykazują duże właściwości przeciwdziałające szkodliwym działaniom dihydrotestosteronu. Do tych substancji należą m.in.: pokrzywa zwyczajna, aloes, biotyna czy zielona herbata. Część z tych substancji znajduje się we wcierkach i ampułkach do stosowania zewnętrznego na powierzchni skóry (aloes) pozostałe zaś można przyjmować w postaci suplementów diety (biotyna) lub w postaci herbat ziołowych (zielona herbata, pokrzywa). Czasem sama profilaktyka wystarcza, niekiedy jednak potrzebna jest interwencja lekarza i wdrożenie terapii hormonalnej. 

Mimo, iż pielęgnacja włosów i zarostu stanowi w zasadzie lwią lub jedyną część pielęgnacji wielu mężczyzn warto też zadbać o odpowiedni stan skóry twarzy. Wielu panów spotyka się z problemem podrażnionej skóry twarzy po goleniu. Niewielu z nich zdaję sobie jednak sprawę, że ten problem nie występowałby, a przynajmniej byłby mniej dokuczliwy gdyby dbali o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Coraz więcej producentów wprowadza linie męskich kosmetyków i urządzeń do pielęgnacji. Zazwyczaj utrzymane są one w ciemnym, surowym i prostym designie. Ma to przede wszystkim na celu zdementowanie przekonania jakoby dbanie o siebie było wyłącznie domeną kobiet i zaprzestaniu postrzegania tego jako oznakę zniewieścienia. Trzeba przyznać, że metoda ta wydaje się stopniowo działać, gdyż coraz więcej mężczyzn korzysta również z pielęgnacyjnych zabiegów w salonach kosmetycznych. 

Podstawowym elementem męskiej pielęgnacji powinien być przynajmniej krem nawilżający na noc, a na dzień krem z filtrem przeciwsłonecznym. Stosowanie kremu z filtrem UV jest niezwykle ważnym elementem i takowy krem powinien stosować każdy codziennie niezależnie od pory dnia czy roku. Regularne stosowanie filtrów UV pozwala ochronić skórę przed ryzykiem powstania nowotworu oraz opóźnia procesy starzenia się skóry. Świetnym przykładem są kraje azjatyckie, w których produkty posiadające filtry przeciwsłoneczne są nieodłącznym elementem codzienności, a odsetek zachorowań na nowotwór skóry jest niewyobrażalnie niski. Dlatego warto pamiętać, że zaledwie kilka minut pielęgnacji dziennie, ma wpływ nie tylko na lepszy wygląd, ale też na zdrowie. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny