ZAMKNIJ ZAMKNIJ

dermatoskop mini 3000

Dermatoskop lekarski

 

Dermatoskop lekarski to urządzenie medyczne służące do wykonywania badania dermatoskopowego (dermatoskopii). Dermatoskop lekarski z wbudowanym oświetleniem umożliwia oglądanie zmian skórnych zazwyczaj w powiększeniu 10-krotnym. Bardziej specjalistyczne dermatoskopy osiągają powiększenie nawet 16-krotne, a źródłem światła jest dioda led. Dzięki badaniu dermatoskopem możliwe jest uwidocznienie głębszych struktur oglądanej zmiany. Dermatoskop umożliwia szybkie, bezkontaktowe i dokładne badanie pacjentów.

 

Dermatoskopia (dermoskopia) jest całkowicie nieinwazyjnym badaniem, najważniejszym pod kątem diagnostyki i wczesnego wykrywania nowotworów skóry. Nowoczesne diagnozowanie chorób skóry bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem łączy w sobie precyzję i skuteczność badania. Dermatoskopia pozwala na szczegółowe oglądanie znamion i ich ocenę pod kątem rozróżnienia ich odmian łagodnych od złośliwych. Za pomocą dermatoskopu lekarskiego możliwe jest rozpoznanie zmiany barwnikowej od niebarwnikowej i odróżnienie groźnego czerniaka od łagodnej zmiany barwnikowej. Badanie dermoskopowe może być wykorzystywane również w diagnostyce różnicowej zmian naczyniowych, czyli takich, których obraz kliniczny nasuwa podejrzenie czerniaka - naczyniaków włośniczkowych czy ziarniniaków naczyniowych.

 

Dermatoskopia z użyciem specjalistycznego oprzyrządowania umożliwia oglądanie zmian pod odpowiednim, zazwyczaj 10-krotnym, powiększeniem. Ma to bezpośredni wpływ na precyzyjną ocenę charakteru brzegów, asymetrii, jednolitości koloru i ukształtowania powierzchni.

 

Badanie dermatoskopem - z polaryzacją czy bez polaryzacji?

 

W zależności od położenia w skórze, niektóre struktury można lepiej identyfikować za pomocą polaryzacji, a inne łatwiej rozpoznać bez polaryzacji.

 

Dermatoskopia kontaktowa niespolaryzowana wymaga „sprzężenia” za pomocą płynu. Dermatoskop immersyjny przykładany jest do powierzchni badanej skóry po uprzednim pokryciu okularu olejkiem immersyjnym - zmniejszającym rozpraszanie i odbijanie światła.

 

Podczas badania światłem spolaryzowanym nie trzeba nakładać płynu immersyjnego na skórę, ponieważ w tej sytuacji używany jest filtr polaryzacyjny. W dermatoskopii światło natrafia na różne struktury, dając uzupełniające się nawzajem informacje. W trybie spolaryzowanym światło odbite (spolaryzowane) na powierzchni skóry jest blokowane przez filtr polaryzacyjny. Badanie w trybie oświetlenia spolaryzowanego wzbogaca konwencjonalną niespolaryzowaną dermatoskopię kontaktową, dostarczając ważnych informacji.

 

Powierzchowne białawe struktury ortokeratozy lub niebiesko-białe struktury w strefie regresji czerniaka złośliwego są często lepiej dostrzegalne w trybie niespolaryzowanym. Również torbiele rzekome rogów lub jamy rzekomo-pęcherzykowe w rogowaceniu łojotokowym mogą być bardziej widoczne bez polaryzacji. Z kolei struktury krystaliczne i struktury w kształcie rozety w zmianach skórnych, tworzące tzw. „błyszczące białe struktury”, można lepiej obserwować w trybie spolaryzowanym. Struktury te powiązane z większą ilością kolagenu są lokalizowane głębiej. Pomocnym w różnicowaniu okazuje się być tak zwany „efekt migotania”.

 

W trybie spolaryzowanym często obserwuje się nieco ciemniejsze odcienie czerni i brązu i czasami większą zmienność wzoru pigmentu – np. zmiany barwnikowe z melaniną, znamiona łączące lub niebieskie. W polaryzacji również wzory naczyniowe i zaczerwienienia naczyniowe są wyraźniej rozpoznawane z uwagi na to, że naczynia leżą w skórze właściwej i można je badać bez żadnego wpływu na ciśnienie. Stanowi to pomoc w diagnozowaniu czerniaków amelanotycznych lub o niskiej strukturze.

 

Do zróżnicowanej oceny i diagnozy dermatoskopem bardzo pomocna jest funkcja szybkiego przełączania między oświetleniem spolaryzowanym i niespolaryzowanym. Nowoczesne dermatoskopy są wyposażone we wbudowany przełącznik, którym można wygodnie zmieniać jeden tryb na drugi.

 

Wyniki badania dermatoskopowego - wskaźnik dermatoskopowy (TDS)

 

Badanie daje możliwość obliczenia wskaźnika dermatoskopowego, którego wysoki poziom kwalifikuje często do wycięcia wysoce podejrzanych zmian.

Większa asymetria zmiany przedstawia bardziej nieregularne granice, większą różnorodność kolorów i liczbę elementów strukturalnych widocznych w dermatoskopii. Wówczas wyższy jest też wynik TDS, czyli tzw. wskaźnik dermatoskopowy.

Wynik badania dermatoskopowego przedstawiane są według skali TDS.

Do oceny poddawane są elementy takie jak: asymetria zmiany, granice zmiany, kolor zmiany, oraz struktury dodatkowe jak kropki, smugi, czy też pola o zatartej strukturze.

Całkowity wskaźnik dermatoskopowy powyżej granicznej wartości oznacza zmiany bardzo podejrzane z zaleceniem ich usunięcia oraz badań histopatologicznych, poniżej dolnej wartości granicznej oznaczane są zmiany łagodne, znamiona melanocytowe. Natomiast wartość pomiędzy górną i dolną normą oznacza zmiany podejrzane, nie wymagające interwencji chirurgicznej, a podlegające kontrolom lekarskim.

 

Znamiona – kiedy na badanie?

 

Kontrolne badanie znamion powinno wykonywać się raz w roku. W przypadku monitorowania poszczególnych, podejrzanych zmian skórnych zaleca się wizytę kontrolną raz na 3 miesiące. W przypadku osób z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku obciążenia nowotworami skóry (w szczególności czerniaka), a także z licznymi znamionami kontrolę prowadzi się co 3–6 miesięcy. Znamię może być zaczątkiem najgroźniejszego nowotworu skóry, jakim jest czerniak złośliwy. Szybkie wykrycie nowotworu pozwala na skuteczne leczenie i uratowanie życia. Podstawową metodą badania zmian skórnych jest dermatoskopia.

  

W ofercie sklepu medycznego KREDOS znajdą Państwo szeroką ofertę dermatoskopów o aluminiowej konstrukcji i najwyższej jakości wykonania, zapewniające długą żywotność. 

Dermatoskopy

Zestaw adapterów do NT300/NT4

Zestaw adapterów do nt300 / nt4.

57,25 zł

Dermatoskop Mini 3000 XHL

Dermatoskop mini 3000 XHL to urządzenie oferujące technologię ksenonowo-halogenową....

1495,05 zł

Dermatoskop Heine Delta One czarno-srebrny

Dermatoskop Heine Delta One czarno-srebrny

4700,00 zł

Dermatoskop Heine Delta One biało-srebrny

Dermatoskop Heine Delta One biało-srebrny

4900,00 zł

Dermatoskop Heine Delta 30

Dermatoskop Heine Delta 30

6500,00 zł

Dermatoskop diodowy Delta 20T akumulatorowy z ładowarką biurkową NT4

Dermatoskop diodowy DELTA 20 T z rękojeścią akumulatorową BETA 4 NT lion z ładowarką...

8078,39 zł

Ładowarka biurkowa NT4

Ładowarka biurkowa NT 4 to innowacyjna technologia łącząca w sobie prostotę, wygodę i...

1336,36 zł

Dermatoskop mini 3000 LED

Dermatoskop mini 3000 LED to nowoczesny dermatoskop kieszonkowy o wysokiej jakości...

1907,36 zł

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny