ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest jednym z rodzajów aparatu do pomiaru ciśnienia, alternatywą dla typowych ciśnieniomierzy naramiennych. Wyróżnia się dużą mobilnością, małymi rozmiarami i łatwością obsługi, dedykowany jest dla osób z otyłością oraz seniorów z ograniczeniami ruchowymi. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem i w jaki sposób interpretować wyniki, uwzględniając ogólne normy?

Przygotowanie do pomiaru ciśnienia na nadgarstku 

Mierzenie ciśnienia na nadgarstku wymaga odpowiedniego przygotowania, tylko wtedy wynik będzie wiarygodny i możliwy do prawidłowej interpretacji. Zastanawiając się, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem nadgarstkowym, trzeba rozpocząć od stworzenia odpowiednich warunków pomiarowych. Przed badaniem nie zaleca się jedzenia dużych posiłków, na 30 minut wcześniej dobrze jest zrezygnować z jedzenia i picia. Przez co najmniej pół godziny przed pomiarem nie wolno palić papierosów i pić alkoholu. Na dokładność pomiaru wpływ ma również aktywność fizyczna. Przy zmęczeniu wynik będzie wyższy. Z tego powodu przed badaniem uspokój organizm, odpocznij, najlepiej w pozycji siedzącej. Poczekaj kilka lub kilkanaście minut, jeżeli Twój organizm jest wyziębiony lub rozgrzany. Zaleca się wykonywanie pomiaru ciśnienia tętniczego przy normalnej temperaturze ciała. A jak mierzyć ciśnienie aparatem elektronicznym nadgarstkowym z uwzględnieniem konkretnej ręki? Pomiaru powinno się dokonywać z lewej ręki. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jest w niej stwierdzone słabe krążenie, wtedy mierzymy ciśnienie z ręki prawej. 

Badanie zawsze wykonujemy w pozycji siedzącej. Należy wygodnie usiąść, opierając plecy. Na ręce nie powinna się znajdować żadna biżuteria. Rękę ustawiamy w taki sposób, aby nadgarstek znajdował się na wysokości serca, uginamy ją więc w łokciu. 

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi aparatem nadgarstkowym? Podstawowe zasady 

Poznaj najważniejsze zasady, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem nadgarstkowym. Najlepszym wyborem będzie ciśnieniomierz automatyczny, posiadający walidację z mankietem, który zakładamy na nadgarstek. Najlepiej jest wykonywać dwa pomiary w kilkuminutowym odstępie czasowym. Badanie przeprowadzamy zawsze o stałych porach, ponieważ na wynik wpływ ma wiele czynników, takich jak wysiłek fizyczny, zmęczenie, zjedzony posiłek czy też pogoda. Jeżeli stosujesz leki, najlepiej jest zmierzyć ciśnienie przed ich zażyciem, a więc rano, na czczo. Mankiet ciśnieniomierza nadgarstkowego powinien znajdować się bezpośrednio na nadgarstku, kilka centymetrów nad dłonią. Zakładamy go na rękę i dopasowujemy do jej obwodu. Nie może być mocno ściśnięty, ale też powinien dobrze przylegać do ręki. Kiedy już jesteśmy odpowiednio przygotowani, możemy wcisnąć przycisk startu. 

Pomiar ciśnienia na nadgarstku, podobnie jak na ramieniu, najlepiej wykonywany jest  bez ruchu i wydawania z siebie dźwięków. W trakcie badania nie rozmawiamy, nie jemy, nie pijemy i staramy się nie ruszać. Bezpośrednio przed badaniem weź 5-6 głębokich oddechów i rozluźnij całe ciało. 

Mierzenie ciśnienia na nadgarstku i interpretacja wyników 

Potrzebna jest wiedza nie tylko, jak mierzyć ciśnienie nadgarstkowe, ale też w jaki sposób interpretować wyniki. W trakcie pomiaru uzyskujemy informacje nie tylko dotyczącą ciśnienia tętniczego, ale też pulsu. Puls to inaczej tętno i oznacza liczbę uderzeń serca w ciągu jednej minuty. Obie wartości będą zmieniały się wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego będzie wyższa. Długookresowe zmiany związane są niekiedy również ze stanem zdrowia oraz zmianami nawyków i stylu życia. Trzeba też pamiętać, że wartości mogą być inne wieczorem i rano, a więc duże znaczenie ma też pora dnia, w jakiej dokonujemy pomiaru. Wynik składa się z dwóch wartości. Pierwsza z nich to ciśnienie skurczowe, czyli siła, z jaką krew jest „wyrzucana” i zaczyna krążyć w naczyniach, w tym czasie dochodzi do skurczu mięśnia sercowego. Jeżeli pomiar ciśnienia na nadgarstku wskazuje na ciśnienie skurczowe pomiędzy 120 a 140 mmHg, to jest ono prawidłowe. Wyższe świadczy o nadciśnieniu, z kolei niższe o niskim ciśnieniu tętniczym. Drugą wartością jest ciśnienie rozkurczowe, które informuje nas o sile naporu krwi na tętnice w momencie, kiedy serce jest w spoczynku. Jego prawidłowa wartość to 80 mmHg. O nadciśnieniu mówimy w przypadku kiedy przekracza 90 mmHg. Różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym powinna wynosić od 30 do 50 mmHg. U osób starszych jeżeli jest ona wyższa, niż 55 mmHg, uznaje się taką sytuację za podwyższone ryzyko wystąpienia m.in. zawału serca i udaru mózgu. 

Puls z kolei powinien mieć wartość na poziomie 60-70 uderzeń na minutę, chociaż jest to kwestia indywidualna. Są osoby, które mają mniejszy lub większy puls. Osoby z przyśpieszonym tętnem znacznie ciężej przechodzą niektóre choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym też zawał mięśnia sercowego. 

Dokładność ciśnieniomierza nadgarstkowego 

Dokładność i precyzja pomiaru z wykorzystaniem ciśnieniomierza nadgarstkowego w znaczącym stopniu zależą od warunków i przygotowania się do badania. Wiedząc, jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem nadgarstkowym, zwiększamy szansę na poprawne wykonanie pomiaru. Istnieje przekonanie, że ciśnieniomierz na nadgarstek jest mniej dokładny, niż ciśnieniomierz naramienny. Wyjaśnieniem może być żyła w nadgarstku, która jest mniejsza, niż żyła łokciowa. Jest to utrudnienie dla wykonania badania. Obecnie jednak produkuje się ciśnieniomierze z wykorzystaniem najnowszej technologii. Modele nadgarstkowe swoją dokładnością nie różnią się znacząco od aparatów, które zakładamy na ramię. Dlatego też o dokładności pomiaru decyduje zarówno poprawność wykonania badania, jak też jakość urządzenia. 

Wiesz już, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem elektronicznym nadgarstkowym i w jaki sposób interpretować wyniki. Pamiętaj więc o regularności wykonywania badania, szczególnie jeżeli jesteś po 40. roku życia, znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na choroby serca lub zmagasz się z problemami funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny