ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Jonoforeza (terapia jonowa) to metoda lecznicza, forma elektroterapii polegająca na wprowadzeniu do organizmu jonów, czyli cząstek obdarzonych ładunkiem elektrycznym przez skórę lub śluzówkę.

W tym celu stosowane są specjalistyczne aparaty do jonoforezy emitujące galwaniczny prąd stały z wykorzystaniem elektrolitów, czyli substancji, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej. Ilość leku wprowadzana jest zależnie od natężenia prądu i czasu jego przepływu – od strony anody jony metali, alkaloidy, od strony katody - aniony. Jony po wniknięciu do skóry gromadzone są w pobliżu sieci naczyń krwionośnych, następnie aby szczelinami międzykomórkowymi dostać się do tkanek głębiej położonych, wprowadzone do krwiobiegu łączą się ze związkami zawartymi w tkance. Głębokość wnikania jonów wynosi od 0,06-5,4 mm i zależy od ich ruchliwości.

Zastosowanie prądu powoduje podwyższoną temperaturę w tkankach, dzięki czemu krążenie się poprawia i komórki stają się odżywione. Jonoterapia świetnie sprawdza się przy leczeniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a także w leczeniu zwyrodnieniowych i zapalnych schorzeń narządów ruchu, w uszkodzeniach nerwów, w zaburzeniach miejscowego ukrwienia tkanek.

Jonoforeza ma niewątpliwą przewagę nad leczeniem za pomocą drogi pokarmowej z uwagi na swoje działanie miejscowe, nie obciążające organizmu.

Jonoforeza ma także szerokie zastosowanie w kosmetyce przy leczeniu trądziku różowatego i pospolitego, przy rozszerzonych naczyniach krwionośnych, wiotkiej skórze i mięśniach oraz przy bliznach.

Jonoforeza borowinowa natomiast to jeden z częściej wykonywanych zabiegów sanatoryjnych. Polega na działaniu prądu galwanicznego w połączeniu z borowiną. Przynosi ulgę przy zwyrodnieniach stawów i bólach reumatycznych.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny