ZAMKNIJ ZAMKNIJ

W ciąży, przez cały okres jej trwania wykonuje się wiele badań laboratoryjnych, których celem są kontrola stanu zdrowia przyszłej mamy, a także zapewnienie maluszkowi najlepszych warunków do rozwoju w łonie kobiety. Wśród nich jest próba glukozy w ciąży, którą wykonuje się każdej ciężarnej. Wiele z nich zastanawia się, w których tyg. ciąży robi się glukozę, jak wygląda badanie i jak interpretować wyniki. 

Jak wygląda badanie stężenia glukozy w ciąży?

Badanie glukozy w ciąży wykonuje się w konkretnych warunkach i należy się do niego w odpowiedni sposób przygotować. Tylko wtedy wyniki badania będą wiarygodne. Kobieta powinna być na czczo, a ostatni posiłek należy spożyć na ok. 8-12 godzin przed badaniem. Zaleca się też przyjście do laboratorium czy przychodni z osobą towarzyszącą, a więc partnerem, przyjaciółką, mamą czy siostrą. To ważne, ponieważ badanie trwa ok. 2 godzin, w trakcie których przyjmujesz słodki roztwór glukozy. Nie wszystkie panie dobrze reagują na jego smak. W takiej sytuacji warto jest mieć wsparcie i ewentualną pomoc drugiej osoby. Badanie glukozy w ciąży polega na spożyciu roztworu glukozy. Dowiedz się wcześniej, czy placówka go zapewnia czy też powinnaś sama kupić go w aptece. W drugim przypadku kobiety zastanawiają się, jaką glukozę kupić do badania w ciąży. Wystarczy, że powiesz farmaceucie, do jakich celów jej potrzebujesz. Otrzymasz wtedy odpowiednią glukozę. 

Próba glukozy w ciąży polega na dwukrotnym oznaczeniu poziomu glukozy we krwi. Pierwszy pomiar jest wykonywany, zanim jeszcze spożyjesz roztwór glukozy przygotowany z dodatkiem wody. Następnie wypijasz słodki napój. Nie należy robić tego szybko, ale również zbyt wolno. Pij powoli, ale bez przerw. Po godzinie dokonywany jest kolejny pomiar, w którym oznacza się poziom glukozy. To właśnie po upływie ok. godziny glikemia osiąga swój szczytowy poziom.

kobieta w ciazy z golym brzuchem wbija sobie w niego strzykawke

W którym tygodniu ciąży robi się glukozę?

W którym tygodniu ciąży pije się glukozę? To pytanie bardzo często pojawia się w gabinecie ginekologicznym, ponieważ wśród przyszłych mam bardzo dużo mówi się o tym badaniu. Pierwsze badanie glukozy w ciąży wykonywane jest już ok. 10 tygodnia ciąży, jednak polega ono jedynie na pobraniu jednej próbki na czczo. Wtedy kobieta nie musi pić roztworu glukozy. Inaczej jest w późniejszym etapie ciąży. Próba glukozy w ciąży z piciem roztworu jest wykonywana ok. 24-28 tygodnia ciąży, czyli w 6 miesiącu. To wtedy wyklucza się cukrzycę ciążową, która nie tylko ma negatywny wpływ na komfort przyszłej mamy, ale też stanowi zagrożenie dla jej zdrowia, jak również maluszka. Jest to badanie obowiązkowe, które musi wykonać każda ciężarna. Wyniki są analizowane przez lekarza prowadzącego ciążę. Ty również możesz jednak zapoznać się z normami i tym samym dowiedzieć się jeszcze przed wizytą, czy masz podwyższoną glukozę  czy jej poziom mieści się w normach.

 

Dlaczego badanie glukozy w ciąży jest takie ważne?

W jakim celu właściwie wykonuje się badanie cukrzycy w ciąży? Trzeba wiedzieć, że glukoza wykazuje zdolność do przenikania przez łożysko, co przekłada się na pobudzenie trzustki dziecka do nadmiernego wytwarzania insuliny. To wywołuje szybszy wzrost dziecka, a to z kolei może skutkować niedojrzałością lub też powikłaniami położniczymi. U kobiet z cukrzycą ciążową częściej dochodzi do urazów okołoporodowych oraz przedwczesnego porodu. Zdarza się ponadto, że występuje wewnątrzmaciczne obumarcie płodu. 

Dzieci kobiet z cukrzycą ciążową bardzo często uzyskują niską ocenę w skali Apgar. Ponadto występuje u nich podwyższone ryzyko otyłości i cukrzycy typu 2 w przyszłości. Jeżeli chodzi o przyszłą mamę, to jest ona narażona na infekcje dróg moczowych oraz nadciśnienie tętnicze. Zdiagnozowana cukrzyca ciążowa w trakcie badania glukozy w ciąży pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dzięki zmianie nawyków kobieta może zwiększyć szansę na utrzymywanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi i tym samym zapewnić swojemu dziecku lepsze warunki do rozwoju. To przekłada się na ograniczenie ryzyka powikłań, jakie są z tym związane. To właśnie z tego powodu próba glukozy w ciąży jest tak bardzo ważna i należy do obowiązkowych badań, które wykonuje się ok. 6 miesiąca ciąży. Jednak już przy pierwszym badaniu glukozy, a więc w pierwszym trymestrze można zdiagnozować cukrzycę lub też zaobserwować podwyższone ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej w późniejszym etapie ciąży.

 

Próba glukozy w ciąży. Wyniki 

Cukrzyca ciążowa występuje na skutek niewłaściwej przemiany glukozy. Jest to substancja stanowiąca podstawowe źródło energii w komórkach całego naszego ciała. Konsekwencją jest hiperglikemia, czyli podwyższone stężenie cukru we krwi. O cukrzycy w ciąży możemy mówić, jeżeli 2-krotna glikemia na czczo wynosi ≥ 126 mg/dl, a wynik po 1-2 godzinach od wypicia roztworu jest większy, niż 200 mg/dl. 

Jednak jak wynika z ogólnie przyjętych standardów przez WHO, do rozpoznania cukrzycy ciążowej dochodzi w momencie, kiedy spełniony jest przynajmniej jeden z następujących warunków: 

  • Glukoza na czczo - 92-125 mg/dl
  • Glukoza po 1 godzinie - ≥ 180 mg/dl
  • Glukoza po 2 godzinach - 153-199 mg/dl

 

Badanie cukrzycy w ciąży wykazało cukrzycę ciążową. Jak postępować? 

Wiesz już, w którym tyg ciąży pije się glukozę, dlaczego należy wykonać badanie glukozy w ciąży, jak ono wygląda i jakie są normy. Co jednak w przypadku, jeżeli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę ciążową? Powinnaś wiedzieć, jak postępować i stosować się do wszystkich wskazówek lekarza. Najważniejsze są dieta i zmiana nawyków żywieniowych. Posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane pod względem składników odżywczych ze szczególnym zwróceniem uwagi na węglowodany. Spożywamy je w mniejszych ilościach, jednak częściej i oczywiście regularnie. W leczeniu cukrzycy ciążowej równie istotna jest aktywność fizyczna. Nie zapominamy o ruchu w ciąży, jeżeli nie istnieją ku temu żadne przeciwwskazania. Intensywność ćwiczeń dostosowujemy do swojego obecnego stanu. Dla ciężarnych poleca się spacery, aerobik, jogę i pływanie. Przy cukrzycy ciążowej jeszcze bardziej kontrolujemy wagę. Kobieta nie powinna przytyć więcej niż 11-17 kg. 4 razy dziennie dokonujemy pomiaru glukozy we krwi, korzystając przy tym z glukometru. 

Badania na cukrzycę w ciąży są podstawowymi badaniami laboratoryjnymi u ciężarnych kobiet. Pierwsze badanie wykonuje się ok. 10. tygodnia ciąży, z kolei próbę glukozy w ciąży ok. 24-28 tygodnia. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny