ZAMKNIJ ZAMKNIJ

choroby serca

Choroby serca są to wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w obrębie mięśnia sercowego. Można podzielić je na wrodzone, które występują od urodzenia i dotyczą zarówno nieprawidłowości w obrębie budowy serca, jak również i nabyte, które związane są z powikłaniami po chorobach. Żadnych objawów, które mogą świadczyć o chorobach serca nie można bagatelizować. EKG serca powala dokonać diagnozy, aby móc w tym kierunku rozpocząć ewentualne, odpowiednio dopasowane leczenie.

  • Choroby serca i ich diagnozowanie

    Serce i jego praca jest bardzo trudnym, złożonym procesem. Trwa przez całe życie. Mięsień sercowy działa niczym pompa, która rozprowadza tak cenną dla organizmu człowieka krew po całym organizmie. Dopóki serce bije - trwa życie. Tak ważne i istotne znaczenie ma więc to, aby jak najlepiej o nie dbać. Kluczową rolę ma bez wątpienia zdrowa dieta, aktywność fizyczna i odpoczynek. W wyniku niezdrowego trybu życia, z powodu wieku lub innych, często niewyjaśnionych przyczyn, nasze serce i układ układ sercowo - krążeniowy zmaga się z różnego rodzaju chorobami. Jedne są mniej poważne, inne bardziej.

  • Czym jest nerwica serca?

    Często z powodu zdenerwowania czy nadmiernego stresu, odczuwamy nieprzyjemne bóle w okolicy klatki piersiowej. Pojawia się przyspieszony oddech, kołatanie serca, wewnętrzne rozbicie. Czym taki stan jest spowodowany? Czy nerwica serca faktycznie związana jest z nerwami? Jak najprościej taki problem można opisać? 

  • Czym jest tamponada serca?

    Wśród licznych problemów z sercem, z całą pewnością jednym z nich jest tamponada serca, będąca patologicznym stanem, który dotyczy okolic mięśnia sercowego. Do jej powstania dochodzi w wyniku wypełnienia się jamy osierdziowej płynem. Co istotne, ten ma charakter przesięku lub wysięku. Sytuacja ta powoduje, że znacząco ograniczony zostaje proces, w którym przedsionki i komory serca mogłyby wypełnić się krwią. Jak rozpoznać objawy tamponady serca? Jak leczyć ten stan? Jakie mogą być powikłania tego schorzenia?

  • Rehabilitacja kardiologiczna najlepszym wyborem lekarza dla pacjenta ze schorzeniami kardiologicznymi

    Stres, pośpiech, nerwy, złe nawyki żywieniowe, picie alkoholu oraz palenie papierosów – to codzienność wielu z nas. Konsekwencją takiego trybu życia może być m.in. zawał mięśnia sercowego.

    Stan po ostrych zespołach wieńcowych, po leczeniu inwazyjnym choroby wieńcowej, po operacjach pomostowania aortalno-wieńcowego (CABG), po operacjach naprawczych na zastawkach serca, po wszczepieniu symulatora serca bądź kardiowertera-defibrylatora jest wskazaniem do zastosowania rehabilitacji kardiologicznej. Aby terapia była skuteczna musi być realizowana w trybie ciągłym i zindywidualizowanym. Rolą lekarzy jest zminimalizowanie uszkodzenia mięśnia sercowego i pomoc w przystosowaniu pacjenta do nowej rzeczywistości i przywrócenie mu jak największej sprawności i poprawy jakości życia. Wczesna rehabilitacja kardiologiczna powinna rozpocząć się jeszcze w szpitalu. Następnie w domu, poprzez zmianę codziennych nawyków i zwiększenie aktywności

    ...
  • Serce mocne jak dzwon

    Serce stanowi główny narząd w naszym organizmie, a cały układ krwionośny odpowiada jednocześnie za pracę wszystkich innych narządów i układów. Tak ważna jest więc troska o to, by było ono mocne i silne jak dzwon. Bez względu na to, ile masz lat, czy jesteś kobietą czy mężczyzną – dbaj o swoje serce, bowiem Twoje życie będzie trwać tak długo, jak długo będzie ono bić…

  • Wpływ koronawirusa na serce

    O wpływie koronawirusa na organizm człowieka można byłoby napisać wiele. Jednak dziś chcemy skupić się na jednej, niezwykle ważnej rzeczy - jego wpływie na serce. Czy COVID - 19 jest dla serca obojętny czy działa na nie szkodliwie? Czy może zagrażać życiu osoby chorej? Jeśli tak, to do jakich powikłań może prowadzić? Na te i na wiele innych pytań, postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny