Palestezjometry

palestezjometr,p33,

Palestezjometr P33

SI-CURA palestezjometr,p33,
Palestezjometr P33 to urządzenie stosowane głównie w medycynie pracy, gdzie palestezjometria stosowana...
Palestezjometr P33 to urządzenie stosowane głównie w medycynie pracy, gdzie palestezjometria stosowana jest jako badanie wstępne, okresowe i końcowe co pomaga zdiagnozować choroby związane z zaburzeniami progu czucia wibracji.
53989,20 zł

palestezjometr p33

Palestezjometr to specjalistyczny sprzęt medyczny służący do badania palestezjometrycznego, stosowany w diagnostyce chorób obwodowych neuropatii, badaniach przesiewowych medycyny pracy oraz orzecznictwie chorób zawodowych, a także na potrzeby badań naukowych.

 

Palestezjometria (badanie palestezjometryczne) jest wykonywana na palcu pacjenta w celu oceny zdolności przepływu krwi przez naczynia włosowate, która może być osłabiona przez chorobę wibracyjną powodującą ich stwardnienie. Jest istotnym badaniem klinicznym w diagnostyce chorób z grupy neuropatii obwodowych.

Zgodnie z przepisami, okresowe wykonywanie badania palestezjometrycznego jest obowiązkowe dla  osób pracujących w narażeniu na drgania mechaniczne (wibracje) przekazywane na kończyny górne oraz dla osób pracujących w narażeniu na przewlekłe działanie niskich temperatur oraz uszkodzenie zmysłu czucia dotyku przy zatruciach metalami i substancjami chemicznymi, takimi jak ołów czy chlorek winylu.

Wykonywanie badania palestezjometrycznego zaleca się pracownikom narażonym na urazy mechaniczne i mikrourazy związane ze sposobem wykonywania pracy przy wymuszonych pozycjach rąk, monotypowych ruchach kończyn, ze zginaniem i prostowaniem w stawach oraz nadmiernym obciążaniem ciężarami, co umożliwia diagnozowanie wczesnego stadium obwodowych neuropatii, w tym zespołu cieśni nadgarstka, czyli stanu powstałego w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, zakwalifikowanego do tzw. chorób zawodowych występujących najczęściej u osób pracujących przy komputerze.

Choroby zawodowe według Międzynarodowej Organizacji Pracy oznacza dolegliwości będące wynikiem narażenia na działanie czynników ryzyka występujących podczas wykonywania pracy, z powodu działania czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub związanych ze sposobem wykonywania pracy. Występują po dłuższym okresie przebywania w niesprzyjających warunkach - wskutek stałego przebywania ciała w niedogodnej pozycji, regularnego przebywania w otoczeniu zawierającym czynniki szkodliwe dla zdrowia (promieniowanie, niedostosowane warunki oświetleniowe, hałas, styczność ze związkami chemicznymi, obciążenia psychiczne i fizyczne) lub wykonywania forsownych czynności. Przebieg i leczenie chorób zawodowych jest procesem długotrwałym. Są zazwyczaj chroniczne lub przewlekłe i często prowadzą do trwałej utraty zdrowia. Chorobami zawodowymi mogą być zarówno takie, które dotykają w różnym stopniu każdego, jak również występować głównie w wybranych grupach zawodowych.

 

Choroba wibracyjna – jak ją leczyć?

 

Praca związana z narażeniem na skutki choroby wibracyjnej jest poddawana kontroli w celu zapewnienia najbardziej optymalnych warunków pracy robotników wykonujących swe czynności robocze w strefie oddziaływania intensywnych drgań oraz obsługujących narzędzia lub maszyny wytwarzające wibracje. Zapobieganie szkodliwemu oddziaływaniu drgań mechanicznych sprowadza się do ścisłego przestrzegania obowiązujących norm. Niezmiernie istotną rolę odgrywa udoskonalenie konstrukcji pojazdów mechanicznych, maszyn i narzędzi. Na podstawie licznych badań udowodniono, że właściwe zawieszenie, zastosowanie urządzeń amortyzujących oraz racjonalizacja konstrukcji miejsc roboczych w znacznym stopniu zmniejsza szkodliwość oddziaływania drgań mechanicznych i wstrząsów. 

 

Wpływ substancji chemicznych na zmysł czucia dotyku

 

Chlorek winylu to niebezpieczna substancja rakotwórcza o bardzo niskich wartościach granicznych narażenia w miejscu pracy, stosowana do produkcji polichlorku winylu - najważniejszej substancji bazowej w przemyśle tworzyw sztucznych. W przypadku długotrwałego narażenia powyżej wartości progowych w miejscu pracy może dojść do uszkodzenia wątroby i śledziony, jak również przepływu tętniczego i struktury szkieletowej dłoni. Możliwe są również zmiany w materiale genetycznym.

W zależności od czasu trwania i intensywności ekspozycji charakterystyczne dla narażenia na chlorek winylu są zaburzenia wieloukładowe przebiegające pod postacią: zaburzeń krążenia obwodowego przypominających zespół Raynauda, zmian twardzinopodobnych na skórze palców rąk, powiększenia wątroby i śledziony, objawów ze strony układu oddechowego, zmian osteolitycznych paliczków dystalnych rąk. Narządem krytycznym w narażeniu jest wątroba. Monomer chlorku winylu jest karcynogenem zakwalifikowanym przez Międzynarodową Agencję Badań Raka do grupy 1 o udowodnionym działaniu kancerogennym u ludzi. Nowotworem etiologicznie związanym z narażeniem na monomer chlorku winylu jest naczyniakomięsak wątroby.

Chlorek winylu w środowisku pracy stanowi potwierdzony w wielu badaniach epidemiologicznych czynnik ryzyka wystąpienia zaburzeń zdrowotnych. Wyniki badań udowodniły, że regularne wdychanie chlorku winylu szybko zaczyna oddziaływać na cały metabolizm. Nawet przy ostrej toksyczności organizm człowieka powoduje jedynie niewielkie objawy, dlatego też sam węch nie stanowi wystarczającej ochrony ostrzegającej przed zagrożeniem wdychaniem substancji.

Z tego powodu osoby pracujące w warunkach narażających ich na bezpośrednie zetknięcie z chlorkiem winylu muszą otrzymać maksymalną ochronę przed każdym wystawieniem na działanie substancji, zaleca się również poddawanie badaniom, w tym pelestezjometrii w celu ewentualnego wykrycia zaburzeń dotyku zachodzących w organizmie.

 

Palestezjometria – jak wygląda badanie?

 

Wynik badania zmysłu czucia wibracji oznaczany ilościowo jest uwarunkowany przez siłę nacisku, zakres częstotliwości, szybkość reakcji pacjenta i jego koncentrację oraz współpracę.

Palestezjometr tworzy miernik elektryczno-mechaniczny, który poprzez wytwarzanie drgań (wibracji) rejestruje reakcję pacjenta na drgania podawane poprzez trzpień na dystalną opuszkę palca środkowego. Energia drgań zmienia się automatycznie. Osoba badana reaguje zatrzymaniem przebiegu i na tej podstawie możliwy jest odczyt poziomu i intensywności drgań.

Pomiar jest subiektywny, bo reakcja osoby następuje przy uświadomionym odczuciu progu. Ustalany jest próg czucia wibracji oraz kierunek wstępujący dla intensywności drgań. Badane jest pojawienie się lub zanikania czucia. W diagnostyce zespołu wibracyjnego palestezjometria jest łączona z próbą oziębieniową z termometrią skórną oraz próbą uciskową.

 

Velox® Spray Neutral 3 sztuki + pompka

MEDISEPT brak obrazka
Velox® Spray Neutral 3 sztuki + pompka...
117,00 zł

Atomizer do butelek 500 ml

Schulke atomizer,atomizer do butelek,atomizer do dezynfekcji,
Atomizer do butelek 500 ml...
21,77 zł

Stół do masażu drewniany Juventas VIVA LM11

JUVENTAS składany stół,stół do masażu,viva
Stół do masażu drewniany Juventas VIVA LM11 to mebel medyczny stosowany jako...
1287,00 zł

Klin 35x15x21 cm KN3 Juventas

JUVENTAS klin,do rehabilitacji,do ćwiczeń,juventas
Klin 35x15x21 cm KN3 Juventas to niezbędne wyposażenie każdego gabinetu rehabilitacyjnego i...
43,00 zł

Lampa o świetle dziennym Beurer TL 20

BEURER lampa terapeutyczna,lampa,lampy,tl 20,tl20,lampa o świetle dziennym,
Lampa o świetle dziennym Beurer TL 20 to produkt, który sprawdzi się...
207,34 zł

Maseczka do inhalacji Rossmax dla niemowląt

ROSSMAX maseczka,do,inhalacji,rossmax,dla,niemowląt
Maseczka do inhalacji Rossmax dla niemowląt idealnie dobrany rozmiar ułatwia proces inhalacji...
54,67 zł

Elektrostymulator Beurer EM 59 z funkcją ogrzewania

BEURER elektrostymulator,elektrostymulator beurer,elektrostymulacja,em59,em 59,
Elektrostymulator Beurer EM 59 z funkcją ogrzewania to wielofunkcyjne urządzenia pozwala zapewnić...
475,74 zł
Promocja

Ciśnieniomierz nadgarstkowy Beurer BC 28

BEURER ciśnieniomierz,beurer,bc 28,ciśnieniomierze,nadgarstkowy,nadgarstkowe,ciśnieniomierz nadgarstkowy,ciśnieniomierze nadgarstkowe
Ciśnieniomierz nadgarstkowy Beurer BC 28 jest wygodny i praktyczny. Kompaktowe wymiary urządzenia oraz...
89,66 zł 119,56 zł

Aseptyczny i antywirusowy panel LED ASEPTICA Nano

ASEPTICA panel led,aseptyczny,antywirusowy,aseptica nano,aseptica
Aseptyczny i antywirusowy panel LED ASEPTICA Nano. To nie tylko elegancka lampa...
3567,00 zł

Oczyszczacz powietrza z wielopoziomową filtracją Aseptica Clinic

ASEPTICA sterylizator powietrza,sterylizatory powietrza,aseptica,sterylizator aseptica,aseptica clinic
Oczyszczacz powietrza z wielopoziomową filtracją Aseptica Clinic jest funkcjonalnym i praktycznym urządzeniem...
562,91 zł

Sterylizator powietrza z wielopoziomową filtracją Aseptica cubic

ASEPTICA sterylizator powietrza,sterylizatory powietrza,aseptica,sterylizator aseptica,aseptica cubic
Sterylizator powietrza z wielopoziomową filtracją Aseptica cubic to kompaktowe urządzenia o stosunkowo...
273,49 zł

Kamera termowizyjna do pomiaru temperatury DS-2TD2617B-6/PA (B)

Hikvision kamera termowizyjna,termowizja,termowizyjna,kamera,kamera do pomiaru temperatury,ds-2td2617b
Kamera termowizyjna do pomiaru temperatury DS-2TD2617B-6/PA (B). Ta wygodna forma kontroli temperatury...
22000,00 zł

Termometr piórkowy Little Doctor LD300

Little Doctor ld300,ld 300,little doctor,littledoctor,termometr bez rtęciowy,bez rtęci
Termometr piórkowy Little Doctor LD300...
16,20 zł

Pulsoksymetr przenośny Contec CMS 60D

pulsoksymetr przenośny,pulsoksymetr,pomiar pulsu,pomiar saturacji,pulsoksymetr contec cms 60d,cms60d
Pulsoksymetr przenośny Contec CMS 60D...
648,00 zł

Termometr bezdotykowy PEMPA T200

PEMPA termometr pempa,pempa,termometr bezdotykowy pempa,termometr bezdotykowy,termometr t200
Termometr bezdotykowy PEMPA T200...
149,00 zł

Koncentrator tlenu De Vilbiss 525 KS - używany

koncentrator tlenu,de vilbiss,devillbis 525 ks,koncentrator powietrza,
Koncentrator tlenu DeVillbis 525 KS - używany...
1499,04 zł

Kredos doradza

BANK DO PŁATNOŚCI W PLN:    mBank S.A. skrytka pocztowa 2108, 90-959 Łódź;    IBAN: PL 50 1140 2004 0000 3302 7428 5149;    EUR/BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK; SORT CODE - 11402004