ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Ugul, czyli kabina do rehabilitacji, to niezbędny przyrząd w pracy fizjoterapeuty. Dzięki temu, że występuje w kilku wariantach i można dobrać do niej szerokie wyposażenie, praca fizjoterapeuty jest jeszcze bardziej efektywna. 

UGUL – specjalistyczne kabiny do rehabilitacji

Rehabilitacja obejmuje szeroki zakres czynności leczniczych mających na celu powrót utraconych funkcji. Najczęściej kojarzy się ona z indywidualną pracą terapeuty z pacjentem nad dysfunkcjami narządu ruchu. Jednak fizjoterapeuta, mając do wyboru różne techniki i metody leczenia, może skorzystać również z przyrządów do rehabilitacji wspomagających proces powrotu pacjenta do oczekiwanej sprawności. Rolę taką może pełnić dostępna na rynku kabina rehabilitacyjna do ćwiczeń, czyli tzw. UGUL. Oferowana jest ona w kilku wariantach. Dodatkowo może posiadać wyposażenie w postaci m.in. linek, bloczków czy też miękkich ciężarków umożliwiających wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń usprawniających.

 

UGUL ­– co to jest i do czego służy?

UGUL jest to skrót od pełnej nazwy urządzenia, która brzmi Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego. UGUL to nic innego jak metalowa konstrukcja przypominająca kabinę z gęstą strukturą kratek umożliwiających przymocowanie dodatkowego osprzętu do ćwiczeń. W środku kabiny umieszczany jest stół rehabilitacyjny, na którym leży pacjent w trakcie postępowania terapeutycznego. Dokonując zakupu leżanki, warto wybrać stół do rehabilitacji wyposażony w regulację wysokości. Opcja ta zarówno ułatwi pacjentowi położenie się na kozetce, jak i fizjoterapeucie odpowiednie dostosowanie prawidłowej wysokości do wykonywanych ćwiczeń.

Kabina do ćwiczeń wspomaga samodzielną pracę pacjenta nad utraconą funkcją ruchową. Jej główną zaletą jest możliwość wykonywania ćwiczeń w odciążeniu. W tym celu wykorzystywane są specjalne podwieszki, które utrzymują ciężar ćwiczonego odcinka ciała, ułatwiając tym samym pracę osłabionych mięśni. Ćwiczenia w odciążeniu umożliwiają zwiększenie oraz utrzymanie pełnego zakresu ruchu w stawach we wszystkich płaszczyznach, stopniowe zwiększenie siły mięśniowej oraz zapobieganie przykurczom. Wykorzystując warunki odciążenia, możliwa jest praca osłabionych mięśni niezdolnych do wykonania samodzielnego ruchu przeciwko sile grawitacji (wg. Skali Lovetta 2). W miarę progresu kabina UGUL umożliwia wykorzystanie dodatkowych akcesoriów zwiększających wachlarz stosowanych ćwiczeń.

 

Uniwersalny Gabinet Usprawniania Rehabilitacyjnego – UGUL z wyposażeniem

UGUL najczęściej wyposażony jest w sprzęt rehabilitacyjny, w skład którego wchodzą zestawy produktów takie jak linki, ciężarki miękkie, podwieszki, pasy, esiki, mankiety, kamasze, bloczki oraz karabińczyki. Osprzęt ten umożliwia wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń, zawieszeń, a nawet wyciągów. Warto przy tym wspomnieć o opcji rozszerzenia możliwości samej kabiny. Poza klasyczną kratą UGUL może zostać wyposażony w drabinkę, która pozwoli osobie przebywającej na zewnątrz urządzenia prowadzić np. ćwiczenia utrwalające wzorzec siadania oraz wstawania z krzesła. Dodatkowo istnieje możliwość zamocowania rotatora ręcznego do ćwiczeń kończyn górnych lub rotatora do usprawniania stawu barkowego. Można także zwiększyć powierzchnię do ćwiczeń rehabilitacyjnych UGUL instalując przewieszkę boczną z podporą.

 

Kabina do ćwiczeń UGUL – wskazania i przeciwskazania do leczenia

W rehabilitacji każda metoda pracy z pacjentem ma swoje wskazania i przeciwskazania do jej zastosowania. Także ćwiczenia wykonywane w kabinie do rehabilitacji dedykowane są wybranej grupie schorzeń. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy omówić wszystkie aspekty rehabilitacji z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą.

 

Wskazania do wykonywania ćwiczeń w kabinie UGUL

Na kinezyterapię w UGUL-u mogą zostać skierowani między innymi pacjenci:

  • po zabiegach rekonstrukcyjnych w obrębie narządu ruchu,
  • po złamaniach pod warunkiem uzyskania pełnego zrostu kości,
  • z chorobami reumatycznymi
  • po usunięciu unieruchomienia z kończyny w postaci gipsu,
  • po mastektomii,
  • z osłabioną siłą mięśniową,
  • z ograniczoną ruchomością w stawach,
  • z zaburzeniami koordynacji nerwowo-mięśniowej,
  • z demineralizacją tkanek,
  • skarżący się na zespoły bólowe w obrębie aparatu ruchu.

 

Przeciwskazania do wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych UGUL

Ćwiczenia rehabilitacyjne w UGUL-u nie są zalecane osobom, które:

  • mają zdiagnozowane stany zapalne stawów i tkanek okołostawowych,
  • cierpią na zapalenie żył,
  • posiadają rany skóry, mięśni oraz tkanek,
  • skarżą się na występowanie bólu podczas ćwiczeń,
  • mają temperaturę ciała powyżej 38°C,
  • wykazują nieuregulowane wahania ciśnienia,
  • są w stanie ogólnym ciężkim.

 ugul dziecko rehabilitacja

PUR wolnostojący, czyli ruchoma mini kabina UGUL

PUR czyli Przyłóżkowe Urządzenie do Rehabilitacji pacjentów umożliwia wykonywanie części ćwiczeń takich, jakie stosuje się w kabinie UGUL. Dzięki stosunkowo małym gabarytom mini kabiny oraz zamontowanym kółkom, rehabilitacja może odbywać się bezpośrednio przy łóżku chorego. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane we wczesnych etapach uruchamiania pacjenta. Odpowiednie zastosowanie PUR już na sali szpitalnej lub bezpośrednio w domu pacjenta umożliwia szybkie rozpoczęcie procesu powrotu utraconych funkcji ruchowych. Podczas rehabilitacji w RUP wykorzystywany jest taki sam osprzęt jak w Uniwersalnym Gabinecie Usprawniania Leczniczego.

 

UGUL – ćwiczenia wykonywane w kabinie do rehabilitacji

Urządzenie rehabilitacyjne UGUL umożliwia wykonywanie kilku rodzajów ćwiczeń pozwalających przyspieszyć powrót pacjenta do zdrowia. Mają one na celu przeciwdziałanie zanikom mięśni oraz uzyskanie przyrostu siły mięśniowej. Dodatkowo zapobiegają przykurczom w stawach oraz zwiększają zakres ich ruchomości.

 

Rodzaje ćwiczeń wykonywanych w Uniwersalnym Gabinecie Usprawniania Leczniczego:

  1. Ćwiczenia czynne w odciążeniu, które polegają na samodzielnym wykonywaniu ruchów w stawach przy odciążeniu ćwiczonego odcinka ciała. W celu uzyskania odciążenia całkowitego można zastosować podwieszenie osiowe oraz pozaosiowe.
  2. Ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem polegające na wykonywaniu przez pacjenta samodzielnych ruchów, w pełnym zakresie, w warunkach całkowitego odciążenia ćwiczonego odcinka ciała z pokonaniem dodatkowego oporu zewnętrznego w postaci zestawu bloczkowo-ciężarkowego.
  3. Ćwiczenia czynne wolne wykonywane samodzielnie przez pacjenta, w pełnym zakresie ruchu w stawach oraz z pokonaniem ciężaru ćwiczonego odcinka przeciw sile grawitacji. Ćwiczenia te wykonuje się bez dodatkowego osprzętu.
  4. Ćwiczenia czynne z oporem polegające na samodzielnym wykonywaniu ruchów, w pełnym zakresie i z pokonaniem oporu zewnętrznego w postaci zestawu bloczkowo-ciężarkowego, taśm oporowych, ciężarków itp. Podczas ćwiczeń wymagana jest pozycja izolowana oraz stabilizacja odcinka bliższego stawu.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny