ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Przewlekłe serce płucne jest to zespół objawów związanych z układem krążenia, a w sposób szczególny z sercem, który to jest następstwem chorób toczących się w układzie oddechowym lub zmian w naczyniach płucnych. Tego typu stan chorobowy, z jakim zmaga się człowiek, dalej powoduje nadciśnienie w obrębie tętnicy płucnej, tym samym przeciążając prawą komorę. W tym artykule skupimy się szczególnie na tej jednostce chorobowej, podpowiemy, jakich objawów nie można lekceważyć i co robić, gdy taka diagnoza zostanie postawiona. 

Przewlekłe serce płucne - niebezpieczny stan chorobowy

Choć większość z nas zupełnie nie wie, czym jest przewlekłe serce płucne, to stan ten jest w dziesiątce chorób, które są przyczyną śmierci. Związane jest to przede wszystkim z nieprawidłową pracą układu oddechowego, jak również i układu krążenia. W przypadku pojawienia się objawów, o których napiszemy nieco niżej, z pewnością należy działać natychmiast. Bagatelizując pewne stany chorobowe, możemy doprowadzić do poważnych w skutkach konsekwencji, w tym również i śmierci.

 

Przewlekłe serce płucne - przyczyny 

Co powoduje tego typu chorobę? W jaki sposób się ona rozwija w organizmie? Czy mamy na nią wpływ? Głównymi przyczynami są:

  • Przewlekłe choroby układu oddechowego
    • rozedma płuc
    • często występujące zapalenie płuc
    • pylica
    • krzemica
    • stany zapalne oskrzeli
  • Zmiany w naczyniach krążenia płucnego i zakrzepowo - zatorowym charakterze
  • Rozstrzenie oskrzeli
  • Deformacje anatomiczne 
  • Zwłóknienia pozapalne
  • Zmiany gruźlicze w obrębie tkanki płucnej

serce i pluca czlowieka render

Niestety, ale zanieczyszczone środowisko w jakim żyjemy, także ma ogromny wpływ na rozwój tej choroby, która z roku na rok ma coraz większy zasięg. Zanieczyszczenie atmosferyczne prowadzi do nawracających zakażeń dróg oddechowych, a to dalej powoduje tego typu następstwa. Co więcej, jedną z przyczyn zwiększonego ryzyka wystąpienia przewlekłego serca płucnego jest także palenie papierosów, które z każdym rokiem zwiększa ryzyko wystąpienia tej właśnie choroby.

 

Objawy przewlekłego serca płucnego - czyli co powinno niepokoić?

Każdy objaw, który wzbudza nasz niepokój, powinien być zdiagnozowany. Tylko i wyłącznie wczesne wykrycie choroby jest w stanie pomóc osobom chorych zwiększyć szansę na wyzdrowienie. W przypadku wczesnego stadium rozwoju przewlekłego serca płucnego, najczęściej występującymi objawami są:

  • Duszność - początkowo wysiłkowa, która pojawia się po większym wysiłku, później także i spoczynkowa
  • Kaszel - męczący i duszący, który łączy się z wypluwaniem wydzieliny w kolorze żółto - zielonym
  • Osłabienie organizmu - ciągłe uczucie wykończenia, braku siły i energii, chęci do jakiegokolwiek działania, ociężałość
  • Obniżenie aktywności fizycznej i psychicznej - zerowa energia na jakiekolwiek formy treningu, niechęć do aktywności
  • Senność - ciągłe uczucie niewyspania, powodujące stałą chęć do spania. W bardziej zaawansowanym stadium prowadzące do zaćmienia z utratą przytomności
  • Zmiany skórne- widoczne zmiany na skórze w kolorze sinawym , najbardziej widoczne na wargach, policzkach, palcach czy też płatkach usznych. W zaawansowanym stadium na całym ciele. 

 

Wraz z postępowaniem choroby, objawy są coraz bardziej widoczne. Rozwija się niewydolność krążenia, pojawiają się obrzęki na kończynach, a do tego płyn wolny w jamach ciała. Po wykonaniu badania EKG, widoczne są w wielu przypadkach zaburzenia rytmu serca. W żadnym więc przypadku nie można bagatelizować jakichkolwiek objawów ze strony układu oddechowego czy układu krążenia. Im szybciej dana choroba zostanie zdiagnozowana, tym zwiększa to szanse na odpowiednie jej leczenie z zamierzonym rezultatem. 

 

Przewlekłe serce płucne - jak zapobiegać chorobie?

Przewlekłe serce płucne związane jest przede wszystkim z nieprawidłową pracą układu oddechowego. Aby więc zapobiegać pojawieniu się tej choroby, czyli aby niejako zmniejszyć ryzyko jej występowania, z całą pewnością kluczowe znaczenie ma troska o swoje zdrowie i ochrona przed chorobami układu oddechowego. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, witaminy, preparaty odpornościowe - to podstawa zdrowego stylu życia. Ponadto w okresie wzmożonej zachorowalności na choroby układu oddechowego, odpowiedni ubiór adekwatny do choroby i leczenie pierwszych objawów przeziębienia domowymi spodobami, nie dopuszczając w ten sposób dalej do rozwoju stanów chorobowych. 

 

Przewlekłe choroby układu oddechowego, w konsekwencji prowadzą do ograniczenia powierzchni wymiany gazowej, jaka ma miejsce w pęcherzykach płucnych. Do tego widoczny jest nieżyt oskrzeli mający przewlekły charakter i mniejsza objętość łożyska naczyniowego, jeżeli chodzi o krążenie płucne. 

 

Mówiąc o zapobieganiu chorobie, z pewnością kluczowe znaczenie ma także i zrezygnowanie z używek, w tym palenie papierosów. Nic bowiem nie działa na układ oddechowy tak szkodliwie, jak właśnie nikotyna. Warto więc przemyśleć swoje działania, które działają na szkodę dla organizmu, bowiem mogą one doprowadzić do wystąpienia przewlekłego serca płucnego, a dalej nawet do śmierci.

 

Przewlekłe serce płucne - jak leczyć tę chorobę?

Najleszym wyborem przy kłopotach kadilogicznym będzie badanie ekg elektrokardiografem w gabinecie lekarza rodzinnego. Leczenie polega przede wszystkim na eliminowaniu przyczyn występowania tego stanu chorobowego. Zrezygnowanie z palenia papierosów, wyleczenie zapalenia oskrzeli czy też zapalenia płuc, przebywanie w miejscach, które nie są nadmiernie zanieczyszczone. Nalezy Pamitać o wykonaniu podstawowych badań kardiologicznym.

 

W przypadku zaawansowanego stanu chorobowego, doskonale sprawdzają się między innymi ćwiczenia oddechowe, które poprawiają wentylację pęcherzykową, wydłużają wydech i jednocześnie też pogłębiają wdech. Ponadto duże znaczenie ma także oczyszczanie górnych dróg oddechowych, U wielu pacjentów konieczne jest także zastosowanie leczenia farmakologicznego. Podane leki mają bowiem na celu rozszerzyć oskrzela, by ułatwić wentylację płuc i wymianę gazową, działać przeciwbakteryjnie, by złagodzić nieżyty nosa, a do tego i wspomóc odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych.

 

Przewlekłe serce płucne a pogorszenie pracy układu krążenia

Bez wątpienia przewlekłe serce płucne prowadzi w znacznym stopniu do niewydolności krążenia, dlatego też w żadnym wypadku nie można tego stanu chorobowego lekceważyć. U wielu pacjentów należy podać leki, które mają na celu wspomóc pracę serca i naczyń krwionośnych. Skutkiem tego stanu chorobowego jest przede wszystkim gorsza wydolność oddechowo - krążeniowa spowodowana zakażeniem oskrzeli lub miąższu płuc. Często niezbędna jest w takich sytuacjach hospitalizacja.

Organizm człowieka jest niezwykle skomplikowany w swoim działaniu, bowiem choć wszystkie układy działają osobno i są odpowiedzialne za konkretne prace w organizmie, to jednak jedne od drugich są w dużym stopniu zależne. I tak jest właśnie w przypadku układu oddechowego i układu krążenia. Przewlekłe serce płucne jest chorobą, która związana jest z nieodpowiednią pracą układu oddechowego, ale jej skutki widoczne są przede wszystkim w niewłaściwej pracy serca. W żadnym więc wypadku nie można bagatelizować objawów, które mogą nas niepokoić i zgłosić się do lekarza. Ten wykonując serię badań, w tym EKG serca, badania laboratoryjne, osłuchanie czy wywiad, może postawić odpowiednią diagnozę i tym samym wprowadzić stosowne leczenie.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny