ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Zmiany na skórze muszą być sprawdzane przez lekarzy, ponieważ mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zdiagnozowanie złośliwego charakteru zmian pozwala na szybkie zareagowanie i rozpoczęcie leczenia. Badanie, które umożliwia postawienie diagnozy, nazywa się dermatoskopią - wykonuje się je przy użyciu dermatoskopu. Urządzenie musi spełniać odpowiednie wymogi, by wyniki były precyzyjne i wiarygodne. O czym należy pamiętać przy zakupie dermatoskopu?

Dermatoskopia – co to jest?

Dermatoskopia to kluczowe badania w zakresie wykrywania chorób nowotworowych skóry. Jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na diagnozowaniu zmian skórnych i znamion.

Wykonuje je lekarz w poradni dermatologicznej. Jeśli podczas badania zostaną wykryte nieprawidłowości, specjalista będzie mógł rozpocząć leczenie lub zlecić poddanie się zabiegowi usunięcia zmiany skórnej. Według badań, czułość dermatoskopii wynosi aż 95%, jednak mimo tego powinna być ona traktowana jako uzupełnienie badania klinicznego. Dermatoskopia jest szczególnie istotna w przypadku podejrzenia możliwości wystąpienia czerniaka. To jedna z najczęściej wykrywanych odmian nowotworów złośliwych.

badanie dermatologiczne w swietle spolaryzowanym

Dermatoskop - co to jest?

Dermatoskop to niewielkich rozmiarów urządzenie do badania zmian skóry, znamion skórnych, brodawek, wyposażone w układ optyczny, który powiększa obraz obserwowanego pola skórnego nawet o 20 razy oraz w źródło światła. Specjalnie skonstruowane dermatoskopy mogą być podłączone do komputera, by wyświetlić obraz na większym ekranie i lepiej sie przyjrzeć wszelkim zmianom na skórze.

dermatoskop diodowy delta 20 t1

O czym pamiętać przy zakupie dermatoskopu?

Wybranie profesjonalnego dermatoskopu jest bardzo istotne, by badanie mogło zostać przeprowadzone z należytą dokładnością. Poniżej zebrane zostały najczęściej popełniane błędy podczas zakupu dermatoskopu.

  • Ignorowanie szczegółowej specyfikacji produktu – należy dokładnie zapoznać się nie tylko z opisem produktu i jego parametrami technicznymi, ale również z tym, co wchodzi w skład zestawu. Często producenci pod nazwą „dermatoskop” rozumieją samą główkę urządzenia. Zatem jeśli oferta jest atrakcyjna cenowo, trzeba sprawdzić, czy przesyłka będzie zawierała wszystkie elementy kluczowe do pracy urządzenia. Kompletny zestaw powinien składać się z główki i rękojeści dermatoskopu, płytek kontaktowych (ze skalą i bez skali) oraz dodatkowo olejku dermatoskopowego, odpowiadającego za pochłanianie refleksów światła na skórze.
  • Zdecydowanie się na tańszy zamiennik od nieznanego producenta – przy zakupie profesjonalnego sprzętu należy liczyć się z tym, że za dobre i wytrzymałe urządzenie, będzie trzeba sporo zapłacić. Dermatoskop jest istotnym elementem diagnozy chorób skóry, dlatego nie można pozwolić sobie na niedokładność i przeoczenia. Sprzęt medyczny musi być wykonany precyzyjnie, z materiałów najwyższej jakości oraz z zachowaniem wszystkich niezbędnych wymogów. Od tego zależy życie i zdrowie pacjentów.
  • Wybór podstawowej wersji dermatoskopu – urządzenie powinno być dostosowane do poziomu wiedzy i umiejętności użytkownika, dlatego wybranie do poradni specjalistycznej podstawowej wersji dermatoskopu, nie jest dobrym pomysłem. Dermatoskopy kieszonkowe będą świetnym rozwiązaniem dla stażystów, lekarzy pierwszego kontaktu czy studentów medycyny. W gabinecie dermatologicznym powinien jednak znaleźć się profesjonalny model, wyposażony między innymi szkło powiększające (zazwyczaj w zakresie od 10 do 16 razy) oraz regulowany okular, by móc go dopasować. Powinien zapewniać także wysoką jakość obrazu.
  • Sugerowanie się opinią innych lekarzy i znajomych z branży – sprzęt powinien być dobrany do osoby, która będzie go używać. Funkcje oferowane przez wybrany model dermatoskopu mają za zadanie podnieść komfort pracy, dlatego każdy lekarz powinien wybrać takie urządzenie, które będzie służyć mu najlepiej. Oczywiście opinia osób z branży będzie pomocna, jednak na pierwszym miejscu powinny znaleźć się indywidualne potrzeby nabywcy.
  • Zakup modelu bez oświetlenia spolaryzowanego – tylko taki rodzaj oświetlenia pozwala na przeprowadzenie dokładnych badań. Niweluje ono niepożądane refleksy na skórze, które mogą przeszkadzać w postawieniu diagnozy. Najlepszym rozwiązaniem będą modele wyposażone w przełącznik pomiędzy oświetleniem spolaryzowanym, a niespolaryzowanym.
  • Wybór dermatoskopu z oświetleniem XHL – w dermatoskopach najlepiej sprawdzi się oświetlenie diodami LED. Zapewnia ono lepszy obraz oraz jest dużo wydajniejsze.
  • Kupno urządzenia bez możliwości fotodokumentacji cyfrowej – technologia cały czas idzie do przodu, a nowe rozwiązania wprowadzają do pracy lekarza znaczne ułatwienia. Podczas zakupu dermatoskopu warto wybrać model z opcją dokumentacji cyfrowej. Dzięki temu badane miejsce będzie można obejrzeć na większym ekranie, a co za tym idzie – łatwiej będzie wykryć ewentualne nieprawidłowości.
  • Poszukiwanie sprzętu na rynku wtórnym – od jakości sprzętu medycznego zależy zdrowie pacjentów, dlatego nie powinno się kupować urządzeń używanych. Sprzęt nabyty prosto od producenta to synonim niezawodności. Dodatkowo, nowy produkt objęty jest gwarancją, dzięki czemu łatwiej będzie go naprawić w razie problemów.
  • Zdecydowanie się na model ze zbyt małym powiększeniem – urządzenia w gabinetach specjalistycznych powinny pozwalać na przeprowadzenie szczegółowych badań. To z kolei zależy od tego, jakim sprzętem dysponuje lekarz. Dermatoskopy muszą gwarantować co najmniej dziesięciokrotne powiększenie, jednak zaleca się stosowanie szkieł powiększających obraz nawet 20 razy. Tylko tak specjalista będzie mógł dokładnie zbadać zmiany skórne pacjenta.

dermatoskop heine nc2 z ladowarka walizeczka obudowa telefonu

Zignorowanie kosztów amortyzacji – to inaczej koszty eksploatacji, czyli takie, które lekarz będzie musiał ponieść już podczas użytkowania sprzętu. Modele z diodami LED są droższe, jednak zdecydowanie wydajniejsze niż żarówki XHL, które będzie trzeba często wymieniać. Korzystniej będzie zdecydować się na dermatoskop zasilany sieciowo – jego ładowanie będzie dużo bardziej ekonomiczne, niż w przypadku modelu z zasilaniem bateryjnym.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny