ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Elektrostymulatory znoszą codzienne dolegliwości, takie jak bóle kostno-stawowe, nerwobóle, bóle menstruacyjne i endometrioza, łagodzą także ostre bóle wywołane kontuzjami i bóle okołoporodowe. Możemy też z nich korzystać, kiedy marzymy o masażu lub o pięknej figurze, ponieważ poza rozbudową mięśni i ich ujędrnieniem oferują nam pomoc w spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Z elektrostymulatorów coraz chętniej korzystamy w domu, doceniane są też w gabinetach fizjoterapeutów, na oddziałach położniczych, w klubach fitness i w salonach SPA.

Elektrostymulatory to nie nowy wynalazek. Medycyna zna je już od lat 70. XX wieku. A więc korzystanie z nich ma za sobą wieloletnią historię, w której tysiące osób z różnymi dolegliwościami doświadczyło ich skuteczności bez jakichkolwiek działań niepożądanych.

Współczesny rozwój technologii zwiększył możliwości, jakie niesie elektrostymulacja. Urządzenia są idealnie dopasowane do stymulowanej części ciała, np. do karku, ramion, dolnego odcinka pleców, brzucha, nadgarstka czy kostek. Stymulatory wielofunkcyjne zapewniają jednoczesną stymulację kilku obszarów ciała. Ponadto możemy regulować intensywność stymulacji i korzystać z wielu (często kilkudziesięciu) parametrów. Postęp poszedł jednak dalej, pozwalając nam na dyskrecję i mobilność: na przykład kobiety cierpiące na bóle menstruacyjne lub związane z endometriozą mogą używać stymulatorów w trakcie podróży dzięki ich kompaktowym rozmiarom i zasilaniu na baterię.

 

Czy elektrostymulacja jest bezpieczna?

Nasze ciało nie widzi różnicy między świadomie zainicjowanym skurczem mięśni a skurczem generowanym przez elektrostymulator. Otrzymuje taki sam sygnał elektryczny niezależnie od tego, czy wysyła go mózg, czy urządzenie, dlatego jest to całkowicie bezpieczne. Dodatkowo, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w umiarkowanym bólu elektrostymulacja zastępuje farmakoterapię, unikamy działań ubocznych tabletek przeciwbólowych. Pamiętajmy przy tym, że każdy ból nieustępujący po kilku dniach lub często się powtarzający powinniśmy zgłaszać lekarzowi, gdyż może on być sygnałem poważnych nieprawidłowości, wymagających leczenia przyczynowego.

 

Jaka jest różnica między TENS a EMS?

TENS (transcutaneous electrical nerve stimulation) to rodzaj przezskórnej elektrostymulacji nerwów, która wykorzystuje prądy impulsowe małej częstotliwości. TENS stosuje się w celu uśmierzania w różnego rodzaju bólu: kostno-stawowego, np. w dyskopatiach, bólów karku czy kończyn, ale także nerwobóli i bólu menstruacyjnego oraz porodowego.

EMS (electrical muscle stimulation) wykorzystuje się jako uzupełnienie treningu u zdrowych osób i do bezpiecznego wzmocnienia mięśni uszkodzonych na skutek kontuzji czy osłabionych w wyniku długotrwałego leżenia. EMS pomaga nam też zadbać o piękną sylwetkę. Niektóre urządzenia łączą funkcję EMS i TENS, co poszerza zakres ich zastosowania.

 

Jakie są przeciwwskazania do stymulacji?

Przeciwwskazania są takie same w przypadku EMS i TENS. Należą do nich:

  • obecność wszczepionego urządzenia do stymulacji serca (rozrusznika)
  • ciąża (z wyjątkiem łagodzenia bólu okołoporodowego)
  • choroba nowotworowa.

pani na zabiegu elektrostymulacji kredos 

Najważniejsze zastosowania elektrostymulacji to, poza łagodzeniem codziennego bólu:

1. Powrót do formy po kontuzji lub po chorobie

Elektrostymulacja mięśni pomaga znacznie szybciej odzyskać sprawność mięśniową. Dzieje się to dzięki większemu zakresowi stymulacji mięśni przy braku obciążania stawów. Podczas zwykłego wysiłku angażujemy tylko niektóre partie mięśni. Inaczej jest podczas elektrostymulacji – angażuje ona i wzmacnia ona mięśnie we wszystkich warstwach, od głębokiej do powierzchniowej.

2. Rzeźbienie pięknej sylwetki

Elektrostymulatory dzięki kontrolowanej pracy mięśni pobudzają lokalne krążenie krwi oraz limfy. Wspomaga to spalanie tłuszczu, ogranicza obrzęki nóg i ujędrnia skórę. Aby wyrzeźbić mięśnie, wystarczy trzykrotna stymulacja w tygodniu. Nie ma przy tym ryzyka nadmiernej rozbudowy mięśni. Gdy oceniamy efekty takich zabiegów, pamiętajmy, że masa ciała może pozostać na tym samym poziomie, bowiem spadek masy tkanki tłuszczowej może być zrównoważony przez wzrost masę mięśniowej. Jeśli chcemy miarodajnie ocenić efekty, poza spojrzeniem w lustro możemy wykonać analizę składu ciała.

3. Odprężający masaż

Stymulując nerwy i mięśnie, elektrostymulator może jednocześnie wykonać relaksujący masaż np. pleców i szyi. Sami decydujemy o intensywności masażu. Kiedy mamy ochotę na łagodny masaż, ustawiamy urządzenie na najniższy poziom intensywności. Odczuwamy wówczas lekkie, odprężające mrowienie.

4. Uzupełnienie treningu (trening EMS)

Elektrostymulatów używają profesjonalni trenerzy, aby zwiększyć i przyspieszyć efekty treningu. Dzięki zmaksymalizowaniu ilości zaangażowanych włókien mięśniowych rośnie sprawność mięśniowa. Zarówno amatorzy, jak i profesjonalni sportowcy osiągają lepsze wyniki. Przy kontuzjach elektrostymulacja łagodzi ból i przyspiesza zdrowienie, a przez to przyspiesza czas powrotu do pełnej aktywności fizycznej. Coraz bardziej popularne są treningi z elektrostymulatorem EMS: zarówno na siłowniach, w salonach odnowy biologicznej, jak i w klinikach rehabilitacyjnych. Taki trening trwa o wiele krócej niż konwencjonalny (tylko 20 minut) i polega na ćwiczeniach w specjalnym stroju wyposażonym w elektrody. Zastępuje on 3-godzinne intensywne ćwiczenia na siłowni. W razie kontuzji trener personalny dobiera bezpieczne ćwiczenia. Trening EMS jest wręcz zalecany przez rehabilitantów, kiedy niemożliwe są ćwiczenia klasycznymi metodami. Z treningu nie mogą korzystać ciężarne, ale w okresie połogu (ok. 6–8 tygodni od porodu) jest on dla nich jak najbardziej wskazany, ponieważ szybciej niż zwykłe ćwiczenia pomoże wrócić do formy i odzyskać zgrabną sylwetkę.

5. Łagodzenie bólu okołoporodowego

Elektrostymulacja TENS zaliczana jest do uznanych niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego. Tens, coraz szerzej stosowany na oddziałach porodowych, zastępuje lub uzupełnia inne (głównie farmakologiczne) metody znoszenia bólu przy porodzie.

Co istotne, TENS może być stosowany przez przyszłe mamy w domu, od momentu pojawiania się pierwszych skurczów do chwili porodu w szpitalu. Możliwość korzystania z tej metody znieczulenia samodzielnie w domu, na długo przed porodem, przynosi ogromną ulgę. TENS można wykorzystywać również po porodzie, przy bólach poporodowych. Jest to nieoceniony sojusznik każdej rodzącej i świeżo upieczonej mamy, umilający jej jedne z najtrudniejszych, a zarazem najpiękniejszych chwil w życiu.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny