ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Fotel ginekologiczny

 

Fotele ginekologiczne to specjalistyczne meble medyczne wykorzystywane w celu przeprowadzania badań w gabinetach ginekologicznych.

 

Fotel ginekologiczny a komfort pacjentki podczas zabiegu

Fotele ginekologiczne stosowane w specjalistycznych gabinetach ginekologicznych posiadają między innymi funkcje elektrycznej lub automatycznej konfiguracji wysokości i położenia, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie najwyższego komfortu badanej pacjentce, jak również uzyskanie pozycji najlepszej z punktu widzenia badania - pozycji Trendelenburga i antyTrendelenburga, umożliwiając pobranie cytologii, czyli badania, dzięki któremu możliwe jest wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym, czyli bezobjawowym. Fotel ginekologiczny powinien być tak skonstruowany, wyposażony w specjalne podkolanniki i oparcia miękkie pod łydki, aby pacjentka odczuwała maksymalny możliwy komfort podczas przeprowadzania badania ginekologicznego.

 

Jak wygląda badanie ginekologiczne?

 

Badanie ginekologiczne wykonywane jest w celu oceny stanu narządu rodnego kobiety. Badanie ginekologiczne podzielone jest na dwie części - badanie podmiotowe i badanie przedmiotowe. U kobiet miesiączkujących badanie wykonuje się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Kontrolne badanie powinno zostać wykonywane nie rzadziej niż raz w roku.

 

Badanie podmiotowe

Badanie podmiotowe obejmuje wywiad lekarski i położniczy. Podczas wywiadu lekarz ginekolog zbiera informacje na temat ogólnego stanu zdrowia i przebytych chorób, wieku, wykształcenia oraz trybu życia pacjentki. W wywiadzie położniczym istotnymi informacjami z kolei są data pierwszej i ostatniej miesiączki, przebieg procesu pokwitania, regularność i długość cykli miesiączkowych, przeszłość położnicza, przebyte operacje, występowanie krwawienia nie związanego z cyklem miesiączkowym oraz obecność dolegliwości bólowych, czy nietrzymania moczu.

 

Badanie przedmiotowe

Badanie przedmiotowe ginekologiczne składa się z badania przedmiotowego zewnętrznego oraz badania przedmiotowego wewnętrznego.

 

Badanie przedmiotowe zewnętrzne składa się z 4 składowych:

- oglądanie, czyli ocena wyglądu skóry - czy są rozstępy skórne, blizny operacyjne, wykwity i wszelkie zmiany patologiczne;

-obmacywanie wykonywane dwuręcznie - od pępka, w kierunku miednicy, z delikatnym uciskaniem powłok brzusznych w celu wykluczenia wystąpienia zmian patologicznych. Na tym etapie możliwe jest stwierdzenie powiększenia macicy lub wystąpienia zmian nowotworowych u ciężarnej.;

-opukiwanie, dzięki któremu w przypadku pojawienia się guzków możliwe jest określenie ich kształtu i wielkości oraz rozróżnienie ich istotności;

-osłuchiwanie wykonywane u kobiet ciężarnych w celu osłuchiwania serca płodu.

 

Badanie przedmiotowe wewnętrzne, czyli badanie dwuręczne zestawione, przy którym pacjentka ułożona na fotelu ginekologicznym jest przygotowana - ma opróżniony pęcherz moczowy, nie ma zalegających w odbytnicy mas kałowych.

-oglądanie: ocena zewnętrznych narządów płciowych, wykrycie wszelkich stany zapalne, guzków, owrzodzeń;

-rozchylanie warg sromowych i polecanie pacjentce napiąć mięśnie brzucha. W ten sposób sprawdza się czy pacjentka cierpi na nietrzymanie moczu lub występuje u niej problem z obniżeniem narządów płciowych.

-badanie we wziernikach: wykonywane za pomocą wzierników pochwowych, takich jak jednorazowy wziernik Cusco, służące do oceny stanu ściany pochwy i szyjki macicy. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie nadżerek, torbieli, guzków, owrzodzeń, pęknięć oraz ocena wydzieliny pochwowej. Umożliwia pobranie wymazu do badania cytologicznego.

-badanie dwuręczne zestawione: wykonywane kciukiem oraz palcem wskazującym przesuwając rękę do jednoimiennego bocznego sklepienia pochwy, tak aby między palcami znajdywały się przydatki, stosowane w celu sprawdzenia ściany pochwy, szyjki macicy, macicy i przydatków pod kątem wystąpienia bolesności, guzków i zmian patologicznych oraz nieprawidłowych struktur, sprawdzenia tkliwości przy poruszaniu, położenia, wielkości i kształtu.

 

Sklep medyczny KREDOS dysponuje szeroką ofertą wyspecjalizowanych, wysokiej klasy foteli ginekologicznych przeznaczonych do wyposażenia gabinetów ginekologicznych od producenta cenionej marki Juventas.


fotel porodowy ginekologiczny vertical

Fotele ginekologiczne

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 5

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 5 to mebel medyczny do wyposażenia specjalistycznych...

6808,00 zł

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 5 K

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 5 K to mebel medyczny o zastosowaniu użytkowym w...

7010,00 zł

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 2

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 2 to fotel lekarski o stabilnej i wytrzymałej...

5088,00 zł

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 3

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 3 to fotel lekarski służący do wyposażenia...

8790,00 zł

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 4

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 4 to mebel medyczny stosowany w specjalistycznych...

9654,00 zł

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 4 K

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 4 K to mebel medyczny przeznaczony do wyposażenia...

9856,00 zł

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 4 O

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 4 O to mebel medyczny przeznaczony do użytku personelu...

10230,00 zł

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 4 O K

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 4 O K to mebel medyczny będący elementem wyposażenia...

10432,00 zł

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 5 SE

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 5 SE to mebel medyczny przeznaczony do użytku personelu...

8019,00 zł

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 5 SE K

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 5 SE K to wysokiej klasy mebel medyczny przeznaczony do...

8221,00 zł

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 3 K

Fotel ginekologiczny Juventas JFG 3 K to mebel medyczny stanowiący element wyposażenia w...

8992,00 zł

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny