Zdrowe serce jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów i układów w naszym organizmie. Tak istotne jest więc to, aby odpowiednio o nie dbać i w razie chorób, od razu działać.
W tym artykule chcemy zająć się typowo zapaleniami w obrębie serca, które dalej prowadzą do infekcji organizmu, mogących wpłynąć na dalszą jego pracę. Wszelkie bowiem procesy zapalne, które odbywają się w obrębie serca, są bardzo poważnym stanem, który w konsekwencji może powodować tragiczne dla zdrowia, a nawet i życia konsekwencje. Aby organizm funkcjonował, niezbędna jest prawidłowa praca serca. Żadnych więc infekcji nie można bagatelizować, tylko od razu należy je leczyć!
Rodzaje infekcji
Zajmując się tematem infekcji w obrębie serca, wyróżnić można trzy ich rodzaje. I tak, są to:
- Zapalenia wsierdzia
Jest to stan chorobowy, w którym infekcja zapalna odbywa się w obrębie wewnętrznej struktury serca, która określana jest jako wsierdzie. Dotyczyć może to obszaru zarówno zastawek, ale także przedsionków i komór, a nawet naczyń krwionośnych czy w przypadku obecności ciał obcych, procesów zapalnych w obrębie sztucznych zastawek czy na przykład rozrusznika.
Kto choruje na zapalenie wsierdzia?
Najczęściej osobami obarczonymi największym ryzykiem, które mogą zachorować na zapalenie wsierdzia są:
- Osoby borykające się z wadami serca, zarówno wrodzonymi, jak również i nabytymi
- Osoby po przejściu tak zwanej gorączki reumatycznej
- Osoby ze sztucznymi protezami zastawkowymi
- Osobami z wcześniej przebytym zapaleniem wsierdzia
- Narkomani stawający na dożylne środki
Co powoduje zakażenie wsierdzia?
Do choroby wsierdzia dochodzi w wyniku zakażenia tego obszaru bakteriami, w tym między innymi paciorkowcami czy gronkowcami, rzadziej gram - ujemnymi pałeczkami czy na przykład grzybami.
Jakie objawy wywołuje zapalenie wsierdzia?
Zapalenie wsierdzia widoczne jest na podstawie takich objawów, jak:
- Gorączka: mogą to być stany podgorączkowe lub wysoka temperatura ciała
- Osłabienie organizmu, któremu towarzyszą bóle mięśni i stawów, utrata masy ciała i brak apetytu
- Szmery na sercu, które widoczne są w badaniu echokardiologicznym
- Guzki Moslera, objawiające się bolesnymi czerwonymi zgrubieniami, jakie występują w obrębie palców rąk i stóp.
- Plamy krwotoczne na dłoniach, jak również i na podeszwach
- Objawy typowe dla zatorów, czyli bóle pleców i brzucha, zaburzenia widzenia i mowy czy też niedowład kończy
Jak leczyć zapalenie wsierdzia?
W przypadku leczenia wsierdzia niezbędna jest opieka szpitalna. Kluczową rolę odgrywa antybiotykoterapia w formie dożylnej, ale również i leczenie chirurgiczne, jeśli na przykład u pacjenta znajdują się zastawki serca.
Czym może skutkować zapalenie wsierdzia?
Najczęściej pojawiającymi się powikłaniami są niewydolność serca, uszkodzenie zastawek, jak również i skutki, które wywołane są zatorami. Tak ważne jest więc to, aby stawiać na szybkie działanie, ale i na odpowiednią profilaktykę. W sposób szczególny pacjenci obarczeni ryzykiem, powinni zachować szczególną ostrożność w przypadku takich zabiegów, jak: usuwanie kamienia nazębnego, ekstrakcja zęba, leczenie kanałowe, ale także i cystoskopia, bronchoskopia, czy biopsja prostaty oraz usuwanie migdałków.
- zapalenia mięśnia sercowego
Jest to choroba infekcyjna, która obejmuje komórki mięśniowe serca, określane mianem kardiomiocytów. Przyczyną występowania tej choroby jest zakażenie różnymi drobnoustrojami, jak również i wirusami, w tym Coxsackie z grupy B, wirusy grypy, jak również i adenowirusy.
Jakie objawy powoduje zapalenie mięśnia sercowego?
Niestety, ale na początku choroby nie ma widocznych żadnych objawów, które mogłyby wzbudzić jakikolwiek niepokój. U części pacjentów, u których ta choroba występuje, charakterystyczne zaczynają być takie problemy, jak:
- Duszność, szczególnie odczuwalna po wysiłku
- Osłabienie organizmu
- Mniejsza wydolność, szczególnie zauważalna w trakcie aktywności
- Bóle w klatce piersiowej
- Kołatanie serca
- Nierówne bicie serca
Aby rozpoznać ten stan, z pewnością podstawowymi badaniami jest morfologia krwi z biochemią, a także EKG serca, echo serca, czy też rezonans magnetyczny. W skrajnych przypadkach konieczne jest wykonanie biopsji serca i pobranie materiału do badania histopatologicznego.
Jak leczyć zapalenie mięśnia sercowego?
Podstawą jest wyeliminowanie objawów, które taką chorobę powodują. Należy więc ograniczyć aktywność fizyczną, wyeliminować zaburzenia rytmu serca czy przestać stosować niesterydowe leki przeciwzapalne. Nie ma konkretnych leków, które mogłyby działać tutaj przeciwwirusowo. W przypadku niewydolności serca, niezbędny okazuje się jego przeszczep.
- Zapalenia osierdzia
Jest to choroba obejmująca worek osierdziowy, w której to przebiegu gromadzi się płyn w jamie osierdziowej. Można wyróżnić trzy stadia tej choroby: ostrą, podostrą i przewlekłą. Najczęściej przyczyną powstawania tego stanu są wirusy, bakterie, jak również i grzyby.
Jakie objawy powoduje zapalenie wsierdzia?
Głównymi objawami, które powinny zaniepokoić i sprawić, że pacjent powinien udać się do specjalisty są:
- Gorączka
- Suchy kaszel
- Duszności
- Bóle w klatce piersiowej, szczególnie w okolicy mostka, kłujące
- Tarcie osierdziowe słyszalne w trakcie osłuchiwania pacjenta
Jak leczyć zapalenie wsierdzia?
Po postawieniu diagnozy, która możliwa jest dzięki echu serca, leczenie polega przede wszystkim na walce z przyczynami występowania takiego problemu. Podaje się więc tutaj antybiotyki, stosuje leki przeciwprątkowe lub przeciwgrzybicze, stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne czy też kolchicyny.
Dlaczego nie można lekceważyć grypy?
Będąc w temacie infekcji serca, z całą pewnością warto spojrzeć na nią w odniesieniu do powikłań po grypie. Niestety, ale bardzo wielu ludzi bagatelizuje grypę, zupełnie nie mając pojęcia o powadze skutków, jakie może ona wywołać. Jednym z nich obok zapalenia ucha, płuc, oskrzeli czy opon mózgowych jest właśnie wspomniane powyżej zapalenie mięśnia sercowego. Grypę należy wyleżeć- jest to priorytetowy element, jaki powinien mieć na uwadze absolutnie każdy chory!
Kiedy więc po przebytej chorobie pojawiają się niepokojące objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Takimi objawami są więc:
- Zmęczenie
- Senność
- Osłabienie
- Stan podgorączkowy
- Krótki oddech
- Duszność
- Zaburzenia rytmu serca
- Kaszel
- Ból za mostkiem
Bagatelizując ten problem, może on mieć poważne dla zdrowia, a nawet i życia konsekwencje, dlatego też po przebytej grypie, każda rzecz wzbudzająca niepokój, powinna być absolutnie skontrolowana.
Bez wątpienia infekcje serca są bardzo poważnymi stanami chorobowymi, które mogą mniej lub bardziej zagrażać życiu chorych. Nie można jednak bagatelizować pojawiających się objawów, ale działać natychmiastowo. Często wystarczy jedynie badanie krwi, EKG serca czy też echo serca, by na tej podstawie móc postawić diagnozę i rozpocząć konkretne leczenie, czy to z zastosowaniem leków czy poprzez leczenie przyczyn danego stanu rzeczy. Życie mamy tylko jedno, dlatego też trzeba zrobić wszystko, by o nie jak najlepiej dbać, szczególnie, gdy w grę wchodzi tak cenne dla każdego z nas - serce.