ZAMKNIJ ZAMKNIJ

EKG należy do badań nieinwazyjnych. Jego wykonanie zaleca się w celu zdiagnozowania chorób mięśnia sercowego. Badanie jest bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak też osób starszych oraz dzieci, nawet niemowląt. O jego nieinwazyjności świadczy ponadto wykonywanie go u kobiet w ciąży. W trakcie badania możliwe jest wykrycie nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego. Gdzie można wykonać EKG? Możliwe jest to w gabinecie zabiegowym, zarówno w szpitalu, jak też klinice, a także w przychodni, która jest wyposażona w odpowiedni sprzęt. EKG wykonuje się też przez telefon. Jak wygląda przygotowanie do EKG, jak przebiega badanie i jak długo trwa?


Co to jest badanie EKG? 

EKG jest często badaniem profilaktycznym, chociaż jest również jednym z pierwszych zalecanych badań przy podejrzeniu u pacjenta zaburzeń pracy mięśnia sercowego. To proste badanie, które wykonamy zarówno w przychodni, jak również poza placówką medyczną, jest badaniem ogólnodostępnym. W trakcie badania określane są ewentualne zaburzenia w pracy serca, a także cechy zawału. Ocenia się bardzo ważne parametry, które pozwalają określić, jak pracuje serce i czy nie pojawiają się żadne nieprawidłowości w tym obszarze. Podczas badania EKG oceniana jest podstawowa czynność pracy serca, a także rodzaj rytmu wiodącego. Możliwe jest wykrycie ewentualnego pogrubienia ścian mięśnia sercowego czy też zniszczenie konkretnego jego fragmentu. EKG lokalizuje ponadto dodatkowe pobudzenia elektryczne mięśnia sercowego, które mogą doprowadzić do zaburzeń rytmu jego pracy. Badanie wykrywa też nieprawidłowości w obszarze ukrwienia mięśnia sercowego oraz pomaga w określeniu jego położenia w klatce piersiowej. 

Wielu pacjentów zastanawia się, jak  przygotować się do EKG, a także kiedy zrobić EKG i czy występujące u nich objawy są podstawą do jego wykonania. Dostępność badania jest bardzo duża, dlatego też każdy niepokojący sygnał ze strony serca może zostać sprawdzony. Dużym ułatwieniem dla pacjentów jest możliwość wykonania badania przez telefon. 

 

Kiedy zrobić EKG? 

Istnieje wiele wskazań do wykonania badania EKG. Zastanawiając się, kiedy zrobić EKG, należy mieć świadomość, że w przypadku osób po 45 roku życia powinno być to badanie, należące do podstawowych badań ogólnych, które są wykonywane regularnie. W tym czasie wzrasta ryzyko wystąpienia ewentualnych zaburzeń w pracy serca, które wcześniej zlokalizowane i wykryte pozwalają zapobiec rozwojowi poważniejszych chorób. Badanie EKG powinno się wykonywać również w przypadku wystąpienia niepokojącego bólu w klatce piersiowej, któremu towarzyszą duszności, zawroty głowy, kołatanie serca, a niekiedy nawet utrata przytomności. EKG jest też zalecane tym pacjentom, którzy przygotowują się do operacji i znajdują się w grupie ryzyka zachorowalności na choroby serca, czyli są po 45 roku życiu. Wskazaniem do niego jest ponadto rozrusznik serca oraz przyjmowanie preparatów antyarytmicznych.

 

Przygotowanie do badania EKG 

Jak wygląda przygotowanie pacjenta do EKG? O zaleceniach powinien poinformować lekarz zlecający badanie. Przed wykonaniem badania konieczne jest wskazanie wszystkich leków, jakie są przyjmowane przez pacjenta. Dotyczy to szczególnie leków przeciwdepresyjnych i przeciwuczuleniowych. Ponadto nie zaleca się wysiłku fizycznego przed badaniem (wyjątkiem jest wysiłkowe badanie EKG), ponieważ przyspiesza on pracę serca i tym samym wynik może nie być wiarygodny. Przed badaniem można spożywać posiłki oraz pić napoje. Warto jednak tuż przed jego wykonaniem ograniczyć ilości zażywanych zimnych napojów, rezygnujemy też w tym czasie z kawy. Aby nie doszło do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, lepiej jest zjeść mały i lekki posiłek, zamiast większego i ciężkostrawnego. Dzień przed badaniem nie powinno się pić alkoholu, który wypłukuje z organizmu magnez i potas, co z kolei skutkuje małą siłą skurczu mięśnia sercowego. Jeżeli zmagasz się z jakimikolwiek chorobami neurologicznymi, w przeszłości miałeś udar mózgu, cierpisz na zaburzenia psychiczne czy niedoczynność tarczycy, również poinformuj o tym lekarza. 

mezczyzna podczas badania aparatem ekg z kobieta ktora sprawdza prawidlowosc badania

Przebieg badania EKG 

Przygotowanie do EKG ma wpływ na wiarygodność wyniku badania. Należy więc stosować się do zaleceń lekarza, którego informujemy o wszystkich zażywanych lekach oraz istniejących chorobach czy przebytych poważnych schorzeniach i problemach zdrowotnych. Jak wygląda przebieg badania EKG w spoczynku? 

Jest to badanie krótkie. Jeżeli zastanawiasz się, jak długo trwa badanie EKG, to powinieneś wiedzieć, że jest to ok. 5 minut. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Zanim zacznie się badanie, pacjent musi zdjąć biżuterie, czasami też pasek i zegarek. Badanie odbywa się w pozycji leżącej z odsłoniętą klatką piersiową, dlatego zaleca się założenie wygodnej rozpinanej bluzki lub koszuli. Do skóry mocowane są specjalne elektrody. Skóra zostaje odpowiednio oczyszczona roztworem na bazie alkoholu. Następnie aplikowany jest żel. Elektrody przyczepiane są do rąk i nóg po jednej na każdej kończynie oraz do klatki piersiowej, gdzie znajdować się będzie sześć elektrod. Istnieje kilka ich rodzajów. Mogą być mocowane z wykorzystaniem specjalnych przyssawek lub też plastrów. 

W trakcie badania EKG należy zachować spokój i w miarę możliwości  nie ruszać się. Możesz zostać poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu. Kiedy badanie EKG dobiegnie końca, elektrody zostają odczepione od skóry, którą można oczyścić za pomocą ligniny. 

 

Przebieg badania EKG wysiłkowego 

Inaczej wygląda przebieg badania EKG wysiłkowego. W trakcie takiego badania wykonywana jest tzw. próba wysiłkowa. Pacjent jest badany w momencie, kiedy chodzi po bieżni lub też ćwiczy na rowerku stacjonarnym. Podobnie jak przy badaniu w spoczynku ma podpięte elektrody. Badanie zaczyna się najczęściej od lekkiego marszu, aby potem możliwe było zwiększenie intensywności ćwiczenia. To badanie pozwala stwierdzić, czy zaburzenia rytmu serca nie pojawiają się na skutek wysiłku fizycznego, a także czy pacjent nie choruje na chorobę wieńcową. 

Przygotowanie do badania EKG nie obejmuje specjalnych wyrzeczeń. Na chwilę przed badaniem należy jedynie zrezygnować z kawy i zimnych napojów, dzień wcześniej nie pić alkoholu, a także poinformować lekarza o wszystkich chorobach oraz stosowanych lekach.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny