ZAMKNIJ ZAMKNIJ

schorzenia kardiologiczne

Schorzenia kardiologiczne są to wszelkie zmiany w obrębie serca, które związane są z chorobami serca, jak również i zaburzeniami rytmu serca. Aby je wykryć, niezbędne jest wykonanie badania ekg serca, na podstawie którego można stwierdzić pojawiające się zmiany. Aparat EKGelektrody ekg tworzą zapis ekg w formie krzywej ekg, która jest podstawą do tego, aby zinterpretować powstałe zmiany. Żadnych objawów nie można bagatelizować.

  • 10 objawów mogących świadczyć o chorobach serca

    Czujesz częste kłucie w klatce piersiowej? Masz zadyszki, które uniemożliwiają Tobie prawidłowe funkcjonowanie? Bez wątpienia żadnych objawów mogących świadczyć o chorobach serca, nie można lekceważyć. Każda, najmniejsza nawet przypadłość może być wynikiem chorób serca lub zaburzeń jego rytmu.

  • 5 praktycznych wskazówek jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia

    Systematyczne pomiary ciśnienia w domu (lub w aptece) to konieczność dla chorych z problemami kardiologicznymi. Ale na nic sumienne mierzenie ciśnienia, jeśli sam pomiar będzie źle przeprowadzony. Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie w domu lub w aptece? Oto kilka wskazówek.

  • Arytmia u dziecka. Zaburzenia rytmu serca u dzieci

    Arytmia serca kojarzona jest z chorobami występującymi u osób starszych. Tymczasem coraz częściej obserwuje się arytmię serca u noworodków, dzieci i nastolatków. Jest to spowodowane m.in. dostępnością zdecydowanie lepszych metod rozpoznania nieprawidłowości rytmu serca, niż miało to miejsce kilkanaście lat temu.

  • Arytmie - informacje ogólne, podział ze względu na przyczynę

    Arytmie są to zaburzenia rytmu serca. Serce ma właściwą dla siebie kolejność skurczu elementów – najpierw kurczą się przedsionki wpychając krew do komór, a następnie skurcz komór wypycha krew do naczyń krążenia płucnego i aorty. Jeżeli czynność ta ulega zaburzeniu, mówimy o artymii.

  • Bloki kardiologiczne

    Serce jest to największy mięsień w organizmie człowieka. Zdrowe serce jest silne, jak dzwon. W wielu jednak przypadkach, pojawiać mogą się zaburzenia rytmu serca lub inne przypadłości, które są bardzo niebezpieczne, mogące prowadzić nawet do śmierci człowieka. W tym artykule chcielibyśmy skupić się na blokach serca. Czym one są? Jakie są ich rodzaje? Jak je leczyć? 

  • Charakterystyka zawału oraz podstawowy obraz zawału serca w EKG

    Jak dochodzi do zawału? 

    Powszechnie wiadomo, że upośledzenie ukrwienia serca może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Kardiomiocyty jak i inne komórki, żeby przeżyć, potrzebują tlenu. Gdy go brakuje, komórki mogą ,,przełączać” się na metabolizm beztlenowy, ale jest on o wiele mniej wydajny. Ponadto ,proces ten, prowadzi do zakwaszenia. W takiej sytuacji dochodzi do nagromadzenia się szkodliwych metabolitów, a jeśli ukrwienie nie wróci do normy-do śmierci komórek.

  • Choroba wieńcowa - czyli jak ją rozpoznać i jak ją leczyć?

    Choroba wieńcowa to inaczej choroba niedokrwienna serca, często też określana mianem dusznicy bolesnej - jest to zespół objawów, który to jest konsekwencją niedokrwienia mięśnia sercowego. Stan jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia, ale i dla życia. Warto więc poznać, czym ona jest, jak się rozwija, jakie wykazuje objawy i jak można ją leczyć. Kilka istotnych, cennych informacji zawartych w jednym artykule.

  • Choroba wieńcowa - objawy, przyczyny, leczenie

    Pod pojęciem choroby niedokrwiennej serca, czasami nazywanej chorobą wieńcową, albo dusznicą bolesną, rozumiemy objawy, których doświadcza pacjent kiedy komórki organizmu nie są wystarczająco odżywione i kiedy brakuje im tlenu. Główną przyczyną choroby niedokrwiennej serca jest miażdżyca tętnic wieńcowych. W naczyniach krwionośnych pojawiają się złogi cholesterolu i komórki zapalne. Powoduje to zwężenie światła tętnicy, co ostatecznie może skończyć się jego zamknięciem.

  • Czym jest blok serca?

    Bloki serca są to zaburzenia przewodnictwa w obrębie układu bodźcotwórczego, a więc tego, który przewodzi serce. Za główną przyczynę ich występowania uznaje się utrudnione lub zablokowane przewodnictwo tych właśnie impulsów elektrycznych w sercu. Jakie są objawy bloków serca? Co robić, gdy pojawiające się objawy nie są w stanie normalnie nam funkcjonować? Jak je leczyć? W tym artykule zajmiemy się tematem bloków serca dogłębnie. Zapraszamy.

  • Czym jest nerwica serca?

    Często z powodu zdenerwowania czy nadmiernego stresu, odczuwamy nieprzyjemne bóle w okolicy klatki piersiowej. Pojawia się przyspieszony oddech, kołatanie serca, wewnętrzne rozbicie. Czym taki stan jest spowodowany? Czy nerwica serca faktycznie związana jest z nerwami? Jak najprościej taki problem można opisać? 

  • Czym jest profil kardiologiczny dla zdrowych osób?

    W dzisiejszym świecie choroby układu sercowo - naczyniowego stanowią ogromny problem i są one główną przyczyną zgonów. Tak ważne i istotne jest regularne badanie się i nie lekceważenie objawów, które mogłyby świadczyć o rozwoju choroby. Skąd więc wiedzieć, jakie badania wykonać? Jak ocenić ryzyko zawału serca? W jaki sposób szybko wykryć rozwijającą się chorobę, która nie daje od początku konkretnych objawów?

  • Czym jest rozrusznik serca?

    Sztuczny rozrusznik serca to stymulator będący małym urządzeniem elektronicznym, który wszczepia się w okolicę serca osoby chorej. Jego zadaniem jest pobudzanie rytmu serca, które nie jest możliwe w sposób naturalny. Może on zastępować aktywność elektryczną serca lub ją wspomagać. Rozruszki podejmują próbę stymulacji wiązką elektryczną mięśnia sercowego jeśli przerwa pomiędzy kolejnymi uderzeniami jest zbyt długa.

  • Czym jest tamponada serca?

    Wśród licznych problemów z sercem, z całą pewnością jednym z nich jest tamponada serca, będąca patologicznym stanem, który dotyczy okolic mięśnia sercowego. Do jej powstania dochodzi w wyniku wypełnienia się jamy osierdziowej płynem. Co istotne, ten ma charakter przesięku lub wysięku. Sytuacja ta powoduje, że znacząco ograniczony zostaje proces, w którym przedsionki i komory serca mogłyby wypełnić się krwią. Jak rozpoznać objawy tamponady serca? Jak leczyć ten stan? Jakie mogą być powikłania tego schorzenia?

  • Dieta na nadciśnienie

    Choroby układu sercowo-naczyniowego pozostają główną przyczyną przedwczesnych zgonów na świecie. Nadciśnienie tętnicze jest jednym z modyfikowalnych czynników ryzyka, ściśle powiązanym ze stylem życia. Relacja między ciśnieniem a śmiertelnością i zapadalnością na choroby układu krążenia jest liniowa – wyższe ciśnienie oznacza częstsze występowanie schorzeń.

    Najskuteczniejszą metodą uniknięcia problemów z ciśnieniem jest regularne podejmowanie aktywności fizycznej i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Jednak gdy podczas dwóch kolejnych wizyt lekarskich średnie wartości ciśnienia z co najmniej dwóch pomiarów przekraczają 140/90 rozpoznajemy nadciśnienie.

  • Infekcje - co atakuje nasze serce?

    Zdrowe serce jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów i układów w naszym organizmie. Tak istotne jest więc to, aby odpowiednio o nie dbać i w razie chorób, od razu działać.

  • Jak żyć po zawale?

    Blisko 80 tysięcy osób rocznie doświadcza zawału serca. Część osób umiera, części udaje się przeżyć. Trzeba być jednak świadomym tego, że wraz z przejściem zawału, często trzeba nauczyć się żyć od nowa. Jak więc nauczyć się funkcjonować po zawale? Jak wygląda rehabilitacja kardiologiczna w przypadku zawałowców? O czym należy pamiętać, a czego trzeba unikać?

  • Ból w klatce piersiowej

    Migotanie przedsionków i migotanie komór

    Migotanie przedsionków to najczęściej występująca arytmia serca. Nie jest ona bezpośrednim zagrożeniem życia, ale nieleczona, może doprowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, których konsekwencją jest śmierć. Czym jest to zaburzenie? Jak się objawia? Co jest jego przyczyną? I oczywiście, w jaki sposób się ją leczy? Postaramy się tutaj zwrócić uwagę na tę przypadłość, starając się przy tym skupić uwagę na wszystkim, co jest z tą arytmią związane.

  • Rodzaje arytmii oraz obraz EKG

    Arytmia serca - co to jest?

    Arytmia serca to zaburzenia regularności rytmu miarowego serca. Charakteryzuje się przyśpieszeniem, zwolnieniem lub zupełną nieregularnością pracy. Potocznie mówi się o kołataniu serca. Arytmia to duże zagrożenie dla naszego życia, często przebiega bezobjawowo i bez specjalistycznych badań nie jesteśmy w stanie prawidłowo jej zdiagnozować. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie ekg elektrokardiografem. Aparat ekg jest w stanie wykryć i prawidłowo podzielić arytmie na komorowe i nadkorowe. 

  • Serce i mózg - czy migreny mogą mieć wpływ na serce?

    Migreny stanowią niezwykle często pojawiający się problem, który dotyka szczególnie kobiety. Silny ból głowy, któremu zazwyczaj towarzyszą zaburzenia wzroku, stanowią dolegliwość, jaka uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Czy tak zwane aury migrenowe mogą mieć jednak i wpływ na serce? Czy ból głowy, może mieć także konsekwencje i dla naszego układu sercowego?

  • Serce kocha aktywność fizyczną

    Osoby z chorobami serca, w sposób szczególny powinny dbać o odpowiednią aktywność fizyczną, ale w granicach zdrowego rozsądku. O ile w przypadku pojawiających się schorzeń, forsowanie się na siłowni czy bieg na 100 kilometrów nie wchodzą w grę, o tyle określone formy aktywności pod pełną kontrolą, są jak najbardziej wskazane.

  • Serce mocne jak dzwon

    Serce stanowi główny narząd w naszym organizmie, a cały układ krwionośny odpowiada jednocześnie za pracę wszystkich innych narządów i układów. Tak ważna jest więc troska o to, by było ono mocne i silne jak dzwon. Bez względu na to, ile masz lat, czy jesteś kobietą czy mężczyzną – dbaj o swoje serce, bowiem Twoje życie będzie trwać tak długo, jak długo będzie ono bić…

  • Serce w depresji

    Choć pandemia związana z koronawirusem trwa już prawie rok, tak dopiero w tym czasie często obserwujemy jej skutki, które niekoniecznie związane są z przebyciem choroby COVID-19. Nowa rzeczywistość, siłą rzeczy, doprowadza do tego, że znaczna część społeczeństwa jest zamknięta w czterech ścianach, z obawy przed zachorowaniem. Można rzec, że szczęście w nieszczęściu mają ci, których problemy zdrowotne (ogólne) nie dotyczą. Co jednak dzieje się z pacjentami przewlekle chorymi?

    Czas izolacji społecznej wpływa na kondycję i samopoczucie każdego z nas. Ograniczenie kontaktów z najbliższymi, często poleganie tylko na sobie czy sąsiadach, którzy nomen omen, pomagają „na odległość: (np. zostawiając zakupy na wycieraczce), powoduje w wielu z nas niepokój, smutek, poczucie samotności. Depresja może dotknąć każdego z nas, a jeśli dodamy do niej chorobę serca, z którą zmagamy się przez większość życia to

    ...
  • Wady zastawek serca

    Wśród licznych, występujących chorób największego mięśnia w organizmie człowieka są wady zastawek serca. Te możemy podzielić na wrodzone, które tworzą się jeszcze w czasie życia wewnątrzmacicznego i nabyte, które dotyczą procesów chorobotwórczych i ich konsekwencji dla serca.

  • Wszystko o ciśnieniu krwi

    Ciśnienie krwi jest jednym z najważniejszych parametrów pozwalających na ocenę stanu zdrowia. O problemach z układem krążenia świadczy przede wszystkim zbyt wysokie ciśnienie. Jeśli taki stan się utrzymuje, diagnozowane jest nadciśnienie, które wymaga leczenia i zmian w stylu życia. Nadciśnienie może prowadzić nawet do zagrożenia życia. Jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w naszym kraju. Oto wszystko o ciśnieniu krwi oraz nadciśnieniu.

  • Wysokie ciśnienie krwi a twój mózg

    Nasze zdrowie psychiczne i działanie naszego mózgu może, na pierwszy rzut oka, nie mieć wiele wspólnego z układem sercowo-naczyniowym. W rzeczywistości są ze sobą niezwykle mocno powiązane. Wszelkie problemy z ciśnieniem oraz sercem mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego mózgu i umysłu. Z kolei zaburzenia naszego zdrowia psychicznego często wpływają na stan naszego układu krwionośnego.

  • Zapis wewnątrzwieńcowy i przezklatkowy krzywej EKG podczas zawału serca

    Zawał sercawidoczny jest na zapisie EKG. Warto jednak przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, odnosząc się między innymi do IC - EKG, jakim jest elektrokardiograficzny zapis wewnątrzwieńcowy w porównaniu do zapisu nasierdziowego. Jeden i drugi wykazuje spore zbieżności, dlatego też warto temu tematowi przyjrzeć się nieco bliżej. Gdzie zauważalne są największe różnice? Jak wygląda zapis EKG wewnątrzwieńcowy, a jak wygląda zapis EKG przezklatkowy? 

  • Zmiany w EKG czyli kilka słów o zawale

    EKG jest to podstawowe badanie stosowane w diagnostyce chorób serca, takich, jak na przykład arytmia, niedokrwienie mięśnia sercowego, choroba wieńcowa czy też najbardziej popularny zawał. Krótkie, nieinwazyjne i co ważne, bezbolesne badanie pozwala ocenić pracę serca i wszelkie pojawiającą się w związku z jego pracą nieprawidłowości.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny