ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Stosujesz się do diet, regularnie ćwiczysz i prowadzisz zdrowy tryb życia, a mimo to twoja sylwetka ciągle nie jest zadowalająca? Opuchlizny pojawiają się zwłaszcza na kończynach? Bardzo możliwe, że doskwiera ci obrzęk limfatyczny nóg i rąk.

Uczucie ciężkości kończyny, bolesne napięcie skóry i widoczne obrzmienia to klasyczne objawy obrzęku limfatycznego. Dochodzi do niego, jeżeli w twoim organizmie zaburzony został przepływ chłonki, czyli limfy. Zazwyczaj mamy do czynienia z tak zwanym wtórnym obrzękiem limfatycznym. Na czym on polega?

W wyniku nieprawidłowego przepływu limfy, spowodowanego uszkodzeniami układu limfatycznego (naczyń lub węzłów chłonnych), dochodzi do obrzmienia różnych części kończyny.

Problemy z krążeniem limfy często wywołują różnorakie zapalenia, urazy, a czasem także zmiany nowotworowe. Nierzadko towarzyszy innym chorobom (na przykład reumatoidalnemu zapaleniu stawów). Pierwotny obrzęk limfatyczny dotyczy bardzo niedużej grupy ludzi (według badań Rochester Group, ma on miejsce w przypadku 1,15 na 100.000 mieszkańców w wieku do 20 roku życia).

Limfa – co to

Limfa nazywana bywa także chłonką. To jeden z płynów ustrojowych, którego podstawowym zadaniem jest transport płynu tkankowego, białek i limfocytów z poszczególnych tkanek na powrót do układu krwionośnego. Powstaje z przefiltrowanego osocza i z wyglądu nieco przypomina wodę. Przemieszcza się po ciele człowieka naczyniami i przewodami chłonnymi oraz tkanką limfatyczną, a jej przepływ możliwy jest dzięki skurczom mięśni szkieletowych. Kiedy naczynie chłonne zostaje przytkane, krążenie limfy staje się mocno utrudnione. Chłonka zaczyna uciskać naczynia lub wnika do tkanek, co powoduje powstanie obrzęku.

Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny?

O tym, że doszło do urazu któregoś z elementów układu chłonnego, organizm daje znać zwykle po kilku miesiącach od tego zdarzenia (czasem mija nawet aż kilka lat). Nim pojawi się obrzęk limfatyczny, człowiek nie odczuwa innych niepokojących objawów związanych z zaburzonym przepływem chłonki. Dopiero kiedy dochodzi do opuchnięcia skóry i tkanki podskórnej (najpierw ciastowatego, a z biegiem czasu coraz bardziej twardego), osoba dotknięta problemami z układem chłonnym zauważa, że coś jest nie tak. Bardzo często napięciu skóry towarzyszy ból i dotkliwe skurcze mięśni, które wywołuje naciskająca na naczynia krwionośne zastana limfa.

 masaz limfatyczny kombinezon

Obrzęk limfatyczny – rozwój choroby

W początkowej fazie choroby obrzęk zwykle pojawia się sezonowo (nasila się w okresie letnim) i ustępuje po uniesieniu kończyny na jakiś czas w górę. Pojawiająca się opuchlizna powoduje nie tylko bolesne napięcie, ale może doprowadzić do znacznego, a nawet całkowitego ograniczenia ruchu obrzękniętej kończyny. Wraz z rozwojem choroby, obrzęki utrzymują się przez cały czas i są coraz bardziej uciążliwe. Ich przewlekła obecność prowadzi do deformacji ciała i zniszczenia naczyń limfatycznych. Skóra w miejscu ich powstawania zmienia kolor i nadmiernie rogowacieje. Do jak poważnych zmian może doprowadzić ta choroba, pokazują liczne zdjęcia obrzęku limfatycznego, jakie znaleźć można w Internecie. Kolejnym krokiem jest włóknienie. Ostatnie stadium obrzęku określa się mianem słoniowacizny. Ten etap jest już bardzo trudny do wyleczenia.

Obrzęk limfatyczny najczęściej dotyczy dolnych kończyn, ale zdarza się, że występuje także na tułowiu, a nawet głowie.

Jak zlikwidować obrzęk limfatyczny?

Jeżeli obrzęki są powiązane z inną chorobą, to najpierw leczy się pierwotne schorzenie. W terapii obrzęku limfatycznego nóg i rąk najlepiej sprawdzają się metody zachowawcze. Zwykle zaczyna się od wprowadzenia w życie pacjentów kilku prostych zasad. Należą do nich: zwiększenie aktywności fizycznej, unikanie długotrwałego stania i siedzenia, bandażowanie kompresyjne, kinezyterapia, masaż BOA/drenaż limfatyczny. W ekstremalnych sytuacjach stosuje się leczenie operacyjne.

Drenaż limfatyczny

Najczęściej pacjenci z obrzękiem limfatycznym decydują się na poprawiający komfort życia i wygląd drenaż limfatyczny. Pod tym pojęciem kryje się, wykonywany przez eksperta (przy użyciu odpowiedniego aparatu lub ręcznie) specjalny masaż.

Masaż BOA to innowacyjna technika, która wykorzystuje zaawansowany sprzęt, taki jak aparat do masażu limfatycznego BTL-6000 lymphastim 12 topline. Do specjalnych mankietów, podzielonych na komory, wtłacza się powietrze pod odpowiednim ciśnieniem. Po wybraniu odpowiedniego programu zabiegowego (aparat do masażu limfatycznego BTL-6000 lymphastim 12 topline ma kilkanaście gotowych programów i możliwość zapamiętania aż stu trybów stworzonych przez specjalistę), powietrze przemieszcza się do odpowiednich komór, wywołując fale. To one delikatnie, ale skutecznie uciskają wskazane fragmenty ciała, a tym samym pobudzają układ limfatyczny do pracy. Nie tylko pomagają w przesunięciu zastanej chłonki, ale także stwarzają odpowiednie środowisko do regeneracji uszkodzonych elementów układu chłonnego.

Istnieją zarówno specjalne spodnie do masażu pneumatyczno – uciskowego, jak i dedykowane do zakładania na ręce mankiety. Dzięki temu można wykorzystywać tę technikę zarówno w przypadku drenażu limfatycznego górnych, jak i dolnych kończyn.

Drenaż limfatyczny można wykonywać również manualnie. Autorem koncepcji masażu łączącego wolne ruchy okrężne, obrotowe, pompujące i czerpiące był duński fizjoterapeuta Emil Vodder. Vodder opracował tę metodę już w latach 30. XX wieku i od tamtej pory stała się ona stałym elementem terapii osób z obrzękami limfatycznymi, nerwobólami czy cellulitem.

Bez względu na to, jaka metoda zostanie wybrana (manualna czy mechaniczna), masaż – drenaż limfatyczny składa się z dwóch etapów. Są nimi: faza przesuwania (ma na celu przemieszczenie płynu w kierunku proksymalnych węzłów chłonnych poprzez odpowiedni ucisk na tkankę) oraz faza odprężenia (za pomocą biernie utrzymywanego kontaktu z tkanką dochodzi do ponownego napełnienia się właściwych naczyń limfatycznych).

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny