ZAMKNIJ ZAMKNIJ

zaburzenia rytmu serca

Zaburzenia rytmu serca są to wszelkie nieprawidłowości w obrębie pracy serca, które objawiają się nierównym, niemiarodajnym, zbyt szybkim lub zbyt wolnym biciem serca. Najczęściej spotykaną jest tachykardia, w której serce bije powyżej 100 uderzeń na minutę i bradykardia, gdzie serce bije poniżej 60 uderzeń na minutę. Takie zaburzenia widoczne są na EKG serca. Jeśli zostaną wykryte, należy od razu poszukać przyczyny ich występowania, a następnie rozpocząć odpowiednie leczenie. 

  • 10 objawów mogących świadczyć o chorobach serca

    Czujesz częste kłucie w klatce piersiowej? Masz zadyszki, które uniemożliwiają Tobie prawidłowe funkcjonowanie? Bez wątpienia żadnych objawów mogących świadczyć o chorobach serca, nie można lekceważyć. Każda, najmniejsza nawet przypadłość może być wynikiem chorób serca lub zaburzeń jego rytmu.

  • Arytmia u dziecka. Zaburzenia rytmu serca u dzieci

    Arytmia serca kojarzona jest z chorobami występującymi u osób starszych. Tymczasem coraz częściej obserwuje się arytmię serca u noworodków, dzieci i nastolatków. Jest to spowodowane m.in. dostępnością zdecydowanie lepszych metod rozpoznania nieprawidłowości rytmu serca, niż miało to miejsce kilkanaście lat temu.

  • Arytmie - informacje ogólne, podział ze względu na przyczynę

    Arytmie są to zaburzenia rytmu serca. Serce ma właściwą dla siebie kolejność skurczu elementów – najpierw kurczą się przedsionki wpychając krew do komór, a następnie skurcz komór wypycha krew do naczyń krążenia płucnego i aorty. Jeżeli czynność ta ulega zaburzeniu, mówimy o artymii.

  • Bloki kardiologiczne

    Serce jest to największy mięsień w organizmie człowieka. Zdrowe serce jest silne, jak dzwon. W wielu jednak przypadkach, pojawiać mogą się zaburzenia rytmu serca lub inne przypadłości, które są bardzo niebezpieczne, mogące prowadzić nawet do śmierci człowieka. W tym artykule chcielibyśmy skupić się na blokach serca. Czym one są? Jakie są ich rodzaje? Jak je leczyć? 

  • Charakterystyka zawału oraz podstawowy obraz zawału serca w EKG

    Jak dochodzi do zawału? 

    Powszechnie wiadomo, że upośledzenie ukrwienia serca może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Kardiomiocyty jak i inne komórki, żeby przeżyć, potrzebują tlenu. Gdy go brakuje, komórki mogą ,,przełączać” się na metabolizm beztlenowy, ale jest on o wiele mniej wydajny. Ponadto ,proces ten, prowadzi do zakwaszenia. W takiej sytuacji dochodzi do nagromadzenia się szkodliwych metabolitów, a jeśli ukrwienie nie wróci do normy-do śmierci komórek.

  • Czym jest profil kardiologiczny dla zdrowych osób?

    W dzisiejszym świecie choroby układu sercowo - naczyniowego stanowią ogromny problem i są one główną przyczyną zgonów. Tak ważne i istotne jest regularne badanie się i nie lekceważenie objawów, które mogłyby świadczyć o rozwoju choroby. Skąd więc wiedzieć, jakie badania wykonać? Jak ocenić ryzyko zawału serca? W jaki sposób szybko wykryć rozwijającą się chorobę, która nie daje od początku konkretnych objawów?

  • Czym jest rozrusznik serca?

    Sztuczny rozrusznik serca to stymulator będący małym urządzeniem elektronicznym, który wszczepia się w okolicę serca osoby chorej. Jego zadaniem jest pobudzanie rytmu serca, które nie jest możliwe w sposób naturalny. Może on zastępować aktywność elektryczną serca lub ją wspomagać. Rozruszki podejmują próbę stymulacji wiązką elektryczną mięśnia sercowego jeśli przerwa pomiędzy kolejnymi uderzeniami jest zbyt długa.

  • Infekcje - co atakuje nasze serce?

    Zdrowe serce jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów i układów w naszym organizmie. Tak istotne jest więc to, aby odpowiednio o nie dbać i w razie chorób, od razu działać.

  • Jak żyć po zawale?

    Blisko 80 tysięcy osób rocznie doświadcza zawału serca. Część osób umiera, części udaje się przeżyć. Trzeba być jednak świadomym tego, że wraz z przejściem zawału, często trzeba nauczyć się żyć od nowa. Jak więc nauczyć się funkcjonować po zawale? Jak wygląda rehabilitacja kardiologiczna w przypadku zawałowców? O czym należy pamiętać, a czego trzeba unikać?

  • Migotanie komór

    Wśród zaburzeń rytmu serca, z pewnością migotanie komór jest jednym z najbardziej niebezpiecznych. Dlaczego? Bo jest to stan, w którym pojawiają się gwałtowne i nieregularne skurcze serca, prowadzące do przetłoczenia nieodpowiedniej ilości krwi, czego skutkiem jest niedotlenienie organizmu i zatrzymanie akcji serca. Co jest przyczyną migotania komór? Czy można się przed tym ustrzec? Jakie objawy towarzyszą wystąpieniu tego stanu? I co ważne - jak wygląda samo leczenie?

  • Wady zastawek serca

    Wśród licznych, występujących chorób największego mięśnia w organizmie człowieka są wady zastawek serca. Te możemy podzielić na wrodzone, które tworzą się jeszcze w czasie życia wewnątrzmacicznego i nabyte, które dotyczą procesów chorobotwórczych i ich konsekwencji dla serca.

  • Zaburzenia rytmu serca

    Zaburzenia rytmu serca stanowią niezwykle często pojawiającą się przypadłość, która może dotyczyć każdego - bez względu na wiek, płeć rodzaj wykonywanej pracy czy stopień aktywności fizycznej. U jednych występują jednorazowe problemy z sercem, u innych mają one charakter chorobotwórczy, który wymaga odpowiedniej opieki i stosownego leczenia.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny