ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, iż prawidłowa waga ciała może mieć znaczący wpływ na to, jak funkcjonuje nasz organizm? Czy wiemy o tym, iż wskaźnik BMI może mieć ogromne znaczenie dla naszego zdrowia? Optymalna waga to absolutnie priorytet, na jakim powinien skupić się każdy z nas. Tylko bowiem dzięki zachowaniu jej w należytych normach, wszelkie układy i narządy mogą prawidłowo pracować, zachowując przy tym również i atrakcyjny wygląd, na jakim powinno zależeć każdemu z nas.

Prawidłowa waga jest ważna zarówno wśród dzieci, jak również i u osób dorosłych, a niestety w dzisiejszym świecie problem, jakim jest nadwaga i otyłość są niezwykle poważne. Blisko 60% osób ma BMI powyżej normy. Nadmiar kilogramów widoczny jest już u małych dzieci, u nastolatków, osób dojrzałych, jak również i wśród społeczeństwa starszego. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, iż nieprawidłowa waga może przyczynić się do obniżenia jakości życia, dyskomfortu, problemów ze zdrowiem, a w konsekwencji także i skrócenia życia?

 

Czym jest wskaźnik BMI? 

 

BMI jest to wskaźnik masy ciała, który pozwala określić, czy waga jest optymalna w stosunku do wzrostu, a więc najprościej mówiąc, czy ilość kilogramów danej osoby mieści się w odpowiednim przedziale, który określany jest jako norma. Chcąc sprawdzić swoje BMI, najlepszym rozwiązaniem jest kalkulator BMI, z pomocą którego w kilka sekund sprawdzimy, czy mieścimy się w normach czy też nie. Wskaźnik ten pozwala monitorować wagę, co ma na przykład duże znaczenie w przebiegu ciąży, w trakcie odchudzania czy w przypadku walki z anoreksją i próbą ,,zdobycia” dodatkowych kilogramów. Klasyczny kalkulator daje ogólny wynik, ale chcąc uzyskać go w bardziej precyzyjnej formie, warto korzystać z kalkulatorów skierowanych dla konkretnych grup osób, w tym dla nastolatków, dla dzieci czy kobiet w ciąży. Co istotne, duże znaczenie dla wskaźnika BMI ma również i masa mięśniowa czy też gęstość kości, dlatego też należy wziąć pod uwagę każdy z elementów, by BMI wskazywało faktyczny stan dla danej osoby. 

 

waga diagnostyczna

Wartości BMI wynoszą:

  • poniżej 16: wygłodzenie
  • 16 - 16.99: wychudzenie
  • 17 - 18.49: niedowaga
  • 18,5 - 24.99: waga prawidłowa
  • 25 - 29,9: nadwaga
  • 30 - 34.99 I stopień otyłości 
  • 35 - 39.99 II stopień otyłości
  • powyżej 40 - otyłość skrajna

 

BMI pozwala określić, jaka jest prawidłowa waga ciała do wzrostu i wieku, dlatego też warto regularnie ten parametr kontrolować. Można wykorzystać tutaj kalkulator BMI lub dokonać obliczenia na podstawie wzoru: BMI=masa ciala/ wysokość w metrach do kwadratu. Czy BMI zawsze jest wiarygodne? Nie. Obliczanie tego wsaźnika nie sprawdza się wśród kobiet w ciąży, dzieci w największej fazie wzrostu, a także osób starszych czy sportowców, bowiem u tych występuje zwiększona ilość tkanki mięśniowej, a ta jest zdecydowanie cięższa, niż tkanka mięśniowa. Nadwaga czy otyłość wpływają znacząco na zwiększone ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich, które wpływają znacząco na zdrowie, ale także i na życie danej osoby. Największą tego konsekwencją jest między innymi cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, nadciśnienie, zawał mięśnia sercowego i inne, bardzo niebezpieczne dla organizmu człowieka stany.

 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju wagi, dzięki którym można kontrolować kilogramy i w razie niepokojących sygnałów - stosunkowo szybko zareagować. Dużą popularnością cieszy się waga BMI, która oprócz kilogramów, automatycznie wskazuje także i ten parametr. Chcąc jednak uzyskać zdecydowanie bardziej dokładne wyniki, idealnym rozwiązaniem i doskonałą alternatywą dla takich pomiarów jest analiza składu ciała, w której to za pomocą specjalnych urządzeń, sprawdza się procentową zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej, ilość wody w organizmie czy wiek metaboliczny. Oczywiscie waga łazienkowa jest wartym posiadania urządzeniem w domu, ale nie zawsze jest ona w stanie dać tak miarodajny wynik, na jakim mogłoby nam zależeć. 

 

Rodzaje wag dostępnych na rynku

 

Asortyment produktów obejmujących wagi jest niezwykle szeroki i różnorodny, co sprawia, że bez problemu jej zakup można dostosować do konkretnego miejsca, jak również i badanej osoby. Istotne znaczenie ma waga dla niemowląt w którą wyposażone są oddziały położnicze i dziecięce, a także gabinety pediatryczne. Taka waga niemowlęca ma odpowiedni kształt, który chroni przed wypadnięciem dziecka, ale także i posiada wiele funkcji, z pomocą których pomiar jest w pełni miarodajny i dokładny. Największą popularnością cieszą się wagi Seca, które mają tak wiele możliwości, iż przy pomiarach małych dzieci, okazują się być po prostu niezawodne. W przypadku klasycznych urządzeń, najbardziej popularne są wagi elektroniczne. Na potrzeby szpitali, gabinetów pielęgniarek i innych placówek, sprawdzają się wagi kolumnowe, które pozwalają dokonać także i pomiaru wzrostu. Dla pacjentów leżących, którzy nie są w stanie samodzielnie wstać czy usiąść, sprawdza się waga platformowa, z kolei dla tych na wózkach czy podtrzymujących się, rewelacyjną opcją jest bezprzewodowa waga wielofunkcyjna

 

Jak walczyć z otyłością?

 

Otyłość jest ogromnym problemem, z jakim zmagamy się na każdym kroku. Przyczyny otyłości związane są przede wszystkim z niewłaściwą dietą, jak również i aktywnością fizyczną. Przetworzone jedzenie, zbyt duża ilość kalorii, fast foody, dużo słodyczy, nieregularność posiłków, a ponadto brak aktywności czy wysokie tempo życia. Nie mamy chwili na odpoczynek, relaks, śpimy krótko i płytko. Taki stan wpływa znacząco na nadciśnienie tętnicze, na rozwój cukrzycy II stopnia, na problemy z sercem. Nieleczone stany przyczyniają się do zawału serca i innych chorób, które w konsekwencji mogą doprowadzić nawet do śmierci. Otyłość sprawia, że jakość życia ulega znacznemu pogorszeniu. Pojawia się zadyszka podczas chodzenia, występują bóle w klatce piersiowej, bóle i zawroty głowy, a dalej gorsze samopoczucie, osłabienie organizmu. Im szybciej zareagujemy - tym większe są szanse na to, by z problemem tym móc sobie poradzić. 

 

Co zrobić, aby walczyć z otyłością? Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim zdrowa, zbilansowana dieta i ruch każdego dnia, bowiem tylko to jest w stanie przyczynić się znacząco do lepszego komfortu i jakości życia, z dbałością przede wszystkim o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Inna będzie dieta dla cukrzyka, inna dieta na cholesterol, jeszcze inna w przypadku uczulenia na gluten czy laktozę. Kluczowe więc tutaj znaczenie ma dobranie odpowiednich składników, z których powstanie menu na każdy dzień, a następnie wyliczenie stosownej ilości kalorii, bowiem tylko i wyłącznie dieta redukcyjna jest w stanie uporać się z nadmiarem kilogramów. Chcąc schudnąć, trzeba jeść mniej kalorii, niż organizm potrzebuje, bowiem musi on czerpać energię z nagromadzonej tkanki tłuszczowej, spalając ją.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny