ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Elektrostymulatory już jakiś czas temu znalazły swoje zastosowanie w świecie fitness. Coraz częściej są także wykorzystywane w procesie rehabilitacji. Niektórzy jednak do dzisiaj szukają odpowiedzi na to, który elektrostymulator wybrać i jak go używać. Wątpliwości są tym większe, im więcej różnych opinii słyszy się na ich temat. Pora więc rzetelnie przedstawić elektrostymulatory i ich funkcję.

Do czego służą elektrostymulatory?

Zanim opowiemy, do czego służą elektrostymulatory, kilka słów o tym, jak w ogóle działają. Praca tych urządzeń polega na emitacji impulsów elektrycznych celem wywołania skurczów mięśni, aby aktywować je do pracy. Wbrew mylnym opiniom, elektrostymulatory nie służą wyłącznie wyrzeźbieniu tkanki mięśniowej, ale wykorzystywane są również do walki z bólem stawów i mięśni. Stosowanie elektrostymulatorów w celach rozbudowy tkanki mięśniowej przynosi oczywiście oczekiwane rezultaty, ale ich zakres zastosowania jest o wiele szerszy. Regularne stosowanie elektrostymulatorów pobudza mięśnie do pracy, pomagając rozwijać ich tkankę i wzmocnić kurczliwość mięśni. Po długotrwałym unieruchomieniu kończyny, stosowanie elektrostymulatorów podczas rehabilitacji wspomaga proces przywrócenia funkcji ruchowych, a także poprawia ukrwienie.

 

Zastosowanie elektrostymulatorów z uwagi na branżę, w której są stosowane:

  • Sport - w tej dziedzinie użytkowanie elektrostymulatorów wspiera działania treningowe i wspomaga rozbudowę tkanki mięśniowej. Sportowcy używają elektrostymulatorów również w czasie tzw. roztrenowania się, na czas regeneracji, w celu rozluźnienia mięśni.
  • Rehabilitacja - tu elektrostymulatory biorą udział w aktywowaniu tkanki mięśniowej do pracy i przywrócenia jej funkcjonalności.
  • Kosmetologia - salony kosmetyczne proponują liczne zabiegi służące modelowaniu ciała. Elektrostymulatory także przyczyniają się do tego, a stosowane w połączeniu z zabiegami, wzmacniają ich efekt

elektrostymulator

Elektrostymulator, a spalanie tłuszczu

Zastosowanie elektrostymulatorów w procesie odchudzania staje się coraz bardziej popularne. Czy urządzenia te naprawdę wpływają na spalanie tłuszczu? Elektrostymulatory stosowane regularnie faktycznie przynoszą wspaniałe efekty w postaci wyrzeźbionego ciała. W jaki sposób elektrostymulatory wpływają na spalanie tłuszczu?

  • Poprawienie krążenia krwi - wraz z usprawnieniem układu krążenia, zwiększa się dotlenienie krwi, co z kolei wpływa na spalanie tłuszczu.
  • Wywołanie napięcia mięśniowego - impuls elektryczny wywołuje reakcję konkretnej grupy mięśni. Nawet jeśli jest to reakcja na bodziec w postaci impulsu, to do wykonania napięcia mięsień wykorzystuje energię, spalając kalorie.

Osoby stosujące elektrostymulatory, faktycznie mogą zaobserwować spadek poziomu tkanki tłuszczowej oraz wymodelowanie wybranej partii ciała. Należy jednak pamiętać, że elektrostymulator nie jest zamiennikiem treningu, a jedynie dodatkiem do regularnej aktywności fizycznej.

 

Jak użytkować elektrostymulator?

Bywa, że po zakupie elektrostymulatora, chęć osiągnięcia spektakularnych efektów w krótkim czasie sprawia, że rozpoczynamy bardzo intensywnie go użytkować. Najwyższy program w połączeniu z bardzo długim czasem korzystania z urządzenia wydaje się być sprytną drogą na skróty, jednak nie powinno się praktykować takich działań.

Jak bezpiecznie użytkować elektrostymulator?

  • Sprawdź, czy to urządzenie jest dla Ciebie - przeciwwskazania do używania elektrostymulatora bez wcześniejszego kontaktu z lekarzem to m.in: ciąża, problemy neurologiczne oraz zamontowany rozrusznik serca.
  • Przygotuj odpowiednio skórę - na części ciała, na której użytkowany będzie elektrostymulator, nie powinny znajdować się żadne kremy, maści, ani rany. Oczyść i osusz skórę, zanim zaczniesz korzystać z urządzenia.
  • Najpierw naklejaj elektrody, później włączaj urządzenie - w przypadku elektrostymulatorów zakładanych i zapinanych na rzep, zasada jest taka sama jak w przypadku elektrostymulatorów z elektrodami: najpierw umieść urządzenie w odpowiednim miejscu, dopiero później je załącz.
  • Zwiększaj programy stopniowo - rozpocznij od najsłabszego programu, a gdy Twoje ciało przyzwyczai się do takiej intensywności treningu, dopiero wtedy zwiększaj moc działania elektrostymulatora.

elektrostymulator rehabilitacja

Nie tylko do rozwoju mięśni...

Jak już wspomniane było na początku artykułu, elektrostymulatory nie służą wyłącznie do modelowania sylwetki i rzeźbienia tkanki mięśniowej. Ich zastosowanie jest nieocenione również w dziedzinie rehabilitacji. Pacjenci, którzy wspomagają swoją terapię ruchową elektrostymulacją, szybciej wracają do sprawności fizycznej. Poza tym urządzenia te działają również przeciwbólowo. Działanie elektrostymulatora mające na celu uśmierzenie bólu stosowane jest w walce z bólem kręgosłupa, a nawet podczas leczenia rwy kulszowej. Nieocenione jest także zastosowanie elektrostymulatora menstruacyjnego, który pomaga wygrać z bólem podczas bolesnej menstruacji i w przypadku bólów towarzyszących endometriozie.

Szeroki zakres zastosowania elektrostymulatorów sprawia, że zyskują one coraz większą popularność. Możliwość walki z bólem i rezygnacja z przyjmowania tabletek przeciwbólowych to wystarczająca zachęta do wypróbowania tych urządzeń. W procesie rehabilitacji, odchudzania i jako element treningów sportowych - elektrostymulatory stosowane regularnie, zgodnie z ich przeznaczeniem, przynoszą najlepsze rezultaty.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny