Migreny stanowią niezwykle często pojawiający się problem, który dotyka szczególnie kobiety. Silny ból głowy, któremu zazwyczaj towarzyszą zaburzenia wzroku, stanowią dolegliwość, jaka uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Czy tak zwane aury migrenowe mogą mieć jednak i wpływ na serce? Czy ból głowy, może mieć także konsekwencje i dla naszego układu sercowego?

Migrena problemem ludzkości XXI wieku

Migrenowe bóle głowy stanowią coraz częściej pojawiającą się przypadłość. Dotyczą one co ⅕ części społeczeństwa. Aury migrenowe łączą w sobie zaburzenia wzroku, a więc błyskające światła czy martwe punkty, a następnie okropny, przeszywający ból głowy, który stanowi problem w codziennym funkcjonowaniu. Skąd taka przyczyna? Składa się na nią tak naprawdę wiele elementów, począwszy od zmian hormonalnych, przez stres, nieodpowiedni tryb życia, po zbyt małą ilość odpoczynku. I choć sama migrena kojarzy nam się z bólem, który jest trudny w codziennym życiu, to jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że może on przyczynić się także i do chorób serca.

 

Migrena a zwiększone ryzyko chorób serca

Patrząc na przeprowadzone badania, zauważyć można jedną zależność - osoby cierpiące na migrenowe bóle głowy, zdecydowanie częściej borykają się z chorobami układu krążenia. Należą do nich między innymi:

  • Zawał serca
  • Udar 
  • Zaburzenia rytmu serca
  • Zakrzepica żył głębokich
  • Przedwczesna śmierć

Nie ma tak naprawdę żadnych, konkretnych informacji, które byłyby w tym wszystkim odpowiednią układanką. Pojawia się bowiem wiele niewiadomych, które mogą, ale niekoniecznie muszą mieć wpływ na pracę serca w odniesieniu do bólów migrenowych głowy połączonych z zaburzeniami widzenia. Wedle opinii wielu badaczy i naukowców, duże znaczenie mogą odgrywać środki antykoncepcyjne, które często do takich stanów doprowadzają, a to dalej może być konsekwencją chorób serca. Czy oby jednak na pewno tak jest? Tego tak naprawdę nie jesteśmy w stanie jeszcze dziś się dowiedzieć.

 kobieta z bolem glowy na zewnatrz

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca

To, o co zadbać powinien każdy, walczący z migrenowymi bólami głowy i zaburzeniami widzenia, to przede wszystkim postawienie na zdrowy styl życia. Tylko bowiem w ten sposób można zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca, w tym udarów i zawałów. O czym więc należy pamiętać?

  • Odpowiednia waga ciałaa

Każda osoba borykająca się z otyłością lub nadwagą, naraża swoje serce na osłabienie. Nic bowiem nie działa tak szkodliwie na organizm, w tym właśnie i na serce, jak nadmiar kilogramów. Należy więc robić wszystko, by BMI było w normie, a ilość kilogramów odpowiednia do wzrostu i wieku. 

  • Ustabilizowanie ciśnienia krwi

Nadciśnienie tętnicze stanowi ogromny problem dla samego serca, dlatego też należy być pod stałą opieką specjalisty, a do tego dbać o kontrolę swojego ciśnienia i eliminację tych wszystkich czynników, które mogą przyczyniać się do jego wzrostu.

  • Zdrowa dieta

Nie można zapominać o zdrowej diecie, bowiem jak mówi hasło - jesteś tym, co jesz i tutaj sprawdza się doskonale. Należy więc stawiać na pełnowartościową, zbilansowaną dietę, by zachować odpowiednią masę ciała, ale jednocześnie i by stawiać na produkty, które dla serca są odpowiednie, w tym przede wszystkim na te z odpowiednią ilością kwasów tłuszczowych Omega - 3. 

  • Regularne ćwiczenia

I oczywiście na koniec to, co serce lubi najbardziej, a więc aktywność fizyczna. Ta powinna być dostosowana w pełni do danej osoby, adekwatnie do jej możliwości, kondycji czy stanu zdrowia. W każdym jednak wieku ruch jest wskazany, bez względu na to, czy będzie to codzienny spacer, jazda na rowerze, bieganie czy fitness.

 

Kardiogenny ból głowy

Mówiąc o migrenie i jej wpływie na serce, warto także zwrócić uwagę między innymi na kardiogenny ból głowy. Czym on jest? Jak się objawia? Jakie są skutki jego występowania? 

Mówiąc o bólu głowy, mogłoby się wydawać, iż jego przyczyna dotyczy właśnie tego obszaru. Okazuje się jednak, że niekoniecznie tak musi być zawsze. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których ból głowy może być wynikiem niedokrwienia serca. Ten stan jest bardzo niebezpieczny, z racji tego, że rzadko kiedy osoba chora łączy go z sercem, stąd też nie ma konkretnej diagnozy, a pogłębiające się niedokrwienie może skutkować między innymi zawałem serca

Czym się on objawia? Nie ma konkretnych, charakterystycznych cech. Zazwyczaj widoczne są bóle w klatce piersiowej, ale oprócz tego zauważalne są między innymi: nudności i wymioty, wrażliwość na światło i dźwięki. Ponadto, to co jest bardzo charakterystyczne dla tego stanu, to bóle i duszności po wysiłku fizycznym, które mijają po podaniu leków, na przykład nitrogliceryny. 

 

Czym różni się kardiogenny ból głowy od migreny?

Tym, że w przypadku migreny bóle pojawiają się w dowolnej chwili, bez żadnego reguły, w kardiogennym zaś bólu, po wysiłku. Każda wzmożona aktywność fizyczna może skutkować właśnie wystąpieniem bólu głowy i taki właśnie objaw nie powinien być bagatelizowany, bowiem może on świadczyć właśnie o chorobie niedokrwiennej serca. Wystarczy wówczas zgłosić się do specjalisty, by ten przeprowadzając wywiad, a następnie wykonując badanie EKG serca, zdiagnozował lub wyeliminował taką przypadłość. Czy to wystarczy? Niekoniecznie! 

Oprócz bowiem zwykłego EKG spoczynkowego, istotną rolę odgrywa także próba wysiłkowa. Takie badanie jest najbardziej skuteczne i miarodajne, jeśli w grę wchodzi wykrycie choroby niedokrwiennej serca. Na czym takie badanie polega? Osoba badana poddawana jest sprawdzeniu EKG czynnościowego, a więc w trakcie wykonywania aktywności. Chory może chodzić lub biegać na bieżni o różnym poziomie jej nachylenia lub jeździć na rowerku, zwiększając moc obciążenia. Dzięki umieszczonym na ciele elektrodom EKG, badana jest czynność elektryczna serca i powstały na tej podstawie zapis EKG jest dokładną informacją dla lekarza dotyczącą pracy największego mięśnia w organizmie. 

Jest wiele rodzajów migreny, która stanowi najczęstszą z chorób układu nerwowego. Niestety, ale znalezienie na nią odpowiedniego leku jest niezwykle trudne, szczególnie, że często ciężko jest ją zdiagnozować. Migrena może bowiem być związana ze zmianami hormonalnymi, z nadmiernym stresem, z innymi chorobami, w tym właśnie chorobami serca. W żadnym wypadku nie można bagatelizować występujących dolegliwości bólowych ze strony głowy, bowiem mogą być one niezwykle niebezpieczne, zarówno dla zdrowia pacjenta, jak również i jego życia. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia serca i jego niedokrwienia, dlatego też kluczowe znaczenie ma to, by nie bagatelizować objawów, stawiać na szybką diagnozę i ewentualną odpowiednią opiekę medyczną. To stanowi rzecz najważniejszą.