ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Już ponad połowa populacji zmaga się z nadciśnieniem tętniczym, które należy do chorób społecznych. Do kontroli ciśnienia przeznaczony jest ciśnieniomierz, występujący w różnych wariantach. Wśród nich jest ciśnieniomierz nadgarstkowy, czyli niewielki aparat do pomiaru ciśnienia, zakładany na nadgarstek. Czy ciśnieniomierze nadgarstkowe są dokładne i u kogo sprawdzają się najlepiej?

Czym jest ciśnieniomierz nadgarstkowy? 

Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest aparatem przeznaczonym do pomiaru ciśnienia tętniczego. Zakładamy go na rękę, dokładnie na nadgarstek, czyli inaczej, niż jest to w przypadku dobrze znanym wszystkim ciśnieniomierzach naramiennych. Składa się z rękawa połączonego z aparatem z wyświetlaczem, który jest do niego przymocowany na stałe. Ciśnieniomierz na nadgarstek wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, mankiet również jest przystosowany do zakładania tylko na ten obszar ręki. Zapinamy go na rzep, co można zrobić jedną ręką. Urządzeniem sterujemy przy pomocy przycisków znajdujących się na wyświetlaczu. Ciśnieniomierz elektroniczny nadgarstkowy jest urządzeniem automatycznym, pomiar wykonywany jest samoczynnie po przyciśnięciu odpowiedniego przycisku. Ciśnieniomierz nadgarstkowy mierzy zarówno ciśnienie, jak również puls. W zależności od modelu posiada również dodatkowe funkcje. W pamięci urządzenia mogą zapisywać się pomiary z ostatnich kilku lub kilkunastu dni. Tego typu aparaty do pomiaru ciśnienia są bardzo praktyczne, co wynika z ich niewielkich rozmiarów. Można je zabrać m.in. w podróż. 

 

U kogo najlepiej sprawdzi się ciśnieniomierz na nadgarstek? 

Aparat ciśnieniowy nadgarstkowy przeznaczony jest dla każdego, kto dla własnej wiedzy w celach profilaktycznych, jak też ze względu na występujące choroby układu sercowo-naczyniowego czy też podwyższonego ryzyka nadciśnienia chce lub powinien kontrolować swoje ciśnienie. Szczególnie dobrze sprawdza się u pacjentów z nadwagą. Łatwo się go zakłada oraz bez problemu można dopasować do obwodu ręki. Prościej również wykonuje się pomiary. Ciśnieniomierz nadgarstkowy łatwiej jest dopasować do każdej osoby, niż jest to w przypadku ciśnieniomierza naramiennego , przy którym mankiet nie zawsze pasuje do większego obwodu ręki. 

Aparaty do mierzenia ciśnienia nadgarstkowe są również polecane dla osób starszych, mających problemy z poruszaniem. Pomiary można wykonać w bardziej komfortowej dla nich pozycji, bez konieczności używania dużej siły przy zakładaniu mankietu. Są to urządzenia często wykorzystywane w celach profilaktycznych. Zajmują niewiele miejsca, dlatego są wybierane przez osoby, które chcą tylko okazjonalnie monitorować stan swojego ciśnienia. Traktuje się je też jako dodatkowe aparaty do mierzenia ciśnienia które można zabrać ze sobą w podróż.

 

Aparat do mierzenia ciśnienia na nadgarstek – prawidłowy pomiar krok po kroku 

Ciśnieniomierz nadgarstkowy różni się od ciśnieniomierzy naramiennych wyglądem i nieco sposobem użycia . Pomiar wykonuje się jednak szybko i w bardzo prosty sposób. Badanie kontrolne trwa zaledwie kilkanaście sekund. Przed przystąpieniem do badania należy odpocząć i uspokoić organizm. Na kilkadziesiąt minut rezygnujemy też z wysiłku i staramy się unikać stresu. W przeciwnym razie ciśnienie tętnicze będzie wyższe, niż jest to w rzeczywistości. Ciśnieniomierz na rękę zakładamy, kiedy znajdujemy się w pozycji siedzącej. Mankiet zakładamy na nadgarstek i rękę opieramy wygodnie na płaskiej powierzchni, np. na stole lub łóżku tak, aby znajdowała się na wysokości serca. Włączamy urządzenie i czekamy, aż mankiet wypełni się powietrzem. W trakcie trwania badanie nie ruszamy się i nie rozmawiamy. 

wykonanie pomiaru cisnieniomierzem nadgarstkowym mezczyznie

Dobry ciśnieniomierz nadgarstkowy – funkcje i kluczowe parametry 

Opinie o ciśnieniomierzu na nadgarstek są bardzo dobre, szczególnie wśród osób, które nie mogą korzystać z typowych ciśnieniomierzy naramiennych. Docenia się go za niewielkie rozmiary i dużą uniwersalność. Korzystać z niego może każdy niezależnie od obwodu ręki. Dobry ciśnieniomierz nadgarstkowy wyposażony jest w detektor ruchu. W trakcie pomiaru nie powinno się wykonywać żadnych ruchów, ponieważ ma to wpływ na wiarygodność wyniku. W przypadku detektora otrzymujemy informację, że ruch został wykryty i badanie należy przeprowadzić raz jeszcze. Według opinii o ciśnieniomierzu nadgarstkowym dużą zaletą modeli jest obecność dwóch czujników, wykonujących jednocześnie pomiary ciśnienia. Dzięki temu mamy szansę na uzyskanie precyzyjniejszego wyniku. W przypadku dużych rozbieżności, urządzenie zaleca powtórzenie pomiaru. Wybierając ciśnieniomierz na nadgarstek, zwróć też uwagę na pamięć urządzenia, im jest ona większa, tym lepsze możliwość kontroli i porównywania wyników. W pamięci zapisuje się od kilku nawet do kilkudziesięciu wyników. W ten sposób monitorujemy zmiany, jakie zachodzą w organizmie na skutek wdrożonego leczenia czy też reakcję organizmu na konkretne bodźce, np. stres i wysiłek fizyczny. 

Warto również zdecydować się na aparat ciśnieniowy nadgarstkowy z funkcją wykrywania arytmii. Jest to zaburzenie polegające na nieregularnym biciu serca. To bardzo duża zaleta tego typu urządzeń, ponieważ pozwala odpowiednio wcześniej zdiagnozować chorobę, co przekłada się na większą skuteczność leczenia. Aparat może być ponadto wyposażony w inne czujniki, jak np. czujnik położenia ręki i mankietu. Niektóre modele posiadają też funkcję uśredniania kilku ostatnich pomiarów. Jeżeli kupujemy ciśnieniomierz nadgarstkowy dla seniora, niech ma on duży wyświetlacz oraz będzie maksymalnie łatwy w obsłudze. Cena ciśnieniomierza na nadgarstek uzależniona jest od jego funkcjonalności. 

 

Czy ciśnieniomierze nadgarstkowe są dokładne? 

Wiele osób  zastanawia się, czy ciśnieniomierz nadgarstkowy jest dobry i jaka jest jego dokładność. Opinie o ciśnieniomierzu nadgarstkowym wzbudzają wiele wątpliwości, ponieważ pacjenci, ale też specjaliści wskazują, że są to aparaty o mniejszej precyzji pomiarowej niż ciśnieniomierze naramienne. W trakcie badania wykorzystywana jest żyła w nadgarstku, która jest mniejsza, niż żyła łokciowa. To oznacza, że badanie może wykonywać się trudniej. Nowoczesne ciśnieniomierze nadgarstkowe są jednak tak zaprojektowane, aby w możliwie jak najmniejszym stopniu pod względem dokładności różniły się od modeli naramiennych. Ciśnieniomierz nadgarstkowy pozwala precyzyjnie określić, czy występuje nadciśnienie, a nawet arytmia oraz czy wynik jest zgodny z normą. 

Aparaty do mierzenia ciśnienia nadgarstkowe to dobry wybór dla osób zmagających się z otyłością. Polecane są również dla seniorów z ograniczeniem ruchowym. Chętnie wybierają go też Ci pacjenci, którzy potrzebują drugiego aparatu np. w podróży i podczas dłuższych wyjazdów. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny