Podstawowym parametrem, który najczęściej kontrolujemy w kontekście naszej sylwetki, jest nasza waga, będąca zazwyczaj głównym i jedynym wyznacznikiem naszego dobrego wyglądu. Tymczasem na masę ciała składa się wiele „składników”, są to mięśnie, tłuszcz, woda i kości, które są w różnych proporcjach. Ich kontrolę i badanie nazywamy analizą składu ciała, którą można przeprowadzić zarówno w profesjonalnym gabinecie dietetycznym, na siłowni i w klubie fitness, jak również w domu, np. w łazience.
Co to jest analiza składu ciała?
Skład ciała człowieka różni się w zależności od płci, wieku, diety, aktywności fizycznej i codziennych nawyków. Jeżeli chodzi o wagę, to jest to tylko liczba, informująca nas o tym, ile waży nasze ciało, ale nie o tym, jaki jest jego skład i procentowe proporcje poszczególnych składników. Analiza składu ciała pozwala nam na lepszą i wszechstronniejszą ocenę naszej sylwetki, ale też zdrowia. Dowiadujemy się z niej, jaki procent stanowią tłuszcz, woda, mięśnie i kości. To bardzo ważne, ponieważ często przy prawidłowej wadze mamy zbyt dużo tłuszczu w stosunku do mięśni, z kolei niewielka nadwaga może być spowodowana niekoniecznie nadmierną tkanką tłuszczową, ale zbyt dużą ilością wody. Badanie składu organizmu odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia, wykorzystującego fale prądowe. Wyposażone jest w elektrody przy stopach, a niekiedy dwie dodatkowe, które trzymamy w dłoniach. Czasem oprócz czterech wspomnianych parametrów analiza składu masy ciała obejmuje dodatkowe informacje, jak np. wskaźnik BMI czy też dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Analiza składu ciała na odziale szpitalnym seca 525
Skład ciała. Jakie są normy?
Jak przy każdym badaniu, również przy badaniu składu ciała, powinniśmy znać normy, aby ocenić, czy potrzebujemy wdrożenia zmian czy może nasze ciało jest w dobrej kondycji i proporcje poszczególnych składników mieszczą się w normie. Różnią się one jednak w zależności od płci. Wynika to z budowy ciała kobiety i mężczyzny, która jest inna w przypadku każdej z płci. Prawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej u pań to 15-25%, z kolei u panów do 10-20%. Przekroczenie tych wartości oznacza otyłość. Tkanka mięśniowa średnio wynosi ok. 30%, u panów może być ona większa, niż u pań. Ciało kobiety składa się w ok. 55% z wody, podczas gdy mężczyzn w 60%. Trzeba jednak wiedzieć, że panie mają większą tendencję do jej zatrzymywania się w organizmie, szczególnie w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego, kiedy przez przekroczenie tej normy mogą ważyć więcej. U zdrowego człowieka kości stanowią ok. 10-13% masy ciała.
Badanie składu ciała krok po kroku
Badanie składu ciała możemy przeprowadzić w domu lub też podczas wizyty u dietetyka, lekarza pierwszego kontaktu, na siłowni i w klubie fitness. Jest taka możliwość wtedy, gdy w danym miejscu znajduje się analizator składu ciała, czyli profesjonalne urządzenie, pozwalające na przeprowadzenie tego typu badania. Najlepiej jest je wykonać na czczo, rano. Powinno się być wypoczętym i zrelaksowanym. Na wagę wchodzimy bez butów i skarpetek, gołymi stopami, stając na elektrodach. Jeżeli dodatkowo są dwie do trzymania w rękach, to chwytamy je w dłonie. Najlepiej jest mieć na sobie lekkie ubranie lub samą bieliznę. Musisz wiedzieć, że ubranie to dodatkowe kilogramy, a także elementy, które mogą wpływać na wyniki badania. W trakcie analizy składu ciała urządzenie gromadzi informacje dotyczące jego poszczególnych składników. Wcześniej wprowadzane są do niego konkretne dane, jak Twój wiek, płeć, aktywność fizyczna i wzrost. Po przeprowadzonym badaniu składu ciała otrzymujesz wydruk z zapiskiem wszystkich parametrów.
Profesjonalny analizator masy ciała
Możemy z niego skorzystać w placówkach medycznych, nowoczesnych klubach fitness, a także u dietetyków. Profesjonalny analizator masy ciała to urządzenie, które bada znacznie więcej parametrów, niż tylko masę ciała, zawartość tłuszczu, mięśni, wody i kości. Otrzymujemy dodatkowo informacje dotyczące naszego wieku metabolicznego oraz BMI, BMR, ICW i ECW. Nierzadko również analizator ciała uwzględnia wskazówki ukierunkowane na prawidłową dietę, nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczną. Wyposażone jest w oprogramowanie dietetyczne, które automatycznie dostosowuje plan żywieniowy do parametrów składu ciała oraz celów, jakie chce osiągnąć badana osoba. Wyniki są drukowane, najczęściej są przedstawione w postaci przejrzystych tabelek i wykresów, z których bardzo łatwo i szybko można odczytać wszystkie dane.
Badanie składu ciała w gabinecie dietetyka w diagnozą trwa około 10 min. Używa się do tego analizatora seca 515
Łazienkowa waga z analizą ciała
Mniej zaawansowany analizator masy ciała każdy z nas może mieć w swoim domu. Jest to waga z analizą składu ciała, która wyglądem przypomina zwykłą wagę łazienkową. Posiada jednak elektrody emitujące fale prądowe, przechodzące przez całe ciało. Taka waga z analizą ciała dokonuje pomiarów podstawowych parametrów i składników naszego organizmu, a więc tłuszczu, mięśni, wody i kości. Podaje je w proporcjach procentowych. Wcześniej do urządzenia wprowadzamy wszystkie potrzebne dane, jak jest to przy profesjonalnym analizatorze masy ciała. Ponadto niektóre urządzenia posiadają funkcję zapamiętywania kilku ostatnich wartości, a także wprowadzenia danych więcej, niż jednej osoby.
Dlaczego warto wykonywać regularnie badanie składu ciała?
Analiza składu ciała jest stosunkowo nową praktyką, która jednak spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na jej wszechstronne zastosowanie. Pozwala na ocenę postępów treningowych, a także kontrolę efektów wdrożonej diety. Możemy sprawdzić, jak zmieniło się nasze ciało na przestrzeni kilku tygodni od momentu wdrożenia nowych nawyków oraz zmiany stylu życia. Badanie składu ciała regularnie jest wykonywane przez profesjonalnych sportowców, jednak coraz częściej po łazienkową wagę z analizą składu ciała sięgają osoby, które chcą lepiej zadbać o siebie i swoich najbliższych. Mamy dzisiaj zdecydowanie większą świadomość, że waga nie jest jedynym wyznacznikiem prawidłowego wyglądu naszego ciała. Równie duże znaczenie ma to, z czego się składa i w jakich proporcjach.
Badanie składu ciała możesz wykonać w gabinecie medycznym lub w domu. Decydując się na drugą opcję, potrzebujesz wagi z analizą ciała, która wyglądem przypomina zwykłą wagę łazienkową. Kontroluj swoją masę ciała i jej skład, wykonując regularne badanie raz na 1-2 tygodnie.