ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Często z powodu zdenerwowania czy nadmiernego stresu, odczuwamy nieprzyjemne bóle w okolicy klatki piersiowej. Pojawia się przyspieszony oddech, kołatanie serca, wewnętrzne rozbicie. Czym taki stan jest spowodowany? Czy nerwica serca faktycznie związana jest z nerwami? Jak najprościej taki problem można opisać? 

Czym jest nerwica serca?

Nerwica serca jest to dolegliwość, która związana jest ze stanem psychicznym. Nie jest to choroba, ale zaburzenie pracy mięśnia sercowego, które objawia się bólem w klatce piersiowej, dusznościami, problemem ze złapaniem głębokiego oddechu. Zaburzenie to związane jest bezpośrednio ze stresem. Jak więc widać, stany nerwowe nie są obojętne dla serca i niosą one poważne w skutkach konsekwencje. Co więc robić w przypadku tej dolegliwości? Jak wyleczyć ten problem? Czy jest on poważny dla zdrowia człowieka?

 

Nerwica serca - jak sobie pomóc?

Nerwica serca wynika przede wszystkim ze stresu. Oczywiście na każdego człowieka, może ona działać inaczej i z inną siłą. U jednych widoczna jest potliwość i przyspieszone bicie serca, u innych kołatanie serca, problemy ze złapaniem oddechu. Objawy nerwicy w każdym więc przypadku mogą wyglądać nieco inaczej, jednak zawsze należy odpowiednio do tego tematu podejść. Po pierwsze, należy spróbować się uspokoić, na ile tylko jest to możliwe. Ważne jest to, by opanować oddech, przestać myśleć o problemie i skupić się na próbie pomocy samemu sobie. Jeśli w porę nie uda się zatrzymać ataku nerwicy serca, może ona zakończyć się dużymi problemami kardiologicznymi. Unormowanie oddechu to rzecz priorytetowa. Należy zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza, postawić na ćwiczenia oddechowe, w najgorszym przypadku wziąć leki uspokajające. 

nerwica1

Jakie są objawy nerwicy sercowej?

Choć powyżej przedstawione zostały pobieżnie objawy nerwicy sercowej, to warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Najczęściej więc pojawiającymi się są:

 • przyspieszone bicie serca

Niezwykle nieprzyjemne uczucie, w którym osobie chorej wydaje się, że serce bije tak szybko, że zaraz wyskoczy. Taki stan powoduje strach, lęk i przerażenie, które odczuwalne jest wewnętrznym niepokojem, nad którym nie można zapanować. Często zbierać się może na wymioty.

 • bóle w klatce piersiowej

Pojawiające się bóle w klatce piersiowej dotyczą przede wszystkim okolic serca. To bije szybko, niemiarowo, pojawia się zaburzenie w jego pracy, w związku z czym odczuwalne są dolegliwości bólowe, które często trudno jest nawet dokładnie zlokalizować, bo nie zawsze są one odczuwalne w okolicy bezpośrednio przy sercu. 

 • kołatanie serca

Taki stan jest niezwykle problematyczny, bowiem osoba chora czuje się rozbita, zdenerwowana, niespokojna, a do tego ma nieprzyjemne uczucie wywracania się serca, które dalej prowadzi do duszności i problemów z oddychaniem. U jednych może towarzyszyć temu stanowi lęk, u innych silne pobudzenie.

 • duszności

Pojawiające się duszności sprawiają, że chory ma problemy z nabraniem powietrza. Chce wziąć głęboki oddech, ale w wyniku stresu pojawia się duszność w klatce piersiowej, która to uniemożliwia. 

 • osłabienie organizmu

U wielu osób z nerwicą serca pojawia się ogólne osłabienie organizmu. Chory czuje się wiecznie śpiący, zmęczony, zdekoncentrowany. Nie jest w stanie na niczym się skupić, bo nawet po kilku godzinach snu, czuje się bardzo źle. 

 • zawroty głowy

U chorych mogą pojawić się także zawroty głowy, prowadzące nawet do utraty przytomności. Jest to związane zazwyczaj bezpośrednio z dusznościami. Brak możliwości wzięcia pełnego oddechu, ogranicza ilość tlenu, w związku z czym pojawia się taki właśnie objaw. 

 • pocenie się

Wraz ze stresem czy z sytuacją lękową, pojawia się potliwość. Spocone dłonie, pot pod pachami, krople potu na czole. Taka potliwość nie wynika z ciepła otoczenia, ale jest właśnie reakcją na sytuację stresującą lub zdenerwowanie.

 • nudności i wymioty

Wiele osób stresując się, odczuwa nudności i wymioty. Organizm w taki właśnie sposób reaguje często na silny stres, nad którym ciężko jest mu zapanować.

 • zaczerwienie skóry

Bez wątpienia  u wielu osób zauważyć można zaczerwienienie, szczególnie na twarzy i na dekolcie. Pojawia się uderzenie gorąca. Sytuacja taka związana jest ze wzrostem przepływu krwi. 

 • mrowienie na ciele

Może zdarzyć się także i mrowienie, szczególnie odczuwalne na kończynach dolnych i górnych, a także na wargach.

Absolutnie żadnych objawów nie można bagatelizować. Jeśli wraz z pojawieniem się sytuacji stresowej, towarzyszą stanowi temu takie właśnie odczucia, należy zrobić wszystko, by organizm wyciszyć i uspokoić, bowiem trwanie w takim stanie przed dłuższy czas, może nieść za sobą poważne w skutkach konsekwencje. 

nerwica2

Nerwica serca - jak ją wyleczyć?

Przechodzimy do zasadniczej części tego tematu, a mianowicie do leczenia nerwicy serca. Co należy zrobić, by problem ten rozwiązać? Jakie podjąć działania, by ta dolegliwość przestała być tak dużym kłopotem? 

 • zmiana trybu życia

Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim zmiana trybu życia. Należy wyeliminować czynniki, które taką nerwicę powodują. Wiadomym jest, że nie jesteśmy w stanie uniknąć sytuacji stresowych czy rzeczy, które mogą powodować nasz niepokój, lęk czy też zdenerwowanie. Należy jednak dołożyć wszelkich starań, by tego stresu było jak najmniej. I oczywiście dodatkowo, istotne znaczenie tutaj ma także zdrowy sen, odpowiednia ilość odpoczynku niezbędna dla regeneracji czy na przykład aktywność fizyczna, która potrafi rozładować wszelkie problemy. 

 • wizyta u psychologa

Bardzo często w wielu przypadkach niezbędna wydaje się być wizyta u psychologa. Większość osób z nerwicą serca boryka się z lękami i problemami, nad którymi sami nie mają kontroli i nie mogą nad nimi zapanować. Pomoc specjalisty psychologa jest w stanie spojrzeć im na dane problemy nieco inaczej i w ten sposób znaleźć sposób na uspokojenie, na wyciszenie i relaks. Jeśli jest problem, warto dać sobie pomóc.

 • farmakologia

Choć jest to ostateczność, to jak najbardziej w wielu przypadkach stosowanie leków uspokajających i przeciwlękowych, okazuje się być jedynym sposobem na wyleczenie ciężkiej nerwicy serca. Oczywiście wiadomo, iż najpierw należy spróbować innych sposobów, a także stawiać na preparaty ziołowe, takie jak: melisa, lawenda, rumianek czy mięta. Kiedy jednak one nie pomagają, niezbędne są leki o silniejszym juz działaniu.

Jedno jest pewne - na pewno nerwicy serca absolutnie nie można bagatelizować. Odczuwając niepokojące objawy, dobrze jest wykonać podstawowe badania laboratoryjne, przejść badanie EKG serca, jak również i skorzystać z pomocy specjalisty, który poprzez wywiad i wyniki badań, będzie w stanie podjąć odpowiednie kroki i działania. Dolegliwość ta choć nie powoduje zagrożenia dla życia, a  jest problemem typowo związanym ze stresem i nerwami, to jednak przy długim trwaniu w takim stanie, serce może odczuć tego konsekwencje, dlatego też należy robić wszystko, by o nie dbać i jak najdłużej cieszyć się pełnym jego zdrowiem. To stanowi absolutnie rzecz priorytetową i o tym należy pamiętać. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny