ZAMKNIJ ZAMKNIJ

ekg zawał

EKG zawał- jest to wykonanie badania EKG serca w trakcie wystąpienia zawału. W większości przypadków elektrokardiografia wykazuje zmiany, jakie są widoczne na zapisie EKG serca, dlatego też to właśnie to badanie jest pierwszym, jakie się wykonuje, aby potwierdzić lub wykluczyć zawał mięśnia sercowego. Wykorzystując aparat ekg, a także podłączając elektrody ekg, można dokładnie sprawdzić czynność elektryczną rytmu serca, wskazując na pojawiajace się nieprawidłowości.

  • Acute Myocardial Infarction – zawał mięśnia sercowego. Jak powstaje zapis krzywej ekg?

    Niedokrwienie mięśnia sercowego prowadzi do uszkodzenia komórek serca, a ostatecznie do zawału mięśnia sercowego. Śmierć komórek następuje w obszarze zaopatrywanym w natlenioną krew przez daną gałąź tętnicy wieńcowej. Miejsce objęte zawałem ściany serca będzie miało kształt klina, z podstawą skierowaną w kierunku wsierdzia. Klinowate obszary niedokrwienia i uszkodzenia ściany serca zwężają się od strony wsierdzia i nakładają się na siebie. Krążenie oboczne, w którym uczestniczą także naczynia kolateralne sprawiają, że niektóre obszary podwsierdziowe zaopatrywane są z dwóch różnych odgałęzień tętnic wieńcowych.

  • Charakterystyka zawału oraz podstawowy obraz zawału serca w EKG

    Jak dochodzi do zawału? 

    Powszechnie wiadomo, że upośledzenie ukrwienia serca może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Kardiomiocyty jak i inne komórki, żeby przeżyć, potrzebują tlenu. Gdy go brakuje, komórki mogą ,,przełączać” się na metabolizm beztlenowy, ale jest on o wiele mniej wydajny. Ponadto ,proces ten, prowadzi do zakwaszenia. W takiej sytuacji dochodzi do nagromadzenia się szkodliwych metabolitów, a jeśli ukrwienie nie wróci do normy-do śmierci komórek.

  • ekg-serca-wykonanie-badania

    Czy EKG wykryje zawał serca? Zalety badania

    Zawał serca jest na liście najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju. Ryzyko jego wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem, chociaż zawału mogą doświadczyć też osoby młode, na co wpływ ma wiele czynników, w tym też styl życia i codzienne nawyki. Każdego roku z powodu zawału umiera około 30 000 Polaków. Czasami ataki pojawiają się kilkakrotnie, niektóre nie są konsultowane z lekarzem, a osoba może nie być świadoma, że miała zawał serca, a nawet kilka zawałów w ciągu ostatnich lat. Do monitorowania pracy serca wykorzystuje się nieinwazyjne badanie EKG. Czy EKG pokaże przebyty zawał? Czy może być ono pomocne w diagnozie i leczeniu?


  • Elektrokardiografia EKG

    EKG jest jednym z tych popularnych badań, które pozwalają lekarzowi „zajrzeć” do naszego serca. Warto wiedzieć, na czym polega i jak przebiega to popularne badanie.

  • Jak żyć po zawale serca?

    Na skutek dolegliwości sercowo-naczyniowych w krajach europejskich umiera dwa razy więcej osób niż w konsekwencji chorób nowotworowych. Stan niedokrwienia mięśnia sercowego, mówiąc inaczej – zawał serca – doprowadza do martwicy mięśnia spowodowanej niedokrwieniem w związku z zamknięciem tętnicy wieńcowej.

  • Kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego - Program KOS

    Zawał jest dramatycznym wydarzeniem, które pozostawia ślad w całym organizmie. Po zawale konieczne jest specjalistyczne leczenie i rehabilitacja. Właśnie dlatego został stworzony program kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego KOS-ZAWAŁ. Komu służy i na czym polega?

  • Zapis EKG po przebytym zawale

    Do zawału serca dochodzi na skutek zaburzeń równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem na tlen, a jego zużyciem, przez co mięsień sercowy jest niedotleniony. Wszelkie nieprawidłowości związane z pracą serca możemy zdiagnozować z wykorzystaniem badania EKG, przeprowadzanego zarówno w celach diagnostycznych, jak też kontrolnych. Czy EKG wykaże przebyty zawał serca i w jaki sposób się on objawia? 

  • Zapis wewnątrzwieńcowy i przezklatkowy krzywej EKG podczas zawału serca

    Zawał sercawidoczny jest na zapisie EKG. Warto jednak przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, odnosząc się między innymi do IC - EKG, jakim jest elektrokardiograficzny zapis wewnątrzwieńcowy w porównaniu do zapisu nasierdziowego. Jeden i drugi wykazuje spore zbieżności, dlatego też warto temu tematowi przyjrzeć się nieco bliżej. Gdzie zauważalne są największe różnice? Jak wygląda zapis EKG wewnątrzwieńcowy, a jak wygląda zapis EKG przezklatkowy? 

  • Zawał serca - rodzaje i obraz w EKG

    Zawał ściany przedniej

    Izolowany Zawał ściany przedniej nie zdarza się często. Zazwyczaj wiąże się zawałem przegrody, ściany bocznej albo obu jednocześnie. W zapisie elektrokardiograficznym ścianie przedniej odpowiadają odprowadzenia V3 i V4. W sytuacji, w której zawał obejmuje ścianę przednią jak i przegrodę zmiany w EKG dotyczą odprowadzeń od V1 do V4.  Kiedy mamy do czynienia z zawałem ściany przedniej i bocznej zmiany pojawią się w odprowadzeniach V3 do V6, czasem także w I i aVL.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny