ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Problemy z sercem dotykają coraz więcej osób i to już w młodym wieku. Przyczyną tego jest zły styl życia, nadmiar stresu, przepracowanie i przemęczenie. Tymczasem problemy z sercem mogą prowadzić nawet do zagrożenia życia.

Samo EKG pozwala ocenić pracę serca tylko w danej chwili i można wykonać je wszędzie (np. w każdej przychodni rodzinnej). Jednak występowanie objawów wraz z nieprawidłowym wynikiem EKG skłania rodzinnego lekarza do skierowania pacjenta do kardiologa. Ten zaś zleca takie badania, jak echo serca czy holter. 

 

Czym jest holter?

Holter to nic innego jak przenośne EKG. Z jego pomocą przeprowadzane jest monitorowanie pracy serca przez całą dobę.

Holter składa się z podobnych elektrod, jak zwykłe EKG, które są przyklejane mocno do ciała pacjenta. Elektrody połączone są z urządzeniem, które nie posiada wyświetlacza ani nie drukuje wykresów na papierze, ale rejestruje wszystko na nośniku. Urządzenie należy nosić przez całą dobę, pod ubraniem. Trzeba z nim również spać. Nie jest to zbyt wygodne, ale nie trzeba obawiać się, że któraś elektroda się odklei, bo zwykle trzymają się mocno.

Pacjent najpierw przychodzi do przychodni na montaż urządzenia, a po 24 godzinach pojawia się z powrotem na jego zdjęcie. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i nie ogranicza w żaden sposób pacjenta. Wręcz wskazane jest wykonywanie normalnie codziennych czynności, choć nieco problematyczne może być wykonywanie ćwiczeń czy pójście do pracy lub przebywanie poza domem. Kable, które mogą być widoczne pod ubraniem mogą powodować dyskomfort psychiczny i opór przed wychodzeniem z domu. Jednak to właśnie zwykłe, codzienne czynności powodują zaburzenia w pracy serca, więc pacjent absolutnie nie powinien przebywać cały czas w spoczynku.

 

O czym pamiętać podczas badania holterem?

Badanie holterem nie wymaga specjalnego przygotowania. Ewentualnie mężczyźni powinni przed pójściem na montaż urządzenia wygolić klatkę piersiową. Należy jednak pamiętać o kilku sprawach podczas noszenia urządzenia. Warto darować sobie kąpiel w czasie noszenia holtera, aby nie zalać go wodą. Oprócz tego przez cały czas należy notować wszystkie sytuacje, w których nastąpiły reakcje na jakieś bodźce, emocje czy wysiłek. Należy więc zanotować godzinę i powód wystąpienia strachu, radości, wysiłku czy innych emocji. Na przykład musimy zanotować każde wejście po schodach, ćwiczenia, emocje podczas oglądania filmu, serialu czy meczu.

Takie sytuacje będą usprawiedliwieniem dla zbyt wysokiego tętna zarejestrowanego przez urządzenie. W przypadku takich momentów bez usprawiedliwienia dochodzi do wykrycia nieprawidłowości w pracy serca, co powoduje konieczność skierowania pacjenta na dodatkowe badania lub leczenie w przypadku uzyskania konkretnej diagnozy. Starajmy się jednak w czasie badania zrezygnować z dużej aktywności fizycznej. Nie powinno się także dotykać i manipulować urządzeniem. Należy zachować ostrożność podczas zmieniania odzieży choć elektrody nie powinny się odkleić. Trzeba także pamiętać o tym, by w trakcie badania nie korzystać z elektrycznych koców, poduszek czy masażerów.

mezzczyzna z holterem 

Holter z całodobowym monitoringiem ciśnienia

W przypadku, gdy u pacjenta istnieje podejrzenie nadciśnienia, kardiolog zleca wykonanie zaawansowanego holtera z całodobowym pomiarem ciśnienia tętniczego. To badanie praktycznie nie różni się niczym od zwykłego holtera. Jedyna różnica, to emitowane przez holter mierzący ciśnienie sygnały dźwiękowe, które mogą sprawiać dyskomfort pacjentowi, szczególnie psychiczny i zniechęcić do przebywania poza domem. Całodobowy monitoring ciśnienia pozwala określić, czy u pacjenta występuje regularnie zbyt wysokie ciśnienie, czy są to skoki, spowodowane konkretnymi przyczynami, czyli właśnie emocjami, stresem bądź wysiłkiem, co powinno być przez pacjenta skrzętnie notowane.

 

Wskazania do przeprowadzenia holtera

Wskazaniem do przeprowadzenia całodobowego monitoringu pracy serca są poza nieprawidłowym wynikiem zwykłego EKG, objawy występujące u pacjenta. Zazwyczaj holter zalecany jest przy podejrzeniu tachykardii, bradykardii, arytmii czy innych problemów z sercem, które sugerują takie objawy, jak kołatania serca, wysoki puls, wysokie ciśnienie, nierówny rytm serca, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy czy nawet zasłabnięcia lub omdlenia. W przypadku wykrycia choroby i konieczności leczenia, lekarz może zalecić kontrolne wykonanie holtera w celu porównania nowych wyników z wcześniejszymi i oceny efektów leczenia. Holter bywa też wykonywany u osób po operacjach serca, na przykład w celu monitorowania pracy wszczepionego rozrusznika. Przeciwwskazań z kolei nie ma praktycznie żadnych. Holter jest badaniem całkowicie bezpiecznym dla pacjenta.

holter ekg aspekt 712 v301 z oprogramowaniem holcard 24 W 

Co oprócz holtera?

Oprócz holtera, kardiolog może zalecić również wykonanie takich badań jak echo serca czy próba wysiłkowa. Zazwyczaj pacjentom z objawami wskazującymi na problemy z sercem zleca się cały komplet badań, szczególnie jeśli EKG jest nieprawidłowe. Należy jednak pamiętać, że nawet prawidłowy wynik zwykłego EKG nie oznacza, że żadnych problemów nie ma. Może akurat ich nie być w momencie wykonywania EKG. Dlatego właśnie całodobowy monitoring serca z pomocą holtera, jest badaniem znacznie bardziej miarodajnym, które pozwala wykryć to, co nie zawsze jest widoczne w zapisach EKG.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny