ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Wiemy, że zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche powietrze nie są dobre dla naszego zdrowia, a także mamy świadomość konieczności utrzymywania wilgotności powietrza w mieszkaniu na odpowiednim poziomie – 40-60%. Tymczasem nadmierna wilgoć w domach jest powszechnym problemem, co wynika zarówno z błędów konstrukcyjnych, nieprawidłowego użytkowania mieszkania, jak też naszych codziennych nawyków. Jak osuszyć mieszkanie domowym sposobem i jaki pochłaniacz wilgoci wybrać do domu? 

Kiedy osuszanie powietrza jest konieczne? 

Czy zawsze musimy powietrze osuszać w mieszkaniu? Kiedy naprawdę nasze wnętrze tego potrzebuje? Na pewno wtedy, kiedy wilgotność powietrza jest wyższa niż 60%. To już przekroczenie normy, które czasem występuje jedynie chwilowo, np. po kąpieli w łazience czy gotowaniu w kuchni. Jeżeli wentylacja jest dobra , zapewne w kilka minut uporamy się z problemem i będzie on przez nas niedostrzegalny. Długo utrzymująca się w mieszkaniu podwyższona wilgotność objawia się m.in. pleśnią i grzybem na ścianie. Zazwyczaj obserwujemy je w narożnikach pokoju, a także tam, gdzie wilgoć jest największa, czyli w kuchni i łazience oraz nad oknami. Pojawia się specyficzny zapach stęchlizny. Często też na meblach osadzają się krople wody, ich powierzchnia jest wilgotna, podobnie jak tkaniny w mieszkaniu, czyli narzuty, koce, firany i zasłony. W szafie ubrania również mają charakterystyczny zapach i mogą być wilgotne. Jeżeli w takich okolicznościach zastanawiasz się, czy i jak osuszyć powietrze, powinieneś mieć świadomość, że jest to już zaawansowany problem i wymaga przede wszystkim sprawdzenia, jak bardzo wysoka jest wilgotność powietrza w Twoim mieszkaniu. Warto jest zadbać o usunięcie powstałych już szkód, zlokalizowanie źródła problemu i zabezpieczenie domu. Następnie przeprowadzamy osuszanie powietrza domowymi sposobami lub sięgamy po skuteczniejsze metody, jak profesjonalne pochłaniacze wilgoci.

 

Jak wysuszyć powietrze w domu? Ważne aspekty na etapie budowy i wykończenia 

O odpowiedni poziom wilgotności powietrza powinno się zadbać już na etapie budowy domu, oczywiście jeżeli mamy na niego wpływ. Pomóc mogą też uwagi dotyczące wykończenia mieszkania. Fachowcy zwrócą uwagę na ewentualne usterki i wady, a także podpowiedzą, jak można je usunąć i poprawić. Bardzo ważne jest zabezpieczenie ścian i podłóg. Tutaj trzeba pamiętać, że w inny sposób postępujemy z murami, a inaczej z drewnem. Jeżeli ściany są murowane, to od zewnątrz zabezpieczamy je przed wodą opadową, stosując specjalny impregnat. Do drewna również stosujemy konkretny produkt impregnacyjny, jednak będzie on inny, niż w przypadku konstrukcji murowanych. Podobnie zabezpieczyć trzeba wnętrza budynku. Rezygnując z płytek ceramicznych, zdecyduj się na wodoodporną farbę, co pomoże Ci zapobiec osadzaniu się na ścianach wilgoci. 

To, jak wysuszyć powietrze w domu, zależy też od sprawnej wentylacji. To właśnie ona ma ogromny wpływ na poziom wilgotności powietrza w budynku. Najlepiej jest zdecydować się na wentylację mechaniczną lub hybrydową. Dzięki mechanicznej możliwe jest ustawienie odpowiedniego trybu pracy i dostosowanie go do aktualnych potrzeb. 

Kluczowe jest też uszczelnienie okien. Nie mogą być one zbyt szczelne, jak też nadmiernie nieszczelne. Zbyt mocne uszczelnienie skutkuje nadmiernym zawilgoceniem mieszkania, z kolei zbyt słabe spowoduje, że do mieszkania przedostawać się będzie chłód. Coraz częściej, aby wspomóc wentylację i zapewnić dobrą szczelność oknom, stosuje się specjalne nawiewniki.

kobieta wlaczajaca osuszacz powietrza w mieszkaniu

Jak osuszyć powietrze w mieszkaniu profesjonalnymi sposobami? 

A jak osuszyć powietrze w domu, kiedy dostrzegamy już problem i wiemy, że wilgoć wtargnęła do naszego mieszkania? Najłatwiej jest zastosować osuszacz powietrza. To specjalne urządzenie przeznaczone do regulacji poziomu wilgotności powietrza w domu. Bardzo wygodnym w użyciu jest elektryczny osuszacz powietrza. Wyróżnić możemy osuszacz elektryczny kondensacyjny z wentylatorem wsysającym powietrze i przepuszczającym je przez parownik. Tam poddawane jest ochłodzeniu i skropleniu. Drugim rodzajem tego osuszacza jest urządzenie absorpcyjne. Jest jednak dedykowane dla tych pomieszczeń, gdzie temperatura spada do niższych wartości, poniżej 12 st. Celsjusza, dlatego można z niego korzystać np. w garażu lub piwnicy. 

Zdecydowanie prostszym urządzeniem jest osuszacz z granulatem. Jak wysuszyć powietrze w mieszkaniu, stosując go w przypadku nadmiernej wilgotności? Dobrze sprawdzi się tam, gdzie problem nie jest jeszcze zbyt nasilony. Urządzenie wyposażone jest w wymienny wkład, wewnątrz którego znajdują się granulki pochłaniające wilgoć. Ta z kolei magazynowana jest w pojemniku, gdzie twardnieje, przez co urządzenie staje się ciężkie. Trzeba jednak wiedzieć, że taki pochłaniacz wilgoci zmniejsza jej poziom do 60%.

 

Jak osuszyć powietrze domowym sposobem?

Dobrze sprawdzi się też osuszanie powietrza domowymi sposobami. To zarówno świetny sposób na mniejszą wilgoć w domu, zapobieganie jej, jak również wsparcie dla profesjonalnych urządzeń. W tym celu wykorzystaj rośliny. Są skutecznymi pochłaniaczami wilgoci, a niektóre szczególnie dobrze spełniają tę funkcję. Wybierz bluszcz, który możesz zawiesić wysoko przy suficie, paprotkę, która pasuje do każdego wnętrza, a także skrzydłokwiat, który w wilgotnym środowisku czuje się najlepiej. 

Możesz ponadto samodzielnie przygotować osuszacz powietrza. Potrzebować będziesz: miseczki lub innego pojemnika, chlorku wapnia, kawałka drewna i kawałka materiału (może być nieużywana skarpetka). Jeżeli masz problem z zakupem chlorku wapnia, zastąp go ryżem lub żelem krzemionkowym. Skarpetkę lub materiał wypełniamy chlorkiem wapnia i szczelnie zawiązujemy. W miseczce kładziemy kawałek drewna, a na nim zawiązany woreczek. Tak przygotowany osuszacz umieszczamy w miejscu, gdzie zbiera się najwięcej wody.

 

Zmień nawyki! 

Jeżeli chcesz jeszcze lepiej zadbać o poziom wilgotności powietrza w Twoim mieszkaniu i zastanawiasz się, jak osuszyć powietrze, aby dobre warunki utrzymywały się przez długi czas, powinieneś zmienić swoje niektóre nawyki. Przede wszystkim wietrzymy pomieszczenia przynajmniej raz dziennie. Postaraj się zmniejszyć temperaturę wody podczas kąpieli, wiele osób korzysta ze zbyt gorącej wody. Jeżeli gotujesz wodę w garnku, zawsze go przykrywaj, unikniesz w ten sposób ulatniania się pary wodnej do pomieszczenia. 

Osuszanie pomieszczeń w początkowej fazie problemu nie musi być trudne. Wystarczą domowe sposoby i zmiana nawyków. Kiedy problem jest już zaawansowany, konieczna może się okazać interwencja fachowca. Zawsze jednak warto jest skorzystać z profesjonalnych osuszaczy, dostosowanych swoim mechanizmem pracy do poziomu zaawansowania problemu. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny