Serce stanowi główny narząd w naszym organizmie, a cały układ krwionośny odpowiada jednocześnie za pracę wszystkich innych narządów i układów. Tak ważna jest więc troska o to, by było ono mocne i silne jak dzwon. Bez względu na to, ile masz lat, czy jesteś kobietą czy mężczyzną – dbaj o swoje serce, bowiem Twoje życie będzie trwać tak długo, jak długo będzie ono bić…

W trosce o serce

Bez wątpienia odpowiedni styl życia ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy naszego serca. W każdym przypadku niezbędne są trzy elementy:zdrowa dieta, aktywny styl życia i odpoczynek.

Połączenie ze sobą wszystkich części, z pewnością okaże się mieć kluczowe znaczenie w zapewnieniu Twojemu sercu wszystkiego, co najlepsze. Żyjemy w ciągłym biegu. Jedno zlecenie goni kolejne, a my nie mamy nawet chwili, aby odpocząć. Wracamy po ciężkim dniu pracy do domu, jemy szybko nie zawsze zdrowy obiad, dalej siadamy do pracy. Jedynym naszym odpoczynkiem jest kanapa i telewizor. Czy takie życie jest w stanie zagwarantować naszemu sercu to, co najlepsze? Oczywiście, że nie.

Przysłowie w zdrowym ciele - zdrowy duch sprawdza się tutaj najlepiej. Powinniśmy więc zrobić wszystko, aby:

 • wzmocnić swoje serce   
 • zapobiec miażdżycy
 • uchronić się przed zawałem serca
 • zredukować stres i jego wpływ na pracę pracę serca
 • zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej
 • zapobiec zaburzeniom rytmu serca – arytmii, tachykardii, bradykardii i migotaniu przedsionków
 • ocalić swoje serce przed zapaleniem mięśnia sercowego
 • uchronić się przed nerwicą serca

 

Praca układu krwionośnego

Praca układu krwionośnego działa w obiegu zamkniętym i jest ona niezwykle skomplikowana. W wielkim skrócie, krew krąży po całym organizmie dzięki rozbudowanej sieci naczyń krwionośnych. Układ krwionośny z układem limfatycznym człowieka, tworzą wspólnie układ krążenia. 

Podstawą układu krwionośnego jest serce. Położone jest ono w śródpiersiu, otoczone workiem osierdziowym. Zawiera dwa przedsionki i dwie komory. Pozostałymi elementami są żyły, tętnice, jak również i włosowate naczynia krwionośne. Całość tego układu wypełnia krew, którą tworzy osocze, leukocyty i erytrocyty. W jaki więc sposób działa układ krwionośny? Transportuje on krew z serca, jak również i do serca. Same tętnice odprowadzają krew, a żyły ją przyprowadzają. Ciśnienie w poszczególnych częściach ciała jest różne. Najwyższe jest w okolicach blisko serca, a im dalej od niego, tym jest ono niższe. Serce jest pompą, choć nie jest ono w stanie całej tej krwi przepompować. W ten więc sposób wiele z tętnic posiada własną błonę mięśniową. Krew się nie cofa, bowiem obecność zastawek przed tym właśnie je chroni. 

Główne funkcje układu krążenia to:

 • dotlenienie komórek w organizmie
 • transportowanie krwi w celu dostarczenia do komórek i tlenu i wody, ale także hormonów i składników odżywczych
 • transportowanie krwi w celu odprowadzenia z komórek produktów ubocznych przemiany materii i dwutlenku węgla
 • ochrona przed drobnoustrojami
 • utrzymanie stałej temperatury organizmu
 • homeostaza ustroju
 • regulowanie pH w organizmie

badanie serca u lekarza

Dieta dla serca

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważną rolę dla serca i układu krwionośnego odgrywa zdrowe odżywianie? Czy wiesz, że to, co jesz, ma ogromny wpływ na pracę Twojego serca i na zapobieganie licznym chorobom? W jadłospisie każdego z nas powinny znaleźć się z pewnością cenne makro i mikroelementy, witaminy i minerały, a do tego zdrowe tłuszcze, odpowiednia ilość białka i węglowodany złożone. 

Zdrowa dieta, zarówno w profilaktyce, jak również i w przypadku chorób serca to podstawa. Kluczowe znaczenie w niej mają między innymi:

 • wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega - 3

Znajdziemy je w takich produktach, jak: tłuste ryby morskie, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej sojowy czy olej lniany. Dlaczego są tak ważne? Bo obniżają poziom cholesterolu - redukują ten zły LDL i stymulują wzrost dobrego HDL. Co więcej, to właśnie one zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca i zawału. Obniżają one ciśnienie tętnicze, chronią przed migotaniem przedsionków i przeciwdziałają występowaniu zakrzepów. 

 • zdrowe białko

Największe ilości białka znajdują się w mięsie, choć nie oznacza to, że każde będzie zdrowym. Najlepiej sprawdzi się tutaj chudy kurczak i indyk. Ograniczyć z kolei powinniśmy czerwone mięso, tłuste kiełbasy i różnego rodzaju tanie wędliny oraz konserwy. 

 • owoce i warzywa

W diecie każdego z nas nie może zabraknąć także porcji warzyw i owoców każdego dnia. Najlepsze są zielone warzywa, a więc sałata, brokuły, szpinak czy natka pietruszki. Bardzo dobrze sprawdzają się także rośliny strączkowe, w tym groch, fasola czy bób. Warto także pamiętać o pomidorach i ziemniakach. W przypadku owoców najlepsze na serce są banany i melony. W owocach i warzywach znajduje się to, co najcenniejsze - witaminy. Ponadto jednak, to właśnie one są źródłem kwasu foliowego, który odgrywa istotną rolę w profilaktyce przeciwzapalnej i przeciwudarowej. Kluczowe znaczenie ma także błonnik pokarmowy, który ułatwia trawienie, wpływa na prawidłową masę ciała i sprawdza się przy prewencji chorób serca doskonale. I oczywiście nie można nie wspomnieć o antyoksydantach, a więc witaminie E i C.

 

Odpowiednia aktywność fizyczna

Bez wątpienia aktywność fizyczna odgrywa niezwykle ważną rolę dla pracy naszego serca i całego układu krwionośnego. Dlaczego? Już w pierwszych minutach od rozpoczęcia treningu zwiększa się ciśnienie, jak również i intensywność przepływu krwi, zarówno przez mięśnie szkieletowe, serce, jak również i skórę. Narządy zaczynają intensywniej pracować, a więc i tym samym zwiększa się zapotrzebowanie na tlen i glukozę. Zmianie ulega także ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Trenując regularnie, wpływa się pozytywnie na mięśnie szkieletowe, na zwiększenie komór mięśni sercowych i w konsekwencji na silniejsze serce. Serce osób trenujących pracuje szybciej, jednocześnie też prowadząc do zwiększenia ekonomiczności skurczów, co w konsekwencji gwarantuje mniejsze zmęczenie. Bez wątpienia aktywność fizyczna to jeden z najbardziej istotnych czynników prewencyjnych, jeśli w grę wchodzą choroby serca i układu krwionośnego

Aktywność fizyczna powinna być w pełni dopasowana do możliwości konkretnej osoby. Wszystko bowiem zależy od wieku, kondycji fizycznej, od stopnia występujących chorób. 

Dla osób początkujących idealnym sposobem aktywności będzie:

 • spacer
 • nordic - walking
 • zajęcia fitness
 • rower
 • zumba

Dla osób aktywnych, najlepszą formą zajęć sportowych jest:

 • bieganie
 • treningi interwałowe
 • tabaty

Troska o nasze serce to podstawa! Im lepiej o nie zadbamy, z tym większą siłą będzie ono biło. Tak ważne jest więc to, aby stawiać na aktywność fizyczną w dowolnej formie każdego dnia, na odpowiednią, zdrową, zbilansowaną dietę oraz na odpoczynek i sen, które w kwestii regeneracji organizmu odgrywają kluczową rolę. W przypadku zaś, gdy zaczyna nam doskierwać problem ze strony serca lub układu krwionośnego, istotne znaczenie ma odpowiednia opieka lekarska, skuteczne w diagnozie badania kardiologiczne, a do tego jak najlepiej dopasowane do pacjenta leczenie.