Podstawowe środki higieny w gabinecie kosmetycznym
Tylko rygorystyczne podejście pracowników do utrzymania czystości w salonie kosmetycznym jest w stanie uchronić klientów przed przenoszeniem się chorobotwórczych wirusów, bakterii oraz drobnoustrojów. Personel gabinetu, oprócz zapewniania wysokiej jakości usług, jest również zobowiązany do przestrzegania określonych wymogów sanitarnych. Pracownicy salonu kosmetycznego powinni dysponować szczegółową wiedzą w kwestii środków higieny i bezpieczeństwa, aby nie zaszkodzić zdrowiu klientów.
Higiena w salonie kosmetycznym i fryzjerskim
Zarówno salon kosmetyczny, jak i fryzjerski lub ten zajmujący się stylizacją paznokci należy traktować w taki sam sposób – jak gabinet zabiegowy, ponieważ we wszystkich tych miejscach dokonuje się zabiegów związanych z naruszeniem ciągłości tkanek (oczyszczanie twarzy, manicure czy piercing).
Każdy klient jest z kolei potencjalnym nosicielem chorób zakaźnych – grzybicy, gronkowca, świerzbu, a nawet wirusa HCV, HBV czy HIV. Z uwagi na ten fakt, zachowanie określonych środków higieny i czystości, jak również wypracowanie kompleksowych procedur dezynfekcji oraz sterylizacji okazuje się niezbędnym działaniem.
Pierwsze obostrzenia dotyczą samej lokalizacji salonu. Wejście do gabinetu nie może prowadzić przez miejsce, w którym wykonywane są inne usługi. W lokalu należy wydzielić również kilka odrębnych stref użytkowych. Osobna przestrzeń świadczenia usług, poczekalnia z szatnią, pomieszczenie higieniczno-sanitarne dla personelu i klientów, zaplecze, miejsce na kosze z odpadami – każdy z tych obszarów salonu powinien zostać ściśle doprecyzowany. Ponadto przestrzeń gabinetu musi zapewniać komfortową powierzchnię służącą rozmieszczeniu niezbędnych sprzętów zabiegowych oraz innych akcesoriów.
Zasady higieny w salonie kosmetycznym – higiena rąk
W gabinecie kosmetycznym dokładne mycie rąk, mimo że konieczne – zwłaszcza w przypadku bezpośredniego kontaktu z krwią bądź inną wydzieliną – nie wystarcza. Personel, dla którego ręce są podstawowym narzędziem pracy, jest zobowiązany do wieloetapowej higieny dłoni.
Pracownik salonu kosmetycznego powinien mieć zawsze krótko obcięte paznokcie i dokładać wszelkich starań, aby uchronić klienta przed kontaktem z nawet najmniejszym urazem mechanicznym swoich rąk – tutaj z pomocą przychodzą plastry oraz bandaże. Podstawą zachowania odpowiedniej higieny są także jednorazowe rękawiczki ochronne, które przy bardziej inwazyjnych aktywnościach muszą być dodatkowo sterylne.
Personel gabinetu jest także zobowiązany do zdejmowania wszystkich elementów biżuteryjnych (zegarków, bransoletek czy pierścionków) przed każdym zabiegiem. W salonie kosmetycznym środki dezynfekujące (produkowane zazwyczaj na bazie alkoholu) są niezbędnym minimum. Dezynfekcję rąk należy wykonywać każdorazowo przed i po zabiegu.
Higiena pracy w gabinecie kosmetycznym – dezynfekcja i sterylizacja
W przypadku dezynfekcji powierzchni niezalecane jest stosowanie produktów zawierających aldehydy. W salonie kosmetycznym każdy obszar zabrudzony krwią bądź inną wydzieliną powinien zostać bezzwłocznie wyczyszczony środkiem dezynfekującym pod postacią pianki lub chusteczek. Dotarciu do trudno dostępnych miejsc znakomicie posłuży preparat w spreju, którego przykładem może być płyn Jotosept.
Specyfiki należy wykorzystywać zgodnie ze wskazówkami producenta. Sumiennej dezynfekcji muszą być poddawane między innymi kosmetyki, pędzle i gąbeczki do wykonywania makijażu, narzędzia zabiegowe, siedziska, łóżka, posadzki, meble czy klamki. Na rynku można odnaleźć rozmaite urządzenia, takie jak UVC MED Zone, który zajmuje się specjalistyczną dezynfekcją podłóg i ścian.
Sterylizacja sprzętu polega na wyeliminowaniu z jego powierzchni wszystkich drobnoustrojów, bakterii oraz ich form przetrwalnikowych przy pomocy hermetycznie zamkniętego pojemnika i wysokiej temperatury. Procesowi temu podlegają narzędzia czynnie pracujące z tkanką, czyli takie, które mogłyby naruszyć jej ciągłość – nożyczki, ciążki czy pęsety. Sterylizacji sprzętu może dokonać gabinet kosmetyczny lub zewnętrzna firma posiadająca niezbędne uprawnienia w tym zakresie.
Stanowisko sterylizacji obejmuje blat przeznaczony do gromadzenia materiałów skażonych z obszarem na pojemnik do dezynfekcji, dezynfektor lub zlewozmywak, przestrzeń do segregowania i pakietowania czystych narzędzi (przed sterylizacją) oraz miejsce do przechowywania sterylnych, odpowiednio opakowanych sprzętów.
Najbardziej powszechną metodą sterylizacji jest autoklawizacja, czyli wyjaławianie narzędzi przy pomocy pary wodnej w środowisku nadciśnienia. To szybka, bezpieczna i stosunkowo tania technika. W przypadku, jeśli sprzęt może ulec zniszczeniu w wysokiej temperaturze około 100°C, należy zastosować inną metodę.
Zasady higieny w salonie kosmetycznym - odpady
Odpady komunalne, stałe z możliwością segregacji oraz te potencjalnie niebezpieczne zakaźnie powinny być składowane przez salon kosmetyczny w osobnych, szczelnych i wyposażonych w worki foliowe pojemnikach.
Substancje i preparaty skupiające żywe drobnoustroje oraz ich toksyny są uznawane za szczególnie groźne. Zaleca się przechowywanie ich w temperaturze do 10°C w niezależnym urządzeniu chłodniczym. Utylizacją odpadów komunalnych oraz niebezpiecznych zajmują się firmy posiadające należne zezwolenia.
Higiena pracy w gabinecie kosmetycznym - bielizna
Wszelką bieliznę rozumie się jako ręczniki, prześcieradła, podkłady, odzież czy pelerynki wykorzystywane jedno- lub wielorazowo. Jeden jej pakiet przypada zawsze na jednego klienta (wymogi sanitarne zakładają także jednorazowe stosowanie narzędzi, takich jak igły, pilniczki czy kapturki do frezów). Po wykorzystaniu materiały wielorazowego użytku powinny natychmiast trafić do specjalnie oznakowanych pojemników.
Zużyta bielizna jednorazowa jest traktowana zazwyczaj jako odpad komunalny. Pranie materiałów wielorazowego użytku może odbywać się w salonie (w wydzielonym pomieszczeniu) lub być wykonywane przez specjalistyczną firmę. Czyszczenie bielizny i odzieży roboczej przez pracowników w warunkach domowych jest niedopuszczalne.
Środki do prania oraz dezynfekcji powinny być wyposażone w odpowiednie atesty i świadectwa dopuszczenia do użytkowania potwierdzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny w Warszawie.
Higiena w salonie kosmetycznym w trakcie pandemii koronawirusa – dodatkowe zabezpieczenia
W obliczu pandemii koronawirusa kluczową kwestią staje się regularne mycie rąk (nawet kilka razy na godzinę) przez 30 sekund metodą Ayliffa oraz ich poprawna dezynfekcja. Personel salonu kosmetycznego jest również zobowiązany do stosowania maseczek, okularów lub przyłbic. Największe bezpieczeństwo, chroniąc przed transmisją patogenów, zapewniają maseczki chirurgiczne bądź FPP3 w połączeniu z okularami. Pracownicy gabinetu powinni nosić także rękawiczki medyczne, które należy systematycznie wymieniać na nowe. Przestrzeń gabinetu i łazienki wymaga precyzyjnej, cyklicznej dezynfekcji, a w ramach poczekalni warto zastosować odpowiednie środki bezpieczeństwa.