Osoby z chorobami serca, w sposób szczególny powinny dbać o odpowiednią aktywność fizyczną, ale w granicach zdrowego rozsądku. O ile w przypadku pojawiających się schorzeń, forsowanie się na siłowni czy bieg na 100 kilometrów nie wchodzą w grę, o tyle określone formy aktywności pod pełną kontrolą, są jak najbardziej wskazane.

Dla osób walczących z problemami sercowymi, z pewnością idealne okażą się być tak zwane - bezpieczne sporty, a więc na przykład spacer, joga, pływanie czy bardzo popularny w ostatnim czasie nordic walking. Dlaczego więc aktywność jest tak ważna dla serca? Na co ona wpływa? I co istotne, dlaczego warto na nią postawić, nie tylko w aspekcie perfekcyjnego wyglądu?

 

Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna?

Ruch jest ważnym aspektem życia każdego człowieka, bez względu na to czy ma serce jak dzwon czy też cierpi na schorzenia układu krążenia i zaburzenia rytmu serca. Trenując średnio 3 godziny tygodniowo, ryzyko zachorowania na choroby serca spada nawet o 15%. O ile w przypadku osób zdrowych, można trenować wszystko w granicach zdrowego rozsądku, o tyle w przypadku pacjentów z chorobami serca, wymaga to konsultacji lekarskiej, odpowiedniego wyboru aktywności i bycia pod stałą opieką specjalisty. 

Korzyści wynikające z uprawiania sportu są naprawdę ogromne. I choć początkowo część z nas musi się do niego zmusić, z biegiem czasu aktywność uzależnia, ale w jak najbardziej zdrowym aspekcie.

 

10 powodów dla których warto trenować:

 • Nienaganna sylwetka, brak nadwagi i otyłości
 • Zmniejszenie ryzyka zachorowania na nadciśnienie tętnicze
 • Obniżenie poziomu cholesterolu
 • Lepsza kondycja
 • Zapobieganie nadciśnieniu
 • Zwiększona odporność na stres
 • Doskonałe samopoczucie
 • Lepsze krążenie krwi
 • Nienaganna praca serca
 • Większy komfort życia

W trakcie wykonywania ćwiczeń, wzrasta czynność serca, a przez mięśnie szkieletowe, serce i skórę przepływa więcej krwi. Ta transportuje tlen i substancje odżywcze, działając pozytywnie nie tylko na największy mięsień w naszym ciele, ale również i na pracę całego organizmu. W przypadku problemów sercowych, to przyspieszone jego bicie i więcej krwi jest jak najbardziej wskazana. 

Czy warto? Jesteśmy przekonani o tym, że jak najbardziej tak, dlatego też zanim jeszcze Twoje serce nie woła o ratunek, bądź aktywnym człowiekiem każdego dnia. 3 - 4 treningi w tygodniu to przecież nie tak dużo, prawda? Do tego zamiast samochodem do koleżanki, postaw na rower, a zamiast przystanku pod domem, wysiądź dwa wcześniej. Nie od razu Rzym zbudowano i nikt nie każde Tobie biegać 15 kilometrów, jeździć na rowerze przez pięć godzin czy podnosić ogromne ciężary. Krok po kroku, z głową, rozwagą, ale stale pokonując granice swoich możliwości. Płynących z tego korzyści jest wiele, w tym właśnie aspekt serca i jego prawidłowej pracy.

 

Aktywność fizyczna u osób chorych na serce

Niestety, ale w wyniku różnego rodzaju przyczyn, pojawić mogą się liczne zaburzenia pracy serca, arytmie i inne choroby serca oraz układu krążenia, które mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia, gorszej jakości życia, a nawet i śmierci. Czy osoby więc chore powinny żyć aktywnie czy może wręcz przeciwnie - aby nie obciążać serca, konieczny jest siedzący tryb życia?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, z jakim problemem mamy do czynienia. W większości jednak przypadków sport jest jak najbardziej wskazany i co istotne - przyczynia się on do poprawy wyników EKG, do większego komfortu życia i zminimalizowania skutków występującej choroby. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, jeśli chorując - chcemy rozpocząć aktywność. Co jest więc tak ważne?

 • Spokojne rozpoczęcie treningu i przygotowanie serca do intensywności
 • Eliminowanie treningów z wykorzystaniem ciężarów
 • Zrezygnowanie z treningów o bardzo dużej intensywności

Osoby cierpiące na arytmie serca, będące po zawale serca, migotaniu przedsionków czy wykrytych wadach serca, jak najbardziej powinni postawić na ruch, ale w zdecydowanie innej formie. Odradza się sportów siłowych, mocnych treningów biegowych, zapasów, boksu czy też i dyscyplin, w których pojawia się rywalizacja, presja i zbyt duże zaangażowanie emocjonalne. 

chmura wyrazow ksztaltujaca serce z napisem fit w srodku

Jakie sporty są bezpeczne dla osób z chorobami serca?

 • Joga
 • Marsz 
 • Nordic walking
 • Trucht
 • Pływanie 
 • Jazda na rowerze
 • Gimnastyka

Kluczowe znaczenie ma to, aby nie pracować na najwyższych obrotach i z dużym ciężarem. Doskonale sprawdza się tutaj jednostajność i cykliczność, które to nie wpływają na wzrost ciśnienia. W niektórych przypadkach sprawdzają się zmienne tempa ćwiczeń, które to na serce wpływają niezwykle pozytywnie. I tak, doskonale na przykład sprawdzi się tutaj marsz przeplatany z krótkimi przebieżkami.

 

Jak zacząć trenować po postawionej diagnozie?

O tym jak zacząć, gdy jest się zdrowym, wie chyba każdy, choć tutaj problem dotyczy przede wszystkim braku motywacji, lenistwa i niechęci do działania. W przypadku zaś, gdy w grę wchodzą choroby serca, począwszy od zawału serca, arytmii, po inne zaburzenia jego pracy, do tematu sportu należy podejść nieco inaczej i na pewno z dużą dawką rozsądku.

 

Od czego zacząć?

 1. Niezbędna jest wizyta u kardiologa. Ten powinien najpierw przeprowadzić EKG serca, a także i zlecić inne, niezbędne badania, aby sprawdzić, w jakim pacjent jest stanie. Wykorzystując więc aparat EKG, podłącza się elektrody na ciele pacjenta i sprawdza czynność elektryczną serca. Istotne znaczenie ma także zbadanie ciśnienia tętniczego krwi i wykonanie innych badań, które są niezbędne dla oceny stanu zdrowia pacjenta z konkretną przypadłością. Bardzo ważne jest też wykonanie badania przesiewowego.
 2. Tak, jak ważne jest oczywiście EKG spoczynkowe, tak również i kluczowe znaczenie ma próba wysiłkowa, a więc EKG wykonane podczas jazdy na rowerze lub biegu na bieżni. W ten sposób lekarz może sprawdzić, jak reaguje serce pod wpływem wysiłku i w dużej mierze na tej właśnie podstawie może określić, czy pacjent może ćwiczyć czy też nie.
 3. Rozgrzewka to podstawa. Każdy trening należy poprzedzić rozgrzewką, tak, aby przygotować ciało do wysiłku i systematycznie, powoli zwiększając później intensywność. Zakończenie treningu zawsze powinno kończyć się wyciszeniem i rozciąganiem. Te dwa elementy są równie ważne i istotne, co sam trening właściwy. 
 4. W każdym przypadku należy postawić na przygotowanie organizmu zarówno do zmiennej temperatury, jak również i ciśnienia. Należy zarówno zatroszczyć się o odpowiednią temperaturę w miejscu wykonywania treningu, a więc o unikanie sauny, gorącego prysznica i upałów, ale i by odpowiednio zwiększać ciśnienie, bez gwałtownych skoków, bowiem te mogą skończyć się zawałem.

Rehabilitacja sportowa po zawale

Bez wątpienia w przypadku osób po zawale, odpowiednia rehabilitacja kardiologiczna odgrywa niezwykle ważną rolę i ma duże znaczenie. Już w początkowym etapie, tuż po przebytym zawale, ważną rolę odgrywa powrót do sprawności. Początkowo będzie to kręcenie dłońmi i stopami, następnie ćwiczenia oddechowe. Wraz zaś z upływem czasu, wprowadzać można bardziej wymagającą aktywność, a więc spacery, jogę, pływanie. Rehabilitacja odbywa się pod okiem osób, które są specjalnie wykwalifikowane i posiadają niezbędną wiedzę oraz doświadczenie. 

Bez względu na wiek i płeć, aktywność nie jest absolutnie żadną przeszkodą. Im w naszym życiu więcej będzie ruchu, tym dłużej będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Mając je - trenujmy, chorując - róbmy to nadal, ale pod opieką specjalisty. Na choroby serca niezwykle istotny jest spacer. Należy stawiać na niego każdego dnia, bowiem nic nie wpływa tak pozytywnie na układ krążenia i pracę serca, jak właśnie codzienne spacerowanie. Weź przyjaciółkę na wieczorną wyprawę po parku, wybierz się z rodziną na spacer do lasu, wróć z pracy pieszo, zamiast jechać tramwajem trzy przystanki. Od tego zacznij, a kiedy serce przyzwyczai się do delikatnego wysiłku, można dawkować mu nieco mocniejsze akcenty. Jedno jest pewne - aby serce było silne jak dzwon, aby wróciło jak najszybciej do sprawności po chorobie i aby pozwoliło dalej żyć mimo schorzenia - ruch to jeden z istotnych elementów życia każdego człowieka.