Prowadzenie zdrowego stylu życia stało się w ostatnich latach tak modne, że wiele osób wyposaża swoje domowe siłownie w różnorodne, mniej lub bardziej drogie sprzęty sportowe. Ich zadaniem jest poprawa kondycji fizycznej, wysmuklenie ciała, a także wsparcie w wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych. Takim przyrządem jest drabinka gimnastyczna, którą większość kojarzy z lekcji wychowania fizycznego. Jest ona jednak niezwykle skuteczna w treningach wzmacniających, korygujących i rozciągających całe ciało.
Drabinki gimnastyczne to doskonałe rozwiązanie zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Ich ogromny potencjał dotyczy rzeźbienia wszystkich partii mięśni, wzmacniania kręgosłupa, pleców, mięśni klatki piersiowej, brzucha, rąk, nóg oraz pleców.
Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna poprawia samopoczucie oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych. Dzięki drabince można się jej oddawać bez wychodzenia z domu oraz niezależnie od panujących warunków pogodowych.
Jak wybrać drabinkę gimnastyczną do domu?
Przed dokonaniem zakupu warto się zastanowić, czy korzystniejszym wyborem będzie drabinka rehabilitacyjna, czy może standardowa – gimnastyczna. Dzieci, które regularnie korzystają z tego rodzaju przyrządu, wyrabiają w sobie zdrowe nawyki i zapobiegają powstawaniu wad postawy. To także doskonały sposób na nudę. Dlatego warto zainwestować w sprawdzony i niezawodny model, np. Juventas DB1 czy wersję z drążkiem Juventas DB4A, dostępne w asortymencie Kredos w bardzo atrakcyjnej cenie.
Drabinki gimnastyczne są nieodłącznym elementem wyposażenia każdej sali gimnastycznej, choć stają się również coraz bardziej popularnym uzupełnieniem domowych siłowni. Są doskonałym sprzętem rehabilitacyjnym, wzmacniającym mięśnie po przebytych urazach. Korzystają z nich także sportowcy w celu rozciągania ciała oraz rzeźbienia sylwetki. Zwykle dostępne są w dwóch wersjach – drewnianej oraz metalowej.
Tradycyjna drabinka gimnastyczna drewniana jest wygodna w użytkowaniu, zapewnia wysoką przyczepność, nie powodując ześlizgiwania się dłoni, a także stanowi bardziej ekologiczny wybór. Przyrząd ten jest trwały, bezpieczny i wyróżnia się wysokimi walorami estetycznymi.
Drabinki metalowe są niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu możliwe jest obciążenie ich konstrukcji o dodatkowe akcesoria do ćwiczeń, np. gumy do skakania czy siatki linowe.
Jakie dodatki do drabinki gimnastycznej wybrać?
To, jak wybrać drabinkę gimnastyczną, zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Model, który ma wspomóc powrót do pełnej sprawności po przebytej kontuzji czy wypadku to na przykład drabinka rehabilitacyjna Juventas DB2. Jeśli przyrząd ten ma służyć wyłącznie do wykonywania ćwiczeń wzmacniających czy wysmuklających całe ciało, można zdecydować się na standardowe drabinki drewniane lub metalowe.
Doskonałym pomysłem jest wyposażenie ich w dodatkowe akcesoria, które intensyfikują codzienny trening, dzięki czemu efekty pojawią się szybciej - są to:
- kółka gimnastyczne,
- sznury do wspinania,
- worek bokserski,
- trapez huśtawka,
- drabinka sznurkowa,
- gumy do skakania,
- drążek do podciągania,
- huśtawka kółko,
- wężołaz,
- zjeżdżalnia,
- ogranicznik wchodzenia w przypadku małych dzieci.
Dzięki tym akcesoriom drabinka gimnastyczna zamieni się w niezawodny przyrząd, rozwijający umiejętności gimnastyczne, wzmacniający mięśnie całego ciała, a nawet stanowiący idealną rozrywkę dla dzieci.
Drabinka rehabilitacyjna – czy warto?
Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w drabinkę gimnastyczną i zamontować ją w swoim domu.
Oto korzyści, jakie płyną z jej zakupu:
- zajmuje niewiele miejsca,
- mogą z niej korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli,
- poprawia koordynację,
- ułatwia wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych,
- wzmacnia wszystkie mięśnie,
- wysmukla sylwetkę,
- przed treningiem wspomaga rozgrzewkę, a po nim – rozciąganie.
Zarówno drabinka rehabilitacyjna, jak i gimnastyczna pozwala na wykonywanie wielu różnych ćwiczeń. Dzięki temu przyrządowi trening jest urozmaicony i znacznie skuteczniejszy. Można na nim wykonywać zwisy, półzwisy, brzuszki, podciąganie, korekcyjne prostowanie pleców, stanie na rękach czy wspinanie się po kolejnych szczeblach. Umożliwia trening zarówno indywidualny, jak i w duecie.
Dzieci również wiele zyskają dzięki ćwiczeniom wykonywanym na drabinkach gimnastycznych. Poprawie ulega ich zwinność, szybkość, koordynacja oraz równowaga. Poza tym to doskonała zabawa i sposób na nudę.