Na kondycję naszych włosów ma wpływ szereg czynników: geny, dieta, hormony, ogólny stan zdrowia, ale także używane kosmetyki czy akcesoria. O ile na uwarunkowania genetyczne czy część zaburzeń nie mamy wpływu, o tyle jak najbardziej możemy zadbać o prawidłową pielęgnację poprzez dobór właściwych kosmetyków i sprzętów do stylizacji.

Pielęgnacja a porowatość włosów

Włosy różnią się między sobą stopniem rozchylenia ich łusek. Im są one bardziej odchylone, tym wyższa jest porowatość.

Tym samym podejście do pielęgnacji wysokoporowatych włosów będzie zupełnie różne od tego, które jest optymalne dla tzw. niskoporów.

Na to, jak zachowują się włosy, duży wpływ ma równowaga PEH. Często okazuje się, że jest ona zaburzona i właśnie z tego powodu nasze włosy odbiegają od wymarzonego ideału. Proteiny, emolienty i humektanty – to właśnie od pierwszych liter nazw tych składników powstał skrót PEH. Wszystkie te substancje w odmienny sposób oddziałują na włosy, dlatego tak ważne, by wzajemnie się uzupełniały. W standardowych produktach do pielęgnacji znajdziemy najwięcej emolientów, dzięki którym włosy są miękkie i gładkie. Proteiny są natomiast niezbędne do odbudowy włosów i nadają im blask. Przeciwwagę do nich stanowią humektant, odpowiadające za nawilżenie włosów.

Zazwyczaj bazę pielęgnacji powinny stanowić emolienty. To oznacza, że kosmetyki z ich udziałem mogą być stosowane najczęściej. Proteiny równoważą się z humektantami więc na początek warto  używać ich w podobnej częstotliwości. Nie musi być to jednak zasadą. Są włosy, którym sprzyja duża ilość protein, zwłaszcza gdy są one po różnego typu zabiegach uszkadzających strukturę włosa. Kluczem pozostaje obserwacja włosów i bieżące reagowanie na zmiany w ich kondycji. By łatwiej było rozpoznać, co im naprawdę służy, nowe kosmetyki należy włączać do pielęgnacji pojedynczo.

 

Prawidłowa stylizacja włosów

Jednocześnie, oprócz stosowania odpowiednio dobranych kosmetyków, warto zadbać o sprzęt używany do stylizacji. Rezygnacja z suszenia włosów nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, a w wielu przypadkach wręcz powoduje większe problemy z ujarzmieniem włosów.

pielegnacja wlosow kredos

Odpowiednia suszarka do włosów

Dobra suszarka to taka, która jest wyposażona w regulację temperatury oraz stopnia nadmuchu. Dzięki temu możesz ją dostosować do swoich potrzeb i zapobiegać przegrzewaniu włosów. Kolejną przydatną funkcją jest zimny nawiew, który wykorzystasz do całego procesu suszenia lub do domknięcia łusek i utrwalenia fryzury.

Wysoka moc urządzenia znacznie skraca czas ekspozycji włosa na wysoką temperaturę, więc warto szukać modeli o mocy ok. 2000 W lub więcej. Suszarka do włosów wyposażona w wąski koncentrator ułatwia nadanie właściwego kształtu fryzurze. Dzięki temu używanie dodatkowych stylizatorów czy akcesoriów przestaje być konieczne.

O czym warto pamiętać podczas używania suszarki? Wraz z wydłużającym się czasem użytkowania moc urządzenia spada, więc konieczne jest regularne wymienianie sprzętu. Warto również regularnie go czyścić. Takie modele jak chociażby Baurer HC 55 są wyposażone w zdejmowany filtr bezpieczeństwa, który to czyszczenie ułatwia.

 

Lokówki i prostownice

Ich używanie nie musi być największą zbrodnią, jaką można zrobić swoim włosom. Należy jednak postawić na lokówki i prostownice, które pozwalają na regulowanie temperatury. Wiele popalonych włosów to tak naprawdę konsekwencja złego użytkowania sprzętów. Powłoka ceramiczno-keratynowa pozwala ograniczyć skutki działania wysokiej temperatury na włosy.

Do tego podczas używania tych sprzętów koniecznie zastosuj dedykowany do stylizacji kosmetyk termoochronny. Większość specyfików jednocześnie utrwala fryzurę, dzięki czemu wszelakie poprawki są zbędne. W ten sposób czas używania lokówki czy prostownicy zostaje ograniczony do minimum.

 

Akcesoria do włosów – jakie wybrać?

Uszkodzenia włosów są nie tylko konsekwencją działania wysokiej temperatury czy zabiegów chemicznych, ale również używania nieodpowiednich gumek, ręcznika do osuszania czy szczotki.

 

Gumki do włosów

Popularne gumki z metalowymi spoiwami odgniatają włosy i przyczyniają się do ich splątań. W rezultacie próba ich zdjęcia może owocować wyrwaniem kilku(nastu) włosów. Tych problemów unikniesz używając gumek typu scrunchie z satyny czy jedwabiu, które nie posiadają elementów łączących. Sam materiał łatwo sunie po włosach, więc nawet posiadaczki kręconych włosów nie muszą obawiać się o ich splątanie.

 

Ręcznik do włosów

Jeśli chodzi o osuszanie włosów, to trzeba wziąć pod lupę dwie kwestie. Pierwszą jest technika osuszania. Tarcie włosów to najgorsze rozwiązanie, ponieważ prowadzi do mechanicznych uszkodzeń. Dodatkowo zawijanie włosów w turban oraz trzymanie ich w ten sposób przez dłuższy czas  tworzy dla skóry głowy coś w rodzaju sauny i będzie owocowało szybszym przetłuszczaniem. Problemem bywa również ręcznik frotte, który ze względu na swoją strukturę  sprzyja powstawaniu mikrouszkodzeń włosa.

Zdecydowanie lepiej zdecydować się na ręczniki z mikrofibry. Są bardzo chłonne i dzięki temu szybko osuszysz włosy bez dodatkowych uszkodzeń mechanicznych. Innym rozwiązaniem jest odsączanie przy pomocy ręcznika kuchennego lub bawełnianej koszulki. Powinno ono przypominać delikatne ugniatanie włosów w dłoniach.

 

Szczotka do włosów

Trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację i stylizację bez czesania włosów. Odpowiednio dobrana szczotka ułatwi ten proces, a także wesprze kondycję włosów. Te wysoko- i średnioporowate i z tendencją do puszenia skorzystają na czesaniu przy pomocy szczotki z jonizacją. Generator wytwarza jony ujemne, które pomagają domknąć łuski włosów. Dzięki temu stają się gładsze i przestają się elektryzować.

Posiadaczki włosów niskoporowatych oraz tych bez tendencji do puszenia mogą skorzystać np. ze szczotek z naturalnego włosia. One również bardzo dobrze wygładzają włosy i rozprowadzają naturalne natłuszczenie po całości pasm. Przy wyborze szczotki trzeba uwzględnić gęstość i grubość włosów. Kształt typu Paddle (duży prostokąt) dobrze sprawdzi się u posiadaczek bujnych włosów, które bywają trudne w rozczesaniu. Przy cieńszych włosach można wybrać szczotkę mniejszych rozmiarów, ponieważ ich rozdzielenie zwykle nie stanowi problemu.