Ciśnienie krwi to jeden z głównych parametrów diagnostycznych. Odgrywa niezwykle duże znaczenie dla prawidłowej pracy całego organizmu, a jego niewłaściwe parametry, mogą przyczynić się do powstania bardzo poważnych dla zdrowia, a nawet i życia konsekwencji.
Jednym z bardzo poważnych problemów ludzkości XXI wieku jest nadciśnienie tętnicze. Ta choroba cywilizacyjna dotyka coraz większej grupy osób, zmieniając ich życie o 180 stopni. Jak zbić ciśnienie? Czy istnieją naturalne metody obniżenia ciśnienia? Jak z taką chorobą żyć? W tym artykule postaramy się dogłębnie przeanalizować temat ciśnienia tętniczego, objawów, które może powodować tę chorobę i sposobów na to, jak z tym problemem na co dzień żyć.
Czym jest ciśnienie krwi?
Ciśnienie krwi jest to jeden z najważniejszych parametrów, który informuje nas, z jaką siłą krew napiera na ściany dużych tętnic. Podczas dokonywania pomiaru, otrzymujemy dwie wartości. Jedną z nich jest ciśnienie skurczowe, które określa moment, gdy serce kurczy się i wyrzuca krew do tętnic. Drugie, to ciśnienie rozkurczowe, gdy serce rozluźnia się. Ciśnienie jest wartością zmienną. Jego wartości uzależnione są od bardzo wielu czynników. Zdenerwowanie, zmęczenie, nawodnienie organizmu, wysiłek fizyczny, a także i sam wiek. Istotna jest tutaj regularność badania, najlepiej wykonywana w takich samych porach dnia.
Średnie dla osoby dorosłej ciśnienie wynosi 120/80 mmHg, przy czym normy określone są w przedziałach 90 - 135 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 50 - 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. W przypadku dzieci, średnie wynosi 1110/75 mm hG, a dla noworodków 102/55 mm Hg.
Wysokie ciśnienie - co robić?
Bardzo duży odsetek społeczeństwa zmaga się ze zbyt wysokim poziomem ciśnienia. W zależności od wartości, jakie podaje ciśnieniomierz, można ocenić konkretny jego poziom. W pierwszej fazie mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym. To stan, gdy ciśnienie skurczowe przekracza 140 mm Hg lub rozkurczowe, gdy wartość jest wyższa, niż 90 mm Hg. W drugiej fazie mamy do czynienia z hipertensją umiarkowaną, w trzeciej z nadciśnieniem ciężkim, gdzie wartości wynoszą powyżej 180 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i powyżej 110 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. U większości chorych, choroba ma charakter pierwotny. Nie ma więc konkretnej przyczyny, która mogłaby ten stan spowodować.
Co obniża ciśnienie? Jak zbić wysokie ciśnienie? Sposobów na to jest wiele, jednak głównym z nich jest przede wszystkim zmiana stylu życia. Udowodniono, iż naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia to najlepsza metoda na życie z taką chorobą, bez konieczności zażywania leków mających te parametry krwi obniżyć. Na co więc powinniśmy postawić? Co stanowi kluczowe tutaj znaczenie?
Obniżenie ciśnienia, czyli sposoby na to, jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi
Nadciśnienie tętnicze to główny z powodów zgonów na świecie. W chwili obecnej, problem ten stał się już chorobą cywilizacyjną. Średnio, co trzecia osoba boryka się z tą przypadłością, a duży odsetek nie badając się, nie wie, że i jego ten problem dotyczy. Co obniża ciśnienie krwi? Jak żyć, by choroba ta nie zniszczyła naszego zdrowia, nie wpłynęła na nasze życie i codzienne funkcjonowanie?
- bycie aktywnym
Bez wątpienia, jeśli zadajesz sobie pytanie, jak obniżyć wysokie ciśnienie, głównym na to sposobem jest aktywność fizyczna. Oczywiście w zależności od swojej kondycji i możliwości organizmu, każdy z nas może ćwiczyć w zupełnie inny sposób. U jednych osób sprawdzi się jazda rowerem, u innych aerobik, u jeszcze innych bieg czy szybki marsz. Wystarczy 30 minut aktywności każdego dnia, by serce sprawnie pompowało krew, a komórki w organizmie były w ten sposób lepiej dotlenione. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie - jak naturalnie obniżyć ciśnienie? Odpowiadamy - ruch to zdrowie i tego właśnie każdy z Was powinien się trzymać.
- odpowiednia dieta
Bez wątpienia dieta to klucz do sukcesu w przypadku każdej przypadłości. Na obniżenie ciśnienia jest ona jak najbardziej idealnym rozwiązaniem. O czym więc należy tutaj pamiętać? Z pewnością o zdrowej, zbilansowanej diecie, pięciu posiłkach dziennie i odpowiedniej ilości wody każdego dnia. Istotne znaczenie, by obniżyć ciśnienie ma jednak przede wszystkim ograniczenie soli i zwiększenie ilości ryb morskich w diecie. Osoby chore na cukrzycę powinny spożywać maksymalnie pół łyżeczki soli dziennie. Warto pamiętać, że duże jej ilości znajdują się w żywności przetworzonej, dlatego też lepiej taką unikać. A dlaczego ryby morskie? W nich znajdziemy duże ilości kwasów omega - 3, których to zadaniem jest rozrzedzanie krwi, tym samym też i obniżanie ciśnienia.
- stop używkom
Niezwykle istotne znaczenie mają także i używki, a w zasadzie ich brak. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jak obniżyć ciśnienie tętnicze, w pierwszej kolejności zrezygnuj z używek. Zarówno palenie papierosów, alkohol, jak również i kawa podnosi je, a samo serce pompuje więcej krwi, niż organizm jej potrzebuje. Czy to oznacza, że konieczne należy zrezygnować z tego typu dodatków? Jak ma się do tego - piwo a ciśnienie krwi? Co z ulubionym winem? Jedna lampka tego trunku czy małe piwo obniża ciśnienie krwi, z kolei kawa zamieniona na bezkofeinowy odpowiednik, także je redukuje. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednie zamienniki lub postawić na umiar, a wtedy okaże się, że nawet i alkohol obniża ciśnienie skutecznie.
- herbata obniżająca ciśnienie
Chcąc postawić na domowe sposoby obniżenia ciśnienia, z pewnością istotne znaczenie mają napary ziołowe, które jak wiadomo, są dobre dosłownie na wszystko. Co pić na obniżenie ciśnienia? Co zmniejsza ciśnienie? Idealne okazują się być tutaj specjalne herbaty, których celem jest właśnie obniżenie cisnienia. Najlepsze z nich posiadają w swoim składzie między innymi hibiskus, głóg, dziurawiec, a także i lipę. Herbata na obniżenie ciśnienia może rozszerzyć naczynia krwionośne, co ma ogromne znaczenie dla pracy serca.
- mniej pracy i stresów
Jeżeli pracujesz powyżej 40 godzin tygodniowo, wiedz, że ryzyko wystąpienia u Ciebie tego problemu wzrasta o 15%. Niemożliwe? A jednak. Jeśli do tego dochodzi duża ilość stresu, narażasz swój organizm na naprawdę duże problemy. Zastanawiając się nad tym, jak obniżyć ciśnienie domowymi sposobami, oprócz pracy, która jest oczywiście ważna, postaw również na odpoczynek, relaks i spokój, zarówno dla ciała, jak również i dla duszy.
- odpowiednia suplementacja
I nie zapominaj o odpowiedniej suplementacji, która jest niezwykle ważna i istotna. Co na nadciśnienie sprawdzi się więc tutaj najlepiej? Oprócz suplementów w formie witamin na każdy dzień, duże znaczenie ma potas. To właśnie on odpowiedzialny jest za jego zbicie, dlatego też warto stawiać i na produkty bogate w ten pierwiastek i na suplement w tej właśnie postaci.
A dla fanów gorzkiej czekolady coś naprawdę specjalne. To, co zbija ciśnienie w sposób szczególny, to właśnie gorzka czekolada. Zawarte w niej flawonole chronią przed skurczem naczyń krwionośnych, redukując wysokie ciśnienie tętnicze. Wystarczy 60 gramów takiej czekolady, w której jest minimum 70% kakao, by problem z jakim się zmagamy, nie miał dla naszego organizmu tak dużego wydźwięku.
Wysokie ciśnienie - co może nas niepokoić?
Niestety, ale choroba ta jest bardzo podstępna, U większości osób przez długie lata nie daje ona absolutnie żadnych objawów. Chorzy nie wiedzą, że problem dotyczy właśnie ich, mimo iż o tej chorobie mówi się coraz głośniej. Kluczowe znaczenie ma więc regularne badanie ciśnienia. Każdy powinien posiadać w domu ciśnieniomierz elektroniczny, tak, aby móc kontrolować wartości ciśnienia i w razie niepokoju - od razu działać.
Co jednak może powodować nasz niepokój? Z pewnością najczęściej pojawiającymi się problemami są: ucisk w głowie, który ma charakter tępego bólu. Często pojawiającą się przypadłością są także zawroty głowy, ciągłe zmęczenie, problemy ze snem i nerwowość. U niektórych chorych pojawia się także krwawienie z nosa, duszności, jak również i problemy sercowe, w tym między innymi łomotanie serca, ciasnota czy też uczucie ucisku. W każdym przypadku, gdy ciśnieniomierz wskazuje zbyt wysokie parametry, konieczne jest obniżanie ciśnienia krwi. Gdy problem zaczyna być poważny i zbyt wysoki wynik staje się normą, wówczas należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć odpowiednią formę leczenia, w tym przede wszystkim zmianę trybu życia. Nie zawsze konieczna jest farmakologia. Naturalne leczenie nadciśnienia w formie powyższych wskazówek, to najlepszy sposób na to, by mimo wystąpienia choroby, móc z nią normalnie żyć.
Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego?
W artykule tym wspomnieliśmy, iż przyczyny nadciśnienia mają przeważnie charakter pierwotny. Nie jesteśmy więc w stanie znaleźć przyczyny jego występowania i nie mamy możliwości tego stanu wyeliminować. Możemy jedynie wybrać naturalne środki obniżające ciśnienie krwi. Istnieje jednak i charakter wtórny tej choroby, który związany jest z występowaniem konkretnego stanu chorobowego, a samo nadciśnienie jest jednym z jej objawów. O jakich więc chorobach tutaj mowa? Najczęściej występującymi jest: bezdech senny, przeszczep nerki lub choroby miąższu nerek, czy pierwotny hiperaldosteronizm, a więc choroba Conna. Często przypadłość ta związana jest także z ciąża, z zażywaniem leków oraz środków chemicznych. Oprócz tych dwóch występuje również nadciśnienie tętnicze oporne, w którym to mimo stosowania leków hipotensyjnych, wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie oraz nadciśnienie tętnicze złośliwe, które prowadzi do niewydolności wielu narządów, doprowadzając do zagrożenia życia osoby chorej.
Naturalne obniżenie ciśnienia jest jak najbardziej konieczne i bez względu na charakter choroby, należy na to stawiać. Patrząc na to, co jest dobre na obniżenie ciśnienia, to zdrowy styl życia, który został odpowiednio ukazany powyżej. Stosując się do konkretnych rad, choroba ta może nie wpływać znacząco na jakość i sposób życia osoby chorej. Obniżanie ciśnienia domowymi sposobami to klucz do osiągnięcia pożądanych efektów.
Czy nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia nadciśnienia?
Tak. Jak najbardziej tak. Choć otyłość sama w sobie nie jest przyczyną nadciśnienia, to jest jednak jednym z najważniejszych czynników, które prowadzą do wystąpienia tej właśnie przypadłości. Blisko 80% osób borykających się z nadciśnieniem, ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Jak obnizyc cisnienie tetnicze u osób chorych na otyłość lub nadwagę? Prosto - poprzez redukcję kilogramów. Odpowiednia dieta, herbaty obniżające ciśnienie, więcej ruchu. To wszystko przyczynia się do walki z nadprogramowymi kilogramami. Im ich mniej, tym problem z nadciśnieniem mniejszy, co oczywiście ma także i wpływ na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia poważnych dla zdrowia i życia chorób. Domowe sposoby obniżania ciśnienia krwi są niezwykle proste, tylko trzeba nauczyć się z nimi żyć Zdrowe nawyki to klucz do pełnego sukcesu.
Jak wykryć problem nadciśnienia tętniczego?
Aby wiedzieć, jak obniżyć ciśnienie domowym sposobem, najpierw należy chorobę taką dokładnie zdiagnozować, by mieć pewność, że to właśnie z nią przyjdzie nam się zmagać. Nie zawsze bowiem wysokie ciśnienie musi powodować stan chorobowy. Co podnosi cisnienie? Może to być stresująca praca, ważny egzamin, oczekiwanie na ważne decyzje, śmierć bliskiej osoby. Przy pojawiających się objawach, jak również i regularnym badaniu, konieczna jest diagnoza specjalistów.
Kluczowe znaczenie ma oczywiście pomiar ciśnienia za pomocą ciśnieniomierza. Jeśli wartości po kilku badaniach są zawyżone, konieczna jest konkretna diagnostyka. W tym celu wykonuje się wywiad z pacjentem, badanie przedmiotowe, testy laboratoryjne, jak również i badanie diagnostyczne. Wśród podstawowych badań, które należy wykonać należą: morfologia krwi, stężenie glukozy na czczo, a także określenie stężenia sodu, potasu i cholesterolu całkowitego, w tym także frakcję HDL, LDL i triglicerydów. Bardzo istotne znaczenie ma także poziom stężenia kreatyniny, stężenie kwasu moczowego, a także badanie moczu i elektrokardiogram. W przypadku konieczności poszerzenia diagnostyki, niezbędne jest także EKG, USG tętnic szyjnych i tętnic nerkowych, a także ocena albuminurii. U każdej osoby, u której potwierdzona zostanie ta choroba, konieczne jest leczenie, które trwa do końca życia.
Obniżenie ciśnienia tętniczego - sposoby leczenia
Jedno jest pewne, każdy, kto będzie miał potwierdzoną diagnozę odnośnie tej choroby, musi nauczyć się z nią żyć. Nadciśnienia nie można bowiem wyleczyć. Z pewnością zbicie ciśnienia poprzez naturalne środki na obniżenie ciśnienia tętniczego to podstawa. Niezwykle ważna jest zdrowa dieta i aktywny styl życia, o jakim wspomnieliśmy powyżej. To mniej stresu i pracy, a więcej odpoczynku i relaksu. To również walka z otyłością i nadwagą, jeśli taka występuje. W przypadku braku poprawy, konieczne jest zastosowanie leków, dzięki którym zbijanie ciśnienia jest w ogóle możliwe. Środki farmakologiczne podzielić można na kilka rodzajów. I tak mamy między innymi leki moczopędne, beta - blokery, inhibitory konwertazy angiotensyny czy też leki blokujące kanały wapniowe. Często też podawane są alfa - blokery, leki rozszerzające naczynia nazywane wazodylatatorami i leki, które działają na centralny układ nerwowy.
Nadciśnienie tętnicze - skutki jego nieleczenia
Bagatelizowanie choroby może doprowadzić do poważnych w skutkach konsekwencji. Najczęściej występującymi powikłaniami są między innymi: zawał mięśnia sercowego, niewydolność serca, udar mózgu, a także powstawanie tętniaków, niewydolność nerek i retinopatia nadciśnieniowa, czyli choroba siatkówki oka. Wystarczy więc naturalnie obniżyć ciśnienie, by zminimalizować ryzyko wystąpienia którejkolwiek z tych przypadłości.
Jak w naturalny sposób obniżyć ciśnienie?
Mamy nadzieję, iż powyższy artykuł okazał się być dla Was niezwykle pomocny, by zrozumieć podłoże tej choroby, ale i by pojąć, co obniża cisnienie i co istotne - jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami, bez konieczności stosowania leków.
Sposoby obniżenia ciśnienia są różne i w zależności od konkretnego pacjenta, należy tak je dopasować, by umieć nad tym problemem zapanować i z nim żyć. U jednych zmniejszenie ciśnienia nastąpi poprzez zmianę diety z przetworzonej na zdrową i pełnowartościową, u innych z kolei zmniejszenie ciśnienia krwi może nastąpić poprzez zmianę stylu życia z siedzącego na aktywny.
Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, jak obnizyc cisnienie bez tabletek czy też co zmniejsza ciśnienie krwi, ten artykuł bez wątpienia okaże się być dla każdego z Was pigułką wiedzy na temat tej choroby i sposobu na to, jak z nią żyć…
Wysokie ciśnienie - leczenie naturalne to najlepszy sposób na efektywność pożądanych efektów i życie bez większych ograniczeń.