Święta, urodziny, imieniny… - w ciągu roku mamy wiele okazji do obdarowywania bliskich prezentami. To sprawia, że coraz ciężej wymyślać oryginalne pomysły na podarunki. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą prezenty dla babci i dziadka, którzy stale powtarzają, że “wszystko już mają”, a ekstremalne pomysły jak lot balonem czy skok ze spadochronem raczej nie wchodzą w grę. Głowimy się i trudzimy, aby znaleźć odpowiedni prezent, a przecież najlepsze są prezenty praktyczne, z których dziadkowie będą korzystali na co dzień. Co więc wybrać? 

Co kupić na Dzień Babci i Dziadka?

Ciepłe skarpety czy kapcie, kubki, filiżanki i zaparzacze do herbaty to dosyć popularne pomysły na prezent dla babci i dziadka z okazji ich święta. Jeśli jednak dziadkowie wyraźnie nie zażyczą sobie kolejnej pary skarpet, warto pomyśleć nad nieco bardziej praktycznym upominkiem. Poduszki na kanapie czy kubki lub kolejny komplet filiżanek to prezenty, które, choć niewątpliwie są piękne i cieszą oko to nieużywane, stają się wyłącznie kolejnymi bibelotami, tzw. łapaczami kurzu. Dzień Babci i Dzień Dziadka przypadają kolejno na  21 i 22 stycznia - zostało więc jeszcze sporo czasu, aby znaleźć wymarzone dla nich prezenty.

Zadbaj o to, aby prezenty z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka były kupione z myślą o nich. Zastanów się, czego naprawdę potrzebują i jakie gadżety mogłyby ułatwić lub umilić ich codzienne życie. To sprawi, że upominek z pewnością będzie praktyczny i wywoła uśmiech na ustach dziadków - nie tylko w dniu ich święta, ale każdego dnia, gdy będą z tego prezentu korzystać.

 

Ciśnienie pod kontrolą

Problemy z ciśnieniem krwi to temat, który dotyczy sporej grupy seniorów. Za prawidłowe ciśnienie uznaje się wartości w granicach: ciśnienie skurczowe 120-129 mm Hg, ciśnienie rozkurczowe 80-84 mm Hg. Wraz z wiekiem poziom ciśnienia zwiększa się i w grupie osób 65+ za prawidłowe ciśnienie krwi uznaje się wskaźnik poniżej 140/90 mm Hg. Jak często kontrolować ciśnienie krwi? Zaleca się mierzyć je 1-2 razy w tygodniu. U osób starszych zalecana częstotliwość pomiarów może być jednak znacznie częstsza. Osoby borykające się z chorobami przewlekłymi mierzą poziom ciśnienia krwi nawet do kilku razy dziennie. Nic więc dziwnego, że propozycją na praktyczny prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka jest dobry ciśnieniomierz domowy. Rankingi wskazują na różnorodne ciśnieniomierze, na które warto się zdecydować. Pamiętajmy jednak, że sama marka aparatu to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność.

podarek dla babci od dziadka

Jaki ciśnieniomierz kupić?

Chętnie wybieranymi ciśnieniomierzami są te z kategorii ciśnieniomierzy nadgarstkowych. Aparaty do pomiaru ciśnienia zakładane na nadgarstek świetnie sprawdzą się u osób z dużym obwodem ramienia, dla których założenie mankietu może okazać się problematyczne lub niemożliwe. Ciśnieniomierze nadgarstkowe to również dobry pomysł na prezent, gdy senior cierpi na problemy zdrowotne i częsty pomiar ciśnienia krwi jest niezbędny - mały ciśnieniomierz nadgarstkowy zmieści się nawet do niewielkiej damskiej torebki. Jeśli jednak dziadek lub babcia pomiary poziomu ciśnienia krwi wykonują wyłącznie w warunkach domowych, lepszym wyborem wydaje się być zakup automatycznego ciśnieniomierza z mankietem zakładanym na ramię. Ciśnieniomierz naramienny jest bardzo łatwy w obsłudze, dzięki czemu z jego użytkowaniem poradzą sobie nawet osoby w starszym wieku. Jeśli dziadek i babcia różnią się budową ciała, a ciśnieniomierz ma być ich wspólnym prezentem, pamiętaj, aby dla każdego z nich zakupić mankiet do ciśnieniomierza w odpowiednim rozmiarze.

 

Coś na długie, zimne wieczory

Jeśli dziadkowie wyposażeni są już w aparaty do pomiarów ciśnienia, warto zastanowić się nad innym praktycznym prezentem. Kalendarzowa zima trwa aż do 21 marca więc przed dziadkami jeszcze sporo chłodnych, zimowych wieczorów. Po długim spacerze przy ujemnej temperaturze zewnętrznej dobrym pomysłem jest spędzenie wieczoru z ciepłą herbatą. Jeśli babcia lub dziadek należą do “zmarzluchów” dobrym pomysłem będzie wybór butów rozgrzewających. Dostępne są różne wersje kolorystyczne, a nawet modele, które oprócz funkcji podgrzewania posiadają również funkcję masażu. Bardzo często leczenie zwyrodnienia i bólu stawów, reumatyzmu, osteoporozy czy innych przypadłości występujących u osób starszych wspomagane jest terapią ciepłem. Jeśli dziadkowie korzystają z takich terapii, zakup butów rozgrzewających z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę!

 

Czas na chwilę relaksu...

Bywa, że babcia lub dziadek żalą się na dolegliwości bólowe dotyczące szyjnego odcinka kręgosłupa - wtedy zamiast butów rozgrzewających wybierz rozgrzewającą poduszkę. Możesz wybrać model, który wygląda jak standardowa poduszka i tak też się go użytkuje, ale możesz pomyśleć również o poduszce rozgrzewającej zakładanej jak szalik. Ta druga opcja sprawdzi się jako prezent dla aktywnych seniorów, którzy nie wyobrażają sobie długiego leżenia w bezruchu, a jednocześnie chcieliby ulżyć sobie w bólu kręgów szyjnych. Poduszka rozgrzewająca jest praktycznym prezentem także dla tych dziadków, którzy nie uskarżają się na bóle stawów. Chwila relaksu przyda się każdemu, a taka poduszka idealnie się do tego nadaje. Terapia ciepłem sprawia, że napięte mięśnie ulegają rozluźnieniu i poprawia się krążenie krwi.

 

Praktyczne prezenty takie jak ciśnieniomierze, buty i poduszki rozgrzewające, z których dziadkowie mogą korzystać każdego dnia to także przejaw troski o zdrowie dziadków. Jednak bez względu na to, jaki prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka wybierzesz, pamiętaj, że dla nich z pewnością najbardziej liczy się czas spędzony razem. Prezenty, nawet te najlepsze, są tylko miłym dodatkiem do celebrowania świąt.