ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdego przyszłego rodzica. Troska o zdrowie ciężarnej oraz prawidłowy rozwój płodu sprawia, że bywa to czas stresujący, a wcale nie musi taki być. Są sposoby na to, aby od pierwszych tygodni ciąży zyskać spokój i maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo malucha. Jedną z nich jest innowacyjny detektor tętna płodu, którego zastosowanie pozwala na bieżąco monitorować maluszka.

Detektor tętna płodu - na czym polega badanie?

Detektor tętna płodu to nic innego jak domowa alternatywa badania kardiotokograficznego czyli KTG, wykonywanego standardowo przez położne w poradniach ginekologicznych.

Badanie to pozwala na słuchanie bicia serca dziecka i daje możliwość samodzielnego monitorowania przebiegu ciąży poprzez aplikację w telefonie. Nie da się ukryć, że rozwiązanie to daje rodzicom wiele radości, ale i pozwala od pierwszych chwil tworzyć wspaniałą więź z dzieckiem.

Sam w sobie detektor tętna płodu jest niewielkim urządzeniem, które pozwala na ocenę wewnątrzmacicznego rozwoju płodu. Przyszła mama może zatem w każdej chwili, móc posłuchać bicia serca swojego maluszka relaksując się w domu, bez konieczności odbywania wizyty u lekarza, w szpitalu bądź przychodni. Rozwiązanie to jest mobilne i bardzo komfortowe w użytkowaniu, a przy tym powstałe na bazie technologii wykorzystywanych w budowaniu sprzętów szpitalnych. Wyniki podawane przez detektor tętna płodu są zatem wiarygodne. Jego zaletą jest kompaktowa forma, dzięki której możliwe jest bieżące sprawdzanie tętna maluszka, liczby jego ruchów czy skurczów macicy. Każda przyszła mama może z jego pomocą monitorować przebieg ciąży, uzyskując kompleksowe informacje w postaci zapisanych danych, nagrań czy wykresów.

ktg detektor plodu usg kredos

Jak stosować detektor tętna płodu?

Urządzenie jakim jest detektor tętna płodu to wyjątkowo intuicyjne i łatwe w obsłudze rozwiązanie. Jego mała forma wyposażona w głowicę pomiarową, wejście na słuchawki lub głośnik oraz ładowarkę, pozwala w łatwy sposób zastosować je samodzielnie. Wyniki badania urządzenie zawdzięcza wykorzystaniu fal ultradźwiękowych i efektu Dopplera - sonda wysyłając fale ultradźwiękowe odbijające się od napotkanych tkanek, a następnie przetworzonych przez urządzenie na sygnał elektryczny, pozwala uzyskać dźwięk tętna maluszka.

Badanie detektorem tętna płodu przebiega podobnie jak w przychodni:

  • Na suchą skórę brzucha nakładamy niewielką ilość żelu przewodzącego ultradźwięki;
  • Przykładamy głowicę urządzenia do brzucha poszukując tętna płodu – należy wykonywać to niczym delikatny masaż, powoli i cierpliwie, gdyż szczególnie na początku odszukanie maluszka i usłyszenie go nie jest łatwym zadaniem dla niedoświadczonej mamy; płód porusza się w macicy, dlatego przy każdorazowym badaniu jego położenie może być zupełnie inne;
  • Jeżeli nie możemy zlokalizować tętna maluszka, warto lekko poruszać brzuch lub przekąsić coś słodkiego, co pozwoli na zmianę pozycji dziecka;
  • Po znalezieniu właściwego miejsca możliwe staje się usłyszenie dźwięków bicia serca dziecka, a poprzez dane przekazane do aplikacji, przyszła mama może zarejestrować dane, nagrać dźwięki, odtwarzać je i udostępnić.
  • W zależności od urządzenia, pierwsze chwile, w których możliwe jest usłyszenie tętna dziecka to nawet 9. tydzień ciąży. Bez względu jednak na czułość urządzenia, wyniki pomiarów są wiarygodne.

 

Detektor tętna płodu – czy to bezpieczne?

Badanie KTG w postaci detektora tętna płodu to rozwiązanie w zupełności bezpieczne dla mamy i dziecka. Wykorzystywane w nim fale ultradźwiękowe dostosowane są do potrzeb badania, a ich natężenie nie zagraża zdrowiu, jest bezbolesne i w zupełności nieinwazyjne. Każdy detektor tętna płodu dostępny w sprzedaży musi posiadać odpowiednie testy i certyfikaty. Warto wybrać sprzęt posiadający certyfikaty bezpieczeństwa, pozytywną opinię FDA czy będące zgodne z dyrektywą odn. wyrobów medycznych. Każdy tego rodzaju zakup należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Detektor tętna płodu to urządzenie, które opracowano celem wsparcia pracy lekarzy. Stosowane jest ono bowiem nie tylko w domowym zaciszu przez przyszłych rodziców, ale i w gabinetach lekarskich. Lekarze często użyczają swoim pacjentkom detektor celem bieżącego kontrolowania tętna płodu przez kobietę w domu, gdy nie wymaga ona skierowana do szpitala. Wykorzystanie mobilnych urządzeń do KTG przez przyszłe mamy to niesamowite wsparcie w ratowaniu życia i zdrowia nienarodzonych dzieci, a przy tym niepowtarzalna szansa na zacieśnianie więzi z maluszkami od pierwszych chwil w łonie mamy.

Warto jednak pamiętać, że niewątpliwe zalety badania detektorem tętna płodu w domu nie mogą zastąpić wizyt u specjalisty oraz regularnych badań kontrolnych. Zadaniem urządzeń tego rodzaju jest zapewnienia poczucia bezpieczeństwa, zyskanie szansy na szybką reakcję w razie nieprawidłowości, a także ograniczenie wizyt w szpitalach czy przychodniach celem wykonania KTG. Są to rozwiązania pomocnicze, a ich wykorzystanie np. w celu monitorowania płodu w domu zamiast w szpitalu powinien zatwierdzić lekarz prowadzący.

Kredos doradza

Copyright © 2025 Kredos Sklep Medyczny