Detektor tętna płodu to innowacyjne rozwiązanie technologiczne, które zapewni przyszłej mamie poczucie bezpieczeństwa i spokoju, których tak bardzo potrzebuje, czekając na narodziny dziecka. Urządzenie pozwala na samodzielne monitorowanie przebiegu ciąży, pomiędzy wizytami kontrolnymi u lekarza.
Co to jest detektor tętna płodu?
Urządzenie to służy do wykonywania kardiotokografii w warunkach domowych. To badanie, nazywane w skrócie KTG, polega na monitorowaniu tętna płodu, pomagającego w ocenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
Kardiotokografia jest wykonywana przez położną w każdej poradni ginekologicznej, jednak dzięki rozwojowi technologii powstały również mobilne KTG, więc każda przyszła mama może słuchać bicia serca dziecka i sprawdzać przebieg ciąży, bez konieczności wizyty u specjalisty. Każdy model detektora przeznaczony do użytku domowego oparty jest na tej samej technologii, której używa się przy produkcji stacjonarnych aparatów KTG, gwarantując że wyniki są precyzyjne i wiarygodne. Wszystkie zebrane dane są gromadzone w specjalnej aplikacji – można w niej znaleźć między innymi wykresy stworzone na podstawie wyników oraz nagrania bicia serca dziecka. Detektor tętna płodu rejestruje liczby ruchów i tętno płodu, a także częstość skurczów macicy.
Jak używać detektora tętna płodu?
Obsługa domowego KTG jest bardzo prosta. Również jego działanie nie jest skomplikowane: najpierw sonda pomiarowa detektora wysyła fale ultradźwiękowe, a te, odbijając się od tkanek, przeobrażają się w sygnał elektryczny, który z kolei przechodzi w dźwięk. By przeprowadzić badanie KTG w warunkach domowych, pacjentka musi nanieść na skórę brzucha niewielką ilość żelu przewodzącego ultradźwięki, a następnie powoli i delikatnie przesuwać głowicą po brzuchu, by znaleźć miejsce, w którym będzie słychać tętno dziecka. Jeśli przyszła mama będzie miała trudności ze zlokalizowaniem odpowiedniego miejsca, powinna delikatnie popukać w brzuch, by dziecko zmieniło pozycję. Taki sam efekt uzyska po zjedzeniu czegoś słodkiego. By otrzymać jak najbardziej precyzyjne wyniki, badania powinno przeprowadzać się pół godziny po przebudzeniu się lub przed zaśnięciem, a także w ciągu godziny od spożycia posiłku.
Przed zakupem i użyciem detektora należy skonsultować wybór z lekarzem prowadzącym ciążę. Należy również sprawdzić, czy urządzenie posiada wszystkie niezbędne certyfikaty, by mieć pewność, że zostało przebadane pod względem jakości i bezpieczeństwa.
Jakie zalety mają detektory tętna płodu i kiedy zacząć ich używać?
Posiadanie domowego detektora tętna płodu będzie przydatne dla każdej przyszłej mamy. Pozwala on na stałe kontrolowanie rozwoju ciąży, a tym samym zapewnia spokój i bezpieczeństwo zarówno matce, jak i dziecku. Dzięki niemu można też wyłapać ewentualne nieprawidłowości we wczesnym stadium. Młoda matka powinna zgłosić się do lekarza, gdy tętno dziecka jest zbyt niskie (poniżej 100 uderzeń na minutę) lub zbyt wysokie (powyżej 180 uderzeń na minutę). Tak dokładne monitorowanie ciąży nie jest możliwe bez mobilnego KTG, ponieważ wizyty u specjalisty nie odbywają się codziennie, a ponadto trzeba zazwyczaj zarejestrować się dużo wcześniej. Dodatkowo, słuchanie bicia serca dziecka od samego początku tworzy więź. Nowoczesne modele detektorów pozwalają na kontrolowanie tętna już od 9. lub 10. tygodnia ciąży. Detektor, który ma funkcję licznika skurczów macicy, będzie szczególnie przydatny w ostatniej fazie ciąży, ponieważ pozwala przewidzieć, kiedy rozpocznie się akcja porodowa. Należy jednak pamiętać, że żaden detektor tętna płodu nie zastąpi wizyty kontrolnej u specjalisty. Jest jedynie urządzeniem pomocniczym.
Dodatkowe funkcje zależne są od modelu detektora. Urządzenia w wersji podstawowej wyposażone są w zestaw słuchawkowy, natomiast te bardziej zaawansowane posiadają głośniki. Niektóre modele mają również wbudowany wyświetlacz, dzięki któremu na bieżąco można kontrolować liczbę uderzeń serca dziecka. Najnowocześniejsze detektory pozwalają nawet na wydrukowanie wykresu.
Czy używanie detektora tętna płodu jest bezpieczne?
Wykorzystywanie fal ultradźwiękowych może budzić zastrzeżenia czy używanie detektora jest bezpieczne, jednak modele są tworzone w zgodzie ze wszystkimi normami europejskimi. Urządzenia emitują więc promieniowanie ultrafioletowe o takim natężeniu, które w żaden sposób nie ma wpływu na rozwój płodu. Badanie KTG jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga ingerencji w ciało kobiety. Każdy egzemplarz detektora przed pojawieniem się na rynku jest poddawany szczegółowym testom.
Choć detektor tętna płodu jest przydatnym urządzeniem, niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Przede wszystkim może być źródłem niepotrzebnego stresu, jeśli przyszli rodzice źle odczytają wyniki. Należy pamiętać o tym, że gdy dziecko śpi, jego serce bije wolniej, natomiast gdy się rusza, serce pracuje szybciej. Jeśli odczyt zostanie źle przeanalizowany, może wzbudzić u rodziców niepokój, który z kolei przełoży się na zdrowie zarówno ich, jak i dziecka. Oprócz tego całkowite poleganie na sprzęcie może uśpić czujność rodziców. Detektor, jak każde urządzenie, może zawieść i podać niewiarygodne wyniki, a opierając swoje obserwacje wyłącznie na danych zgromadzonych z badania, rodzice mogą przestać zwracać uwagę na naturalne sygnały wysyłane przez dziecko.
Detektor tętna płodu – czy warto go używać?
Z pewnością detektor tętna płodu jest doskonałym wyborem, zwłaszcza dla kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy. Pomoże im zachować spokój i dobre samopoczucie, które są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Korzyści płynące z używanie detektora potwierdzają również lekarze, którzy podkreślają przede wszystkim, że urządzenie pozwala na ciągłe monitorowanie ciąży - żaden lekarz nie jest w stanie badać tej samej pacjentki codziennie. Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej zaawansowany detektor nie zastąpi specjalistycznej wiedzy oraz matczynej intuicji.