ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Respiratory wykorzystywane są w szpitalach, jak również i w karetkach pogotowia, ale często także i na użytek domowy. Sprawdzają się one w wielu sytuacjach, gdy osoba poszkodowana lub chora nie jest w stanie samodzielnie oddychać. Często to właśnie one są jedynym sposobem na to, by uratować czyjeś życie. Czym dokładnie takie respiratory są? Jaka jest zasada ich działania?

Czym są respiratory?

Respiratory są to urządzenie medyczne, które potocznie określane są jako sztuczne płuca. Ich zadaniem jest wspomaganie funkcji oddychania lub zastąpienie mięśni, które są kluczowe w procesie oddychania. Historia respiratorów jest niezwykle bogata. Pierwszy został skonstruowany przez Philipa Drinkera i Louisa Shawa, będąc określonym jako ,,żelazne płuca”. Jego zadaniem było wytworzenie ujemnego ciśnienia wokół klatki piersiowej. Ten z pewnością znacząco się różnił od współczesnych, które w tej nieco nowszej wersji pojawiły się w 1952 roku w Danii. Produkowane dziś respiratory mają za zadanie umożliwić wtłoczenie gazu oddechowego do płuc za pomocą specjalnej rurki intubacyjnej, bądź też tracheotomijnej, jaka to połączona jest ze sterownikiem całego urządzenia. To, co na pewno wyróżnia obecne sprzęty medyczne to niewielki ich rozmiar oraz mała waga, ale także i prosta obsługa, bezpieczeństwo użytkowania i niezawodność działania, która odgrywa wartość nadrzędną. To dzięki nim możliwa jest wentylacja mechaniczna w przypadku, gdy osoba chora nie jest w stanie samodzielnie oddychać. 

 

Na jakiej zasadzie działa respirator? 

Respirator działa na zasadzie dodatniego ciśnienia, które jest wytwarzane bezpośrednio w płucach. Aby mógł on działać prawidłowo, musi być odpowiednio podłączony. I tak wyróżnia się pod tym względem respiratory elektroniczne, dodatkowo wyposażone w akumulator w przypadku braku prądu i respiratory pneumatyczne. 

 

Podczas podłączenia urządzenia dla osoby, która wymaga pomocy w procesie oddychania, wyróżnia się dwie metody:

  • Wentylacja nieinwazyjna

Taka wentylacja stosowana jest najczęściej w warunkach domowych. Aby mogła być przeprowadzona, niezbędne jest wykorzystanie odpowiedniej maski, która to zapewnia mechaniczną wentylację płuc.

  • Wentylacja inwazyjna

Taka wentylacja stosowana jest najczęściej w warunkach szpitalnych. Aby mogła być ona przeprowadzona, niezbędne jest wprowadzenie rurki do gardła lub wykonanie otworu, który prowadzić będzie do tchawicy, by tak podłączyć rurę i wpuścić powietrze. 

 

Dzięki możliwości regulacji różnego ciśnienia powietrza w trakcie wdechu i wydechu w drogach oddechowych, możliwa jest mechaniczna wentylacja płuc, która okazuje się być bardzo dobrym wyborem w przypadku braku akceptacji na stałe dodatnie ciśnienie powietrza. Jak to wszystko wygląda? Sama inicjacja fazy wdechu odbywa się według określonej częstotliwości oddechów. Zadaniem respiratora jest wtłoczenie gazów oddechowych do dróg oddechowych, by wraz z dostarczeniem odpowiedniej objętości oddechowej, móc zakończyć wdech i przejść dalej do fazy wydechu, tym samym umożliwiając pacjentowi wykonanie biernego wydechu. 

starszy pan z maska od respiratora 

Czy respiratory mogą być używane dla każdego pacjenta? 

Nie! Choć ich zadaniem jest podtrzymanie funkcji oddychania przy niewydolności oddechowej, nie w każdym przypadku możliwe jest przeprowadzenie takiego zabiegu. Dotyczy to między innymi takich przypadków, jak:

  • Zaburzenia w układzie krążenie
  • Tamponada serca
  • Upośledzenie ukrwienia płuc

 

Funkcje respiratorów

Współczesne respiratory to najnowszej klasy urządzenia medyczne, które posiadają szereg funkcji, wpływających zarówno na szybkość działania, jak również i na jego skuteczność, szczególnie istotną w sytuacji, gdy stan zdrowia pacjenta ulega pogorszeniu. Jakie więc funkcje takie respiratory posiadają? 

 

  • LIAM - asystowany manewr insuflacji płuc

Stanowi to doskonałe rozwiązanie, przy zintegrowanym wspomaganiu kaszlu.

  • TA MODE - tryb adaptacyjno - kontrolowany

Jest to rozwiązanie sprawdzające się przy adaptacji wentylacji do oddechu pacjenta. 

  • iBR - inteligentna, bezpieczna częstość oddechów

Jest to możliwość wykonywania spontanicznego oddychania

  • AUTOEPAP

Taka funkcja okazuje się być przydatna w przypadku obturacji, pozwalając jednocześnie utrzymać drożność górnych dróg oddechowych

  • iVAPS - inteligentne wspomaganie ciśnieniowe z gwarancją objętości oddechowej

Ta funkcja okazuje się być niezbędna przy nadzorowaniu utrzymania odpowiedniej wentylacji docelowej.

  • Trigger Lock - Out

Dzięki temu, można mieć zapewnioną ochronę wywołaną błędami, jak również i zaburzeniami wyzwalacza. 

  • AirTrapControl

Jest to specjalny system, który chroni przed nagłym rozdęciem płuc. 

  • Kompensacja objętości 

Taka funkcja pozwala automatycznie dopasować działanie respiratora do docelowej objętości wdechowej.

 

Intubacja i jej skutki dla organizmu 

Aby można było podłączyć pacjenta do respiratora, niezbędna jest intubacja. Polega więc ona na wprowadzeniu do gardła lub poprzez tracheotomię rurki, która dostarcza powietrze. Dzięki takiemu zabiegowi, możliwa jest wentylacja płuc i wymiana gazowa. W zależności od stanu zdrowia, pacjenci mogą być przytomni lub nie. Często w ciężkich przypadkach choroby, wprowadzani są w stan śpiączki farmakologicznej. 

 

Czasami tylko intubacja daje szansę na przeżycie. Niestety, ale w każdym przypadku niesie ona za sobą skutki uboczne. Mogą to być:

  • Urazy jamy ustnej
  • Urazy strun głosowych
  • Powikłania w płucach
  • Powikłania w mięśniu sercowym

 

Niestety, ale często respirator to jedyna szansa na ratunek dla wielu osób. I choć istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, w wielu przypadkach jest to po prostu niezbędne. 

 pan pod respiratorem w karetce

Respiratory na wagę życia

Światem naszym rządzi koronawirus. Niemal wszystko uzależnione jest od niego i cały świat musiał mu się właśnie podporządkować. Zajmując się tematem respiratorów, z pewnością warto i tutaj spojrzeć na temat COVID - 19 w odniesieniu do tych urządzeń medycznych. Choć ich użycie powinno stanowić tak naprawdę ostateczność, to jednak lekarze alarmują - zaczyna brakować respiratorów. Stan zdrowia wielu pacjentów jest tak ciężki, iż konieczne jest zastosowanie intubacji. W coraz większej ilości szpitali ilość chorych potrzebujących takiego sprzętu jest tak duża, iż rezerwy zaczynają się kończyć. Może więc warto tutaj zaapelować, by nie lekceważyć działania koronawirusa i robić wszystko, by się przed nim ustrzec? 

 

WAŻNE:

  • Noszenie maseczek
  • Odstępy między ludźmi
  • Omijanie zatłoczonych miejsc
  • Częste mycie rąk i stosowanie płynów dezynfekujących
  • Wspieranie odporności

 

Zdecydowanie lepiej jest się przed wirusem chronić, niż z nim walczyć, dlatego też każdy powinien zrobić wszystko, by zminimalizować ryzyko zachorowania.


Respiratory stanowią bez wątpienia niezbędne urządzenia, w które powinny być wyposażone wszystkie karetki pogotowia, jak również i oddziały szpitalne. To właśnie one pozwalają ratować zdrowie, jak również i życie osób poszkodowanych. Dziś, w dobie COVID - 19, ich obecność odgrywa wartość nadrzędną w sposób podwójny. Często to właśnie one są jedynym ratunkiem, by móc przezwyciężyć chorobę i poradzić sobie z ostrą niewydolnością oddechową.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny