ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Ssaki medyczne są urządzeniami skierowanymi do aspiracji różnego rodzaju płynów i wydzielin z naszego ciała. Wykorzystuje się je między innymi na salach operacyjnych, w karetkach pogotowia, jak również i na użytek domowy. Dzięki nim można poradzić sobie z krwotokami, z wymiocinami z przewodu pokarmowego czy z flegmą lub śliną z zalegającą w drogach oddechowych. 

Jak wybrać odpowiedni ssak?

Sięgając po odpowiedni ssak do odsysania wydzieliny, należy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych elementów, w tym między innymi na maksymalny przepływ, na objętość pojemników zbiorczych czy długość oraz średnicę drenu. Bardzo ważne jest także i to, jaką urządzenie do odsysania ma wielkość, czy jest mobilne i w jakiej dostępne jest cenie. Kupując takie urządzenie, to musi posiadać dodatkowo certyfikaty, które poświadczają o jego parametrach. I oczywiście kluczowe znaczenie ma również sama gwarancja oraz serwis pogwarancyjny, dający pewność, iż urządzenie w razie awarii, zostanie odpowiednio sprawdzone. 

 

Ssaki do odsysania wydzieliny w zależności od miejsca ich przeznaczenia

Rynek oferuje nam różnego rodzaju ssaki do odsysania flegmy, śluzu czy krwi. Można wyróżnić ssaki laryngologiczne, ssaki stomatologiczne czy na przykład chirurgiczne. Jedne służą do użytku w placówkach medycznych, inne sprawdzają się, jako ssaki do odsysania w warunkach domowych. Poniżej znajdują się niezbędne informacje, czym się one między sobą różnią, w zależności od miejsca ich przeznaczenia. I tak:

  • ssaki szpitalne

Te odsysacze śliny, flegmy czy krwi są najbardziej profesjonalnymi spośród wszystkich dostępnych. Charakteryzują się one bardzo dużym przepływem, prawie do 90 litrów na minutę, z możliwością ciągłej ich pracy. Mają one w większości modeli dwa duże zbiorniki, a także odpowiednie filtry, aby móc zachować pełne bezpieczeństwo ich użytkowania. Ważne jest także i samo zasilanie. Powinny posiadać i sieciowe i akumulatorowe. 

  • ssaki do karetki pogotowia

Takie urządzenia do odsysania wydzieliny są bardzo uniwersalne w swoim zastosowaniu. Są one lekkie, tak, aby mogły być w pełni mobilne. Te powinny posiadać i zdalne źródło ładowania, ale także akumulator lub sieć i dodatkowo jeszcze zapasowe baterie. Posiadają różnorodne akcesoria do ssaków medycznych, dzięki czemu umożliwiają odsysanie śliny, flegmy, ropy czy krwi. 

  • ssaki do gabinetów medycznych

Wykorzystywane ssaki do gabinetów medycznych służą przy różnego rodzaju zabiegach. Są one podobne do tych szpitalnych, gwarantując szybkie odsysanie i ciągłą pracę. Ponadto mają one również pełną regulację siły ssania. Tego typu urządzenia mają zazwyczaj akcesoria, które można sterylizować w autoklawie. 

  • ssaki do użytku domowego

I ostatnią grupą produktów są ssaki domowe, czyli takie, które sprawdzają się do użytku w domu. Mają one zazwyczaj mniejszą moc i są ładowane sieciowo, jednak spełniają swoje zadania doskonale i służą wielu pacjentom, przede wszystkim przy przewlekłych chorobach, jak na przykład mukowiscydoza czy POCHP. 

zdziwione dziecko podczas wyciagania wydzieliny z nosa

Kiedy stosowane są ssaki medyczne?

Tego typu urządzenia stosowane są w określonych sytuacjach, będąc niezwykle ważnymi sprzętami, często nawet ratującymi życie osób chorych czy poszkodowanych. Są podstawowym wyposażeniem placówek medycznych, karetek pogotowia, ale i domów, gdzie pacjenci wymagają wykorzystania takiego sprzętu. Są one niezawodne przede wszystkim w trakcie zabiegów operacyjnych do usuwania nadmiaru gromadzącej się krwi. Aspirują one ropę lub krew w trakcie leczenia klinicznego. Są bardzo dobrym rozwiązaniem przy mukowiscydozie, gdzie plwociny czy śluz zalegają w górnych drogach oddechowych. Dzięki nim można także szybko i skutecznie oczyścić drogi oddechowe, bowiem tego typu ssak do flegmy sprawdza się w tej roli znakomicie. Lekarz laryngolog wykorzystuje w swojej pracy ssak laryngologiczny, jako typowy odsysacz śliny czy też odsysacz flegmy. Stomatolog wykorzystuje ssak stomatologiczny, jako ssak do śliny. Każde urządzenie jest podobne, każde działa w taki sam sposób, jednak każde skierowane jest na potrzeby konkretnych specjalistów czy pacjentów z konkretnymi chorobami. 

 

Jak obsługiwać ssak medyczny krok po kroku?

Obsługa tego typu urządzeń, bez względu na to, czy jest to ssak ręczny czy ssak elektryczny jest bardzo prosta. Wystarczy tylko odpowiednie przeszkolenie przez personel medyczny i zapoznanie się z instrukcją obsługi producenta. Aby użyć urządzenie, należy:

  • podłączyć wszystkie akcesoria do urządzenia
  • założyć filtr
  • uruchomić ssak
  • ustawić pożądane ciśnienie 

 

Takie urządzenie do odsysania flegmy, czyli ssak do odsysania wydzieliny z płuc lub krwi z innych części ciała jest proste, jednak wymaga dokładności i stosowania się do zaleceń. W przypadku bowiem, gdy ssak zostanie niewłaściwie zastosowany, może to mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta, w tym na przykład podrażnienie górnych dróg oddechowych i duży ból. 

 

Ssak elektryczny czy ręczny?

Każde z dostępnych na rynku rozwiązań ma wiele zalet, ale również i wad. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, iż to, co sprawdzi się dla jednej osoby, niekoniecznie będzie odpowiednie dla kogoś innego. Ssak elektryczny może być zasilany z sieci, stąd też z jednej strony zyskuje się większy komfort użytku takiego sprzętu, z drugiej zaś strony w przypadku braku dostępu do sieci elektrycznej, może przysporzyć problemów. Dobrze jest tutaj wybrać ssak akumulatorowy, który w momencie odcięcia od źródła zasilania, zapewnia działanie dzięki akumulatorom. Ssak ręczny z kolei jest bardzo poręczny i szybki w zastosowaniu, a do tego nie wymaga podłączenia do sieci. Można obsłużyć go jedną ręką. Sprawdza się on przede wszystkim doraźnie, a nie przy regularnym ciągłym jego użytkowaniu. Mając wybór, z pewnością elektryczny jest zdecydowanie lepszym zakupem. Zapewnia on cichą pracę, ma dużą moc dzięki której odsysanie wydzieliny jest szybsze i skuteczniejsze. Jest sprzętem uniwersalnym do stosowania w każdym miejscu.

 

Nie ma wątpliwości, iż ssaki medyczne mają niezwykle szerokie zastosowanie i stanowią niezbędny sprzęt wyposażający różnego rodzaju placówki medyczne, ale i służące jako urządzenia do użytku domowego. Wybierając sklep medyczny Kredos otrzymać można najwyższej jakości sprzęty, które odpowiednio dobrane, na pewno będą służyć doskonale przez długi czas. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny