ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Panująca obecnie epidemia Covid 19 wywołana przez koronawirusa spowodowała zwiększone zainteresowanie urządzeniami mierzącymi poziom saturacji krwi. Do najczęściej wybieranych urządzeń zdecydowanie zalicza się klasyczny pulsoksymetr napalcowy.

Czym jest pulsoksymetr i w jakim celu się go stosuje?

Pulsoksymetr napalcowy jest urządzeniem elektronicznym, które w kilka sekund dokona pomiaru saturacji krwi czyli innymi słowy poziomu wysycenia krwi tlenem. Pulsoksymetry napalcowe to niewielkie urządzenia, które często znajdują się w poręcznym wyposażeniu ratowników medycznych. Często na posiadanie pulsoksymetru decydują się też osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, przez co stała kontrola nasycenia krwi tlenem jest dla nich niezwykle ważna.

 

Pulsoksymetr zakłada się na palec, uruchamia urządzenie, a następnie czeka aż wykona ono pomiar. Wyniki ukażą się na wyświetlaczu urządzenia już po kilku sekundach. Wynik pomiaru pulsoksymetrem to saturacja krwi czyli poziom nasycenia hemoglobiny tlenem. Saturacja krwi oznaczana jest symbolem SpO2. Prawidłowy poziom SpO2 mieści się w granicach 95-99% u osób starszych natomiast próg ten jest jedynie odrobinę niższy, gdyż wynosi 94-98 %. Saturacja na poziomie 100% jest zazwyczaj rzadkością i występuję raczej w wyjątkowych sytuacjach np. podczas terapii tlenem.

 

Pulsoksymetry mogą również służyć do pomiaru tętna. Pulsoksymetr często wykorzystuje się też w szpitalach w celu monitorowania parametrów życiowych pacjenta. Jest to praktyczne rozwiązanie dające możliwość sprawnego i szybkiego monitorowania takich parametrów życiowych pacjentów jak poziom tlenu we krwi czy wartość tętna.

 

Badanie pulsoksymetrem jest bezbolesne i nieinwazyjne. Wyniki otrzymuje się już po krótkiej chwili. Całe badanie trwa więc zaledwie kilka sekund.

 

Dlaczego warto zakupić pulsoksymetr?

Oprócz osób zmagających się z chorobami układu oddechowego w obecnym roku po pulsoksymetr sięgnęło bardzo dużo osób. Wynika to bezpośrednio z obecnej sytuacji epidemiologicznej wywołanej pandemią koronawirusa. Covid 19 to ostra choroba zakaźna, która atakuje układ oddechowy, jednak u wielu zakażonych może ona przebiegać bezobjawowo. Dlatego bardzo ważna jest stała kontrola saturacji krwi tętniczej - dzięki temu możliwe jest nie tylko wczesne wykrycie przebiegającej bezobjawowo choroby, ale też wykrycie ewentualnych powikłań. Jest to więc znakomity sposób na pilnowanie zdrowia zarówno swojego jak i bliskich.

 

Pulsoksymetr to swego rodzaju czujnik, który pozwoli kontrolować stopień nasycenia krwi tlenem. Dlatego sprawdzi się nie tylko dla osób chorych czy u tych martwiących się o stan swojego zdrowia. Pulsoksymetru używają też często sportowcy, a szczególnie ci uprawiający wspinaczkę. Czasem też służą one sportowcom jako czujnik pulsu.

pulsoksymetr zalozony na palec

Używanie pulsoksymetru w pandemię - czy to ma sens?

 Jak wiadomo stan zdrowia osoby zakażonej koronawirusem, może początkowo nie wskazywać na przebiegające lub przebyte zakażenie. Choroba może przebiegać bezobjawowo, a stan osoby zakażonej może się pogorszyć nagle, kiedy w układzie oddechowym pacjenta zajdą już poważne zmiany. Regularna kontrola poziomu tlenu we krwi jest więc praktycznym sposobem na to aby sprawdzić stan wysycenia krwi tlenem co w razie niepokojących wyników pomiaru może wskazywać na niechciane zmiany w obrębie układu oddechowego użytkownika.

 

Pulsoksymetr jednak przyda się nie tylko w dobie pandemii. To niewielkie i poręczne urządzenie sprawdzi się znakomicie do regularnej samokontroli. Ilość zanieczyszczeń, smogu i dymu znajdująca się w powietrzu którym oddychamy może mieć wysoce negatywny wpływ na stopień natlenienia krwi. Regularna kontrola saturacji pozwoli więc uniknąć niedotlenienia organizmu, które może spowodować niewydolność lub nawet uszkodzenia niektórych narządów. Skrajne przypadki niedotlenienia mogą doprowadzić do uszkodzenia mózgu, a w konsekwencji do śmierci.

 

Gdzie zakupić pulsoksymetr i jaka jest jego cena?

Pulsoksymetr to drobny sprzęt medyczny, który jak wiele mu podobnych powinien być dostępny w aptekach. Jednak ze względu na duże zainteresowanie produktem lepiej szukać pulsoksymetru w sklepach medycznych. Dostępne tam są również bardziej zaawansowane modele. Różne rodzaje pulsoksymetrów zajmują różne kategorie cenowe.

 

Oczywiście pulsoksymetry medyczne kosztują znacznie więcej niż klasyczny pulsoksymetr na palec przeznaczony do użytku w warunkach domowych. Nie wynika to jednak z domniemanych różnicach w precyzji pomiaru. Urządzenie stosowane w szpitalach muszą być zwyczajnie bardziej odporne na częste użytkowanie czy dezynfekcję. W placówkach medycznych często też spotyka się różne rodzaje pulsoksymetrów. Natomiast urządzenie, którego używa ratownik medyczny działa równie sprawnie co jego szpitalny odpowiednik i jest to zazwyczaj zwykły pulsoksymetr zakładany na palec. Takie urządzenie nadaje się do samodzielnego użytku w domu i będzie ono mieściło się w granicach około 200 zł.

 

W naszym sklepie medycznym dostępne są różne rodzaje pulsoksymetrów, zarówno te dla pacjentów szpitali jak i te służące do użytku domowego. Jeśli nie wiesz jaki pulsoksymetr wybrać skontaktuj się z nami, a nasz sprzedawca spróbuje wybrać urządzenie dopasowane do twoich oczekiwań.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny