Obecnie koncentratory tlenu staja się coraz popularniejsze I coraz częściej wykorzystuje się je w warunkach domowych. Nadają się one dla osób które wymagają wspomagania funkcji oddechowych, cierpią na choroby układu krążenia, mają obniżone wysycenie krwi tlenem, jak również dla osób zdrowych, uprawiających sport, przemęczonych oraz zmagających się z koncentracją, problemami ze snem oraz alergią.
Co to jest koncentrator tlenu?
Koncentrator tlenu jest urządzeniem służącym podawaniu pacjentowi powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Aparat pobiera powietrze z otoczenia, a następnie absorbuje azot, dzięki czemu do organizmu chorego trafia tlen w stężeniu przekraczającym 90 proc.
Urządzenie dodatkowo filtruje, oczyszcza i nawilża podawany gaz. Może ono pracować w trybie ciągłym nawet 24 godziny na dobę, dostarczając określoną objętość tlenu w czasie minuty.
Jak działa koncentrator tlenu?
Zasada działania koncentratora tlenu jest stosunkowo prosta. Najpierw urządzenie pobiera powietrze bezpośrednio z otoczenia a następnie ulega ono skoncentrowaniu i nasyceniu, dzięki czemu po aplikacji, pacjent otrzymuje powietrze o ponad 90-procentowej zawartości tlenu. Wszystkie generatory tlenu wyposażone są w dwa cylindry wypełnione zeolitem, czyli substancją zdolną do absorbowania azotu.
Koncentrator tlenu pozyskuje tlen z powietrza, wykorzystując wbudowaną sprężarkę oraz zwiększa jego stężenie w podawanej mieszaninie oddechowej. Następnie, oczyszcza mieszaninę z pomocą filtrów oraz nawilża ją.
Urządzenia te uznawane są za bezpieczniejszą alternatywę dla butli tlenowych, a ich przewagą jest to, iż nie stwarzają ryzyka wybuchu, a w razie pożaru nie rozniecają ognia Nie wymagają też wymiany tlenu w butli i są bardzo proste w obsłudze, dlatego świetnie sprawdzają się w użytku domowym, także u seniorów.
Jak wybrać najlepszy koncentrator tlenu?
Wiele osób planujących zakup koncentratora tlenu zapewne zastanawia się, jaki przyrząd, zakupić, aby dobrze wykorzystać jego zalety. To, jaki wybrać aparat, w dużej mierze zależy od potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Przede wszystkim, należy przygotować się na spory wydatek finansowy i nie szukać pozornych oszczędności. Równie istotną kwestią jest odpowiednie miejsce zakupu, urządzenia należy bowiem szukać jedynie w sklepach specjalizujących się w sprzedaży sprzętu medycznego.
Mobilny czy stacjonarny?
Koncentratory tlenu podzielić można zasadniczo na dwa typy:
- stacjonarny koncentrator tlenu – jest to urządzenie stosowane zazwyczaj w domu lub na terenie placówek ochrony zdrowia.
- przenośny koncentrator tlenu na baterie – wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest podanie tlenu poza domem.
Zarówno domowe, jak i przenośne urządzenia do podawania tlenu mają swoje podstawowe zalety i wady. Stacjonarne aparaty charakteryzuje przede wszystkim wydajność i skuteczność terapii. Z kolei, urządzenia mobilne mogą okazać się w wielu przypadkach niezmiernie przydatne, jednak powinniśmy traktować je jako rozwiązanie dodatkowe .
Jeśli bierzemy pod uwagę wymiary i wagę, stacjonarny koncentrator tlenu jest oczywiście cięższy i zajmuje więcej miejsca, natomiast przenośny jest lekki i znacznie mniejszy od niego. Jednakże, stacjonarny koncentrator jest bardziej wydajny i czystość tlenu w tego typu urządzeniach sięga nawet 96 proc, a jego stężenie nie spadnie nigdy poniżej 90 proc.. Takie wyniki nie są możliwe w przypadku urządzeń przenośnych. Niestety, ten rodzaj urządzenia zawsze zasila się prądem stałym, co wiąże się z nieprzerwanym podłączeniem do gniazdka. Konieczność przebywania w domu jest dużą niedogodnością i największą wadą koncentratorów stacjonarnych.
Przenośne koncentratory tlenu pozwalają na uczestniczenie w życiu społecznym, jednak nie należy ich traktować jako urządzeń w pełni wielozadaniowych, ponieważ koncentratory stacjonarne posiadają dużo lepsze parametry techniczne i potrafią prowadzić zdecydowanie bardziej skuteczną terapię.
Inne parametry istotne przy wyborze koncentratora tlenu
Ze względu na rozmiar możemy wyróżnić:
- koncentratory przenośne - ciężar do 4 kg; umożliwiają jedynie pulsowy przepływ tlenu
- koncentratory przewoźne - ciężar do 8 kg; zapewniają pulsowy i ciągły przepływ tlenu
Inne ważne dla pacjenta parametry techniczne to:
- stopień koncentracji tlenu. Ponieważ im wyższy jest ów stopień, tym urządzenie jest lepsze najlepszym rozwiązaniem będzie aparat koncentrujący na poziomie 90-95
- stopień hałasu – dość istotne jest, aby wybrać sprzęt, który pracuje cicho, dlatego jego głośność nie powinna przekraczać 35 Db, wówczas pacjent ma zapewnione bardzo ciche funkcjonowanie koncentratora,
- zużycie prądu – z całą pewnością korzystny okaże się zakup modelu energooszczędnego, które nie będzie znacznie podwyższać rachunków za prąd,
- pojemność baterii – jeśli celem jest nabycie przenośnego koncentratora tlenu, warto zwrócić uwagę, że przy pełnym naładowaniu dobrej jakości aparat powinien móc pracować około 2 godzin.
Warto jest również zwrócić uwagę na tryb pracy mobilnego koncentratora.
- przy trybie ciągłym tlen podawany jest przez cały czas,
- w trybie pulsacyjnym- aparat dostarcza określoną wcześniej dawkę tlenu, podczas gdy pacjent wdycha powietrze,
- w trybie nocnym- urządzenie pracuje na podobnej zasadzie do trybu przerywanego, ale dawka tlenu podawana jest w bardziej kontrolowany sposób.
W zależności od modelu koncentratora, można uzyskać przepływ tlenu od 5 do 10 l/min.
Dodatkowe akcesoria
Urządzenie do podawania tlenu wyposażone jest również w specjalne akcesoria, takie jak wąsy tlenowe, maski czy "mikrofony", które dostarczają tlen w okolicy ust i nosa. Specjalne maski stosowane do koncentratora tlenu umożliwiają także stosowanie funkcji nebulizacji czyli inhalacji leków i sterydów wziewnych. Takie maski mają duże znaczenie dla pacjentów, z problemami z oddychaniem przez nos oraz u dzieci. Inne akcesoria, takie jak kaniule nosowe, zwane inaczej wąsami tlenowymi umożliwiają podczas tlenoterapii większą swobodę,a dają możliwość rozmowy, pozwalają na posiłki i podawanie płynów.