ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Prawidłowe oświetlenie jest niezbędne w każdej pracy. To właśnie dzięki prawidłowo dobranym źródłom światła możemy spędzać wiele godzin w zamkniętych pomieszczeniach, nie narażając układu wzrokowego na nieprzyjemne dolegliwości, takie jak pieczenie czy suchość oczu. Im bardziej precyzyjna praca, tym więcej światła potrzebnego do oświetlenia przestrzeni roboczej. Jakie oświetlenie wybrać do gabinetu lekarskiego, kosmetologicznego czy do gabinetu fizjoterapeuty? 

Prawidłowe oświetlenie a komfort pracy

Jak wskazują badania naukowe, wzrost natężenia oświetlenia z wartości zaledwie 300 do 500 lx wpływa na wzrost efektywności pracowników aż o 8%. Gdy zaś wartość ta zostanie podniesiona do 2000 lx, to wydajność pracowników wzrasta nawet o 20%! Prawidłowo dobrana moc światła znacząco wpływa na komfort pracy, co przekłada się na efektywność.

Oczywiście każde stanowisko pracy rządzi się swoimi prawami i wymogami, więc dla każdego z nich niezbędna jest inna ilość światła. Celem zapewnienia pracownikom komfortowego miejsca pracy, należy dostosować oświetlenie do każdego ze stanowisk pracy indywidualnie. W tym miejscu warto zauważyć, że komfort pracy to nie jedyny wskaźnik, który wzrasta wraz z zapewnieniem prawidłowego źródła światła. Praca we właściwych warunkach staje się znacznie bezpieczniejsza, a pracownicy są mniej narażeni na wypadki przy pracy. Nie należy zapominać o istocie oświetlenia dekoracyjnego. To właśnie ono sprawia, że miejsce pracy staje się przytulne, co wpływa na samopoczucie pracowników. W tym przypadku znaczenie ma nie tyle moc oświetlenia, ile jego barwa.

 

Oświetlenie w gabinecie lekarskim, fizjoterapeutycznym i kosmetycznym

Gabinet fizjoterapeuty, lekarza i kosmetologa – chociaż mogłoby się wydawać, że zawody te są pokrewne, to jednak zakres pracy poszczególnych fachowców znacząco się różni. W związku z tymi różnicami zupełnie inaczej projektowane jest oświetlenie w poszczególnych gabinetach.

 

Czym się kierować wybierając oświetlenie do konkretnych pomieszczeń?

  • Gabinet lekarski i fizjoterapeutyczny – oświetlenie ogólne pomieszczenia, w jakim pracuje lekarz bądź fizjoterapeuta, powinno być jak najbardziej zbliżone barwą do światła dziennego. Stąd też jego natężenie nie może być mniejsze niż 300 lx ani większe niż 500 xl.
  • Gabinet zabiegowy – w przypadku gabinetu zabiegowego, wymagania są znacznie wyższe. W celu zapewnienia komfortu podczas badania, oświetlenie nad pacjentem nie powinno być mniejsze niż 1000 lx, natomiast oświetlenie części zabiegowej powinno wynosić min. 5000 lx. Co więcej, w gabinecie zabiegowym wskazane jest także użytkowanie oświetlenia o określonej temperaturze barwowej, wynoszącej ok. 4000-4500 K. Istotne jest, aby lampy będące odpowiedzialne za oświetlenie przestrzeni zabiegowej były lampami bezcieniowymi.
  • Gabinet kosmetyczny – w gabinecie kosmetologa panują zasady podobne do tych panujących w gabinecie lekarskim: oświetlenie główne powinno mieć natężenie o mocy nie mniejszej niż 500 lx, z kolei część zabiegową należy doświetlać specjalistycznymi lampami.

Do oświetlenia gabinetu lekarskiego, kosmetycznego i fizjoterapeutycznego stosowane jest oświetlenie z tych samych kategorii. Uwagę należy zwrócić głównie na dobór specjalistycznych lamp medycznych: lekarskich lamp czołowych oraz bezcieniowych lamp zabiegowych ze statywem.

 lampa nad lozkiem operacyjnym

Lampa zabiegowa ze statywem

Miejsce wykonywania zabiegu wymaga specjalnych rozwiązań. Na nic nie zda się tutaj jedno główne oświetlenie, ponieważ każdy zabieg jest inny i wymaga doświetlenia innej przestrzeni. W odpowiedzi na potrzeby lekarzy, kosmetologów i fizjoterapeutów stworzone zostały jezdne lampy zabiegowe. Ich mobilność pozwala dostosować źródło światła i skierować je na wybrane miejsce, a nawet ustawić kąt padania światła – umożliwia to tzw. gęsia szyja. Kluczową cechą lamp zabiegowych jest fakt, że są one bezcieniowe. Lampy zabiegowe stosowane są jako oświetlenie punktowe  –  takie oświetlenie perfekcyjnie doświetla pole zabiegowe, nie tworząc zakłóceń w obrazie. Dzięki temu procedura przeprowadzania zabiegu lekarskiego, kosmetycznego czy fizjoterapeutycznego jest komfortowa i bezpieczna.

Wybierając lampę zabiegową, warto zwrócić uwagę na parametry, takie jak:

  • źródło światła;
  • natężenie światła;
  • średnica plamy świetlnej;
  • temperaturę barwową;
  • możliwość regulacji źródła światła;
  • obecność ramienia typu „gęsia szyja”;
  • materiał, z którego wykonana została oprawa. 

Lampa zabiegowa czołowa

Innym rodzajem oświetlenia zabiegowego jest lekarska lampa czołowa. Takie oświetlenie niezbędne jest podczas zabiegu, który wymaga precyzyjnego doświetlenia miejsca zabiegowego. Jasne, bezcieniowe źródło światła umożliwia lekarzowi lub kosmetologowi uzyskanie precyzyjnego obrazu, zwiększając jego pole widzenia. Czołowe lampy zabiegowe najczęściej stosowane są w gabinetach pediatrycznych, laryngologicznych, a także weterynaryjnych. Dzięki temu, że lekarz podczas zabiegu stosuje latarkę czołową, jego ręce są wolne, a ruchy niczym nieskrępowane. Istotna jest także możliwość regulacji natężenia światła oraz regulacja kąta jego padania. Takie rozwiązanie zapewnia pełną kontrolę, bezpieczeństwo, jak również warunki higieniczne na najwyższym poziomie.

lampa czolowa diodowa ml4 led na czepcu2

lampa zabiegowa na czepcu

Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy w gabinecie lekarskim, fizjoterapeutycznym i kosmetologicznym jest niezbędne. Możliwość właściwego oświetlenia miejsca zabiegu zapewnia odpowiednie warunki do pracy, co korzystnie wpływa na komfortowe samopoczucie lekarza, jak i samego pacjenta.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny